Instalatie canalizare interioara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bilos
    Incepator
    • 07.feb.2008
    • 28

    #16
    Uitasem sa va zic ca nu vreau sa montez sifon de pardoseala, pentru ca toate scurgerile vor merge pe sub planseu, deci nu incastrate sau ingropate in sapa, adik vor fi pe tavanul camerei de la parter, acestea urmand a fi mascate cu tavan fals.

    Inca o intrebare, credeti ca pentru tevile de alimentare cu apa (rece + calda) e bine sa merg cu cupru? sau cu ppr?


    sa aveti o zi buna!!!
    calu', matza si muierea............niciodata sa nu-i crezi !!!

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #17
      Tevi de cupru pur nu din alea aduse cu vaporul.
      Cu stima.

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #18
        Scurgerile de la chiuveta, bideu si cada pot fi pe dimensiunea de 40mm, pe tronsonul comun celor 2 sau 3 scurgeri anterioare se poate folosi dimensiunea de 50mm.

        Vasul WC are 110 mm iar celelalte scurgeri se racordeaza la aceasta coloana care dicteaza pozitia WC.

        Fiecare obiect sanitar va avea prevazut un sifon.
        Ar trebui sa aveti in vedere o conducta de ventilatie a coloanei de canalizare, aceasta va fi in continuarea conductei de canalizare de 110 mm si va avea extremitatea pe acoperis - 75 sau 110 mm.

        Nu trebuie sa apara probleme de sifonare, mai ales daca exista conducta de ventilatie.
        Pentru conductele de apa se poate merge pe tevi de Cupru sau de PP, cu un plus pentru Cupru.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • bilos
          Incepator
          • 07.feb.2008
          • 28

          #19
          Multumesc pentru raspunsul dvs., dar totusi, este o conditie obligatorie teva de ventilatie?
          Eu speram ca acea teava de 110 sa vina din subsol, sa treaca prin placa de la cota 0, adik sa intre in baia de jos, sa mearga pana in tavanul baii de jos pe care-l strapunge, mergand pana la nivelul pardoselei de la etaj, acolo urmand sa racordez vasul de WC de la baia de la etaj. Acolo speram sa se termine aceasta conducta.......dar se pare ca nu o sa se termine....
          Si daca e obligatorie, as putea sa prelungesc conducta de 110 cu o teava de 40 pe care sa o ingrop sub tencuiala si care sa iasa undeva, prin pod, in mediul exterior?......am alergie la tevile aflate la vedere.
          In acest caz extremitatea tevii de 40 ar fi undeva la 8m de la nivelul solului, credeti ca ar putea aparea mirosuri deranjante sesizabile la nivelul solului?

          Cu privire la tevile de cupru, utilizandu-le pentru alimentarea cu apa, acestea nu afecteaza cu nimic sanatatea......stiam ca in timp apare un strat verde-albastrui pe obiectele din cupru...
          calu', matza si muierea............niciodata sa nu-i crezi !!!

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1554

            #20
            Daca tot trebuie sa existe o conducta de ventilatie, nu are nici un rost sa o micsorati de la 75 la 40 pentru ca spatiul castigat nu este foarte mare. Chiar si daca se alegea o conducta de 40 era destul de dificil de inglobat in tencuiala si ca propun sa o mascati cu o constructie de gipscarton.

            Deasupra racordului de la WC se monteaza o piesa de curatire.

            Nu vor fi probleme de genul miros specific la nivelul solului.

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #21
              Postat în original de bilos
              Cu privire la tevile de cupru, utilizandu-le pentru alimentarea cu apa, acestea nu afecteaza cu nimic sanatatea......stiam ca in timp apare un strat verde-albastrui pe obiectele din cupru...
              Vedeti ca nu este asa. Tevile de cupru nu se utilizeaza sub nici o forma la un PH al apei potabile mai mic de 6.5
              Cu stima.

              Comentariu

              • DarkAngel
                Incepator
                • 06.aug.2007
                • 31

                #22
                musai sau nu

                tot nu am priceput cand trebuie si cand nu trebuie conducta asta de ventilatie ... mai am 1 saptamana si ma apuc de instalatii si tot nu-s lamurit daca trebuie sau nu trebuie... unu: "nu e absolut necesara" iar altul "daca e de 75 nu are rost s-o ingustezi la 40"

                la aceeasi solutie ma gandeam si eu sincer cu ingustatul tevii... ma gandeam ca se ventileaza destul de bine si cu o teava de 40 care as "ascunde-o" mai usor in peretii mei de vata decat o namila de 75 sau chiar 110...

                Mentionez ca locuiesc intr-o casa P+Etaj al meu fiind etajul si nu as vrea sa patesc nebunii dupa ce termin de pus gresie, faianta si altele.
                La pater sunt 2 scurgeri 1 la bucatarie de 40 care nu are aerisire si unde cateodata miroase f urat desi are sifon si este functionabil iar la baie teava de 110 este prelungita pana la etajul pe care il amenajez eu acum si NICIODATA nu s-a intamplat sa miroase nici intr-un fel.
                Inteligenta ma urmareste... da' eu sunt mai rapid!

