Instalatie canalizare interioara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #31
    Daca teava este din PVC , nu va recomand improvizatiile . Spargeti sapa in zona canalizarii , taiti teava si faceti o mufa prin incalzire , apoi continuati " ca la carte " , cu piese dedicate .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • gerula2006
      Membru
      • 15.feb.2011
      • 183

      #32
      Ideea este ca nu am sapa.Ceea ce am spart este placa de beton.Daca pun piesa dedicata ma inalt prea mult si oricum nu pot sa sparg asa mult placa.
      Aceasta idee cu decupatul teviii mi-a venit cind am vazut o piesa de 110 cu doua ramificatii de 40 (un T).Una din ramificatie era facuta ca la carte (turnata din matrita) iar cea de a doua se vedea ca a fost lipita ulterior. Si piesa era Valrom.Deci nici si ei fac la fel!
      Daca fac aceasta opertiune credeti ca ar ceda?
      Va multumesc!

      Comentariu

      • da_n
        Banned
        - Exclus de pe forum -
        • 10.mai.2009
        • 1226

        #33
        Postat în original de gerula2006
        Buna seara!
        Problema este ca atunci cind am bagat tevile in fundatie (teva PVC portocalie) am lasat-o mai sus de pardoseala cu aprox 80cm.

        Apoi voi veni cu scurgerea pt WC.am spart linga teava placa pentru a putea sa ies cu cotul la nivelul pardoselii.
        Va multumesc!
        sa inteleg ca teava care iese din pardoseala 80 cm are o gura de racordare pentru wc cu o piesa ca-n imagine ?
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #34
          Postat în original de gerula2006
          Aceasta idee cu decupatul teviii mi-a venit cind am vazut o piesa de 110 cu doua ramificatii de 40 (un T).Una din ramificatie era facuta ca la carte (turnata din matrita) iar cea de a doua se vedea ca a fost lipita ulterior.
          Da , poate , dar industrial ...
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • gerula2006
            Membru
            • 15.feb.2011
            • 183

            #35
            Postat în original de da_n
            Postat în original de gerula2006
            Buna seara!
            Problema este ca atunci cind am bagat tevile in fundatie (teva PVC portocalie) am lasat-o mai sus de pardoseala cu aprox 80cm.

            Apoi voi veni cu scurgerea pt WC.am spart linga teava placa pentru a putea sa ies cu cotul la nivelul pardoselii.
            Va multumesc!
            sa inteleg ca teava care iese din pardoseala 80 cm are o gura de racordare pentru wc cu o piesa ca-n imagine ?
            Este o teava de 110 ,cu mufa situata la 80 cm de placa , verticala.
            desenatori.ro/desen-1720771.htm

            Comentariu

            • da_n
              Banned
              - Exclus de pe forum -
              • 10.mai.2009
              • 1226

              #36
              Postat în original de gerula2006
              Este o teava de 110 ,cu mufa situata la 80 cm de placa , verticala.
              desenatori.ro/desen-1720771.htm
              gaura aia este standard? daca da de ce nu montezi in ea o ramificatie pvc unde poti sa legi chiuveta/dus si wc?
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • gerula2006
                Membru
                • 15.feb.2011
                • 183

                #37
                Gaura o voi da eu cu o freza. Nu pot baga ramificate deoarce nu intra (ar trebui sa sparg toata placa in jurul tecii pt a face mufa).
                Ca adeziv am luat Tangit PVC -U - http:// en.henkel-mea.com/cps/rde/xchg/SID-...tUID=000001FA90
                Am luat teava de 32 deoarece prin ea va trece scurgerea de la chiuveta si dus . Si daca va fi nevoie (sper ca nu) sifonul de pardoseala aflat in camera tehnica.
                Am luat cot la 67 .Voi trece cam 1 cm in interiorul tevii. Voi pune mai multe straturi de Tangit. Apoi voi pune si un rind silicon poliuretanic - http:// adezivi.bizoo.ro/vanzare/223106/Ade...--Sikaflex-11FC
                Sper sa tina!!!

                Comentariu

                • da_n
                  Banned
                  - Exclus de pe forum -
                  • 10.mai.2009
                  • 1226

                  #38
                  Postat în original de gerula2006
                  Gaura o voi da eu cu o freza.Nu pot baga ramificate deoarce nu intra (ar trebui sa sparg toata placa in jurul tecii pt a face mufa).
                  Ca adeziv am luat Tangit PVC -U - http:// en.henkel-mea.com/cps/rde/xchg/SID-...tUID=000001FA90
                  Am luat teava de 32 deoarece prin ea va trece scurgerea de la chiuveta si dus . Si daca va fi nevoie (sper ca nu) sifonul de pardoseala aflat in camera tehnica.
                  Am luat cot la 67 .Voi trece cam 1 cm in interiorul tevii. Voi pune mai multe straturi de Tangit. Apoi voi pune si un rind silicon poliuretanic - http:// adezivi.bizoo.ro/vanzare/223106/Ade...--Sikaflex-11FC
                  Sper sa tina!!!
                  n-am interpretat bine desenul, crezand ca este o gaura de ramificatie 110 unde vei racorda wc-ul, eu n-as face asa ceva, nu spun ca nu va rezista, doar ca nu-mi inspira incredere

                  Comentariu

                  • gerula2006
                    Membru
                    • 15.feb.2011
                    • 183

                    #39
                    Am rezolvat problema .Dat gaura cu carota de 32 si bagat cotul uns cu adeziv.Apoi iar adeziv de jur imprejur.

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #40
                      Postat în original de gerula2006
                      Am rezolvat problema .Dat gaura cu carota de 32 si bagat cotul uns cu adeziv.Apoi iar adeziv de jur imprejur.
                      Gresit , veti avea probleme .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • gerula2006
                        Membru
                        • 15.feb.2011
                        • 183

                        #41
                        Postat în original de Mircea G
                        Postat în original de gerula2006
                        Am rezolvat problema .Dat gaura cu carota de 32 si bagat cotul uns cu adeziv.Apoi iar adeziv de jur imprejur.
                        Gresit , veti avea probleme .
                        Va rog frumos sa imi spuneti unde am gresit. Am lipit cu Tangit PVC-u (am dat vreo trei maini peste lipitura). Apoi o sa pun si un strat de silicon poliuretanic special pentru medii umede.
                        Va multumesc!

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #42
                          Postat în original de gerula2006
                          .Voi trece cam 1 cm in interiorul tevii.
                          Asta este gresit .Acel 1 cm va fi o piedica numai buna sa se depuna mizeria care va veni de pe teava , de mai sus .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • gerula2006
                            Membru
                            • 15.feb.2011
                            • 183

                            #43
                            Mai sus este doar WC -ul. Teava de 110 este doar pt baia de la parter.Credeti ca se infunda?
                            Va multumesc!

                            Comentariu

                            • da_n
                              Banned
                              - Exclus de pe forum -
                              • 10.mai.2009
                              • 1226

                              #44
                              Postat în original de gerula2006
                              Am rezolvat problema .Dat gaura cu carota de 32 si bagat cotul uns cu adeziv.Apoi iar adeziv de jur imprejur.
                              se practica si ce-ai facut tu, doar ca se utilizeaza o mufa rapida
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 12977

                                #45
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...