                Comentariu

                • mester strica
                  Incepator
                  • 15.oct.2010
                  • 72

                  #23
                  Bun subiectul,m-a ajutat si pe mine si eu amenajez o camera de baie.Am inteles cu diametrele conductelor de scurgere,dar camera de baie fiind la etaj,jos am placa de beton,trebuie sa fac o sapa sa acopar conductele de scurgere si apoi sa pun gresia.
                  Intrebare? - Care este compozitia sapei(nisip,ciment si var?)si in ce raport.Ma gindesc ca daca vreodata(Doamne fereste!)trebuie executata vre-o reparatie,sapa din jurul conductelor,sa se poata totusi sparge,pt.a inlocui conducta,cot,etc.
                  Cit timp"mesteresc",imi tin"mintea treaza".

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1554

                    #24
                    Trebuie ca nivelul pardoselii sa permita inglobarea scurgerii in sapa pentru ca se va inalta cu circa 8-10cm si nu stiu daca este posibil in cazul dvs.
                    In mod normal, la aceste tevi de scurgere inglobate in pardoseala nu se umbla decat in cazuri extrem de rare, poate nicodata daca nu se fac alte modificari.
                    Sapa poate fi cumparata din comert sau preparata la fata locului, dupa cum este mai bine pentru aplicatia dvs.
                    Discutii despre compozitia sapei gasiti la:


                    Daca utilizati functia CAUTARE gasiti si alte discutii.

                    Orice sapa poate fi sparta, local sau total, daca este nevoie sa intervenim la anumite instalatii inglobate in aceasta.

                    Comentariu

                    • mester strica
                      Incepator
                      • 15.oct.2010
                      • 72

                      #25
                      multumesc,m-am lamurit si cu sapa.In cit priveste cu instalatia de scurgere,intr-adevar,o sa ma inalt putin.Incaperea de baie e o fosta camera care are parchet,parchetul pus in smoala(lamela parchet + smoala= 3 cm.),daca folosesc conducte de scurgere de 40mm.o sa ma inalt cam 5 cm.fata de nivelul actual al parchetului.Asta e.Nu pot sa gauresc placa de beton in asa multe locuri si in camera de jos ar arata urit cu conductele de scurgere.Fac poze la fiecare faza mai importanta si o sa le postez la sectiunea"inainte si dupa..."
                      Un sfirsit de saptamana cit mai agreabil!
                      Cit timp"mesteresc",imi tin"mintea treaza".

                      Comentariu

                      • da_n
                        Banned
                        - Exclus de pe forum -
                        • 10.mai.2009
                        • 1226

                        #26
                        Postat în original de mester strica
                        daca folosesc conducte de scurgere de 40mm.o sa ma inalt cam 5 cm.fata de nivelul actual al parchetului
                        depinde de lungimea tevilor si pantei de scurgere adecvata

                        Comentariu

                        • mester strica
                          Incepator
                          • 15.oct.2010
                          • 72

                          #27
                          Da,asa este dar avind in vedere ca este vorba de cabina de dus si lavoar(care vor veni la scurgerea de la cada,unde voi gauri planseul)deci 2,8m. si respectiv 1,8m.o diferenta de 2cm.pe lungimile respective e suficient.(oare?).Voi risca!
                          Cit timp"mesteresc",imi tin"mintea treaza".

                          Comentariu

                          • Consultant sanitare
                            Moderator
                            • 16.oct.2006
                            • 1554

                            #28
                            La scurgere de 40mm fara a tine cont de o panta de scurgere, nu o puteti ingropa in sapa de 5cm. Este acoperita prea putin.

                            Comentariu

                            • mester strica
                              Incepator
                              • 15.oct.2010
                              • 72

                              #29
                              Voi tine cont de sfatul dumneavoastra,eventual voi mai inalta putin sapa.
                              Cit timp"mesteresc",imi tin"mintea treaza".

                              Comentariu

                              • gerula2006
                                Membru
                                • 15.feb.2011
                                • 183

                                #30
                                Buna seara!
                                Vreau sa fac instalatia sanitara la casa pe care am construit-o. Problema este ca atunci cind am bagat tevile in fundatie (teva PVC portocalie) am lasat-o mai sus de pardoseala cu aprox 80cm.
                                Acum vreau sa fac o gaura in ea cu o carota de 32 mm in care sa bag un cot de 32 pe care sa-l lipesc cu un adeziv special pt PVC pentru a ma racorda cu scurgerea de la chiveta si dus (pe acestea vreau sa le bag in sapa). Credeti ca tine acesta lipitura? Ce adeziv recomandati?
                                Apoi voi veni cu scurgerea pt WC.am spart linga teava placa pentru a putea sa ies cu cotul la nivelul pardoselii.
                                Va multumesc!

                                Comentariu

                                Procesare...