Presiune centrala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dalvb
    Incepator
    • 17.oct.2006
    • 19

    Presiune centrala

    Am o centrala Ferolli Domina Oasi 30. In manualul centralei scrie ceva de genul "daca din cauza dizolvarii gazelor continute in apa din instalatie, presiunea scade sub 1 bar, trebuie completat".
    Mie imi scade presiunea cam cu 0,1 atm la una sau 2 luni, si ma intreb daca pot sa consider ca ma incadrez la situatia descrisa in manual, sau daca ar trebui sa-mi pun problema unor pierderi (ascunse) de apa

    Va multumesc.
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #2
    nu e motiv de grija,deocamdata,incearca in prima faza o aerisire a caloriferelor,acele gaze,inseamna si ceva aer in instalatie,vrem nu vrem,sistem perfect etans nu exista.
    dar,in timp,este posibila aparitia ca perna de aer din vasul de expansiune sa se micsoreze,acesta pierzind aer,dar foarte,foarte lent.
    un motiv este uzura capacelului din plastic,de la partea superioara a vasului (ala mic,negru).
    eu am patit la fel,si dupa refacerea presiunii,l-am inlocuit cu unul metalic,de ventil de bicicleta,cumparat de la moto-velo.

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #3
      În acest moment, deşi centrala (Ferolli Domina F 24E) nu mai funcţionează pe încălzire (dat fiind temperaturile actuale), presiunea ei internă creşte. În afară de posibilitatea ca robinetul prin care este alimentată cu apă de la reţea să aibă probleme, ar mai putea fi şi alte cauze?

      Mulţumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        #4
        Postat în original de RaduCA
        În acest moment, deşi centrala (Ferolli Domina F 24E) nu mai funcţionează pe încălzire (dat fiind temperaturile actuale), presiunea ei internă creşte. În afară de posibilitatea ca robinetul prin care este alimentată cu apă de la reţea să aibă probleme, ar mai putea fi şi alte cauze?

        Mulţumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri.
        doua posibilitati :
        robinet de incarcare blocat de depuneri de calcar,mizerie,etc.
        comunicare intre circuitul de incalzire si cel de apa calda prin perete fisurat(e sch. bitermic)....banuiesc ca stii cum arata un bitermic in sectiune.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Postat în original de crinaelena
          [...] comunicare intre circuitul de incalzire si cel de apa calda prin perete fisurat (e sch. bitermic).... banuiesc ca stii cum arata un bitermic in sectiune.
          Recunosc că nu ştiu ...
          Dar cred că asta este cauza... atunci cînd se încarca cu apă circuitul de încălzire, se aprinde flacăra şi ledul de la consumul de apă caldă, iar în circuitul de încălzire intră apă caldă.

          Cît este de grav? Care sînt variantele de soluţionare?


          P.S. Mulţumesc pentru intervenţie! ... şi este remarcabil faptul că ai sărit să dai o "mînă de ajutor", în ciuda fricţiunilor dintre noi.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • crinaelena
            Living Legend
            • 11.sep.2007
            • 1596

            #6
            Postat în original de RaduCA
            Postat în original de crinaelena
            [...] comunicare intre circuitul de incalzire si cel de apa calda prin perete fisurat (e sch. bitermic).... banuiesc ca stii cum arata un bitermic in sectiune.
            Recunosc că nu ştiu ...
            Dar cred că asta este cauza... atunci cînd se încarca cu apă circuitul de încălzire, se aprinde flacăra şi ledul de la consumul de apă caldă, iar în circuitul de încălzire intră apă caldă.

            Cît este de grav? Care sînt variantele de soluţionare?


            P.S. Mulţumesc pentru intervenţie! ... şi este remarcabil faptul că ai sărit să dai o "mînă de ajutor", în ciuda fricţiunilor dintre noi.
            fiind moldovean ca si tine vreau sa fiu...hitru si nu ma supar asa repede ca tine.acel schimbator este o constructie de tip "tub in tub",la interior circula apa calda menajera,la exterior agent termic....ele,circuitele sint despartite doar pprin peretii ac. tuburi,iar daca fisureaza,lesne de inteles, comunica.in interiorul circuitului de apa calda menajera presiunea are valoarea existenta in retea,iar atunci cind apare acea comunicare,automat ca apare presiune si la nivel de circuit ag. termic,el practic nu mai e chiar circuit inchis(cam fortata exprimarea).
            dar probabilitatea mare e ca totusi robinetul de incarcare sa fie cauza.
            te sfatuiesc sa apelezi la un service.bafta

            P.S. poate ne vom mai frictiona,dar eu sint mult mai detasat decit tine....tu esti un tip care sufera tare mult pentru tot felul de mizilicuri....mai copilaresti.

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              Faptul că atunci cînd se încarca cu apă circuitul de încălzire, se aprinde flacăra şi ledul pentru apă caldă, iar în circuitul de încălzire intră apă caldă nu duce la concluzia că a apărut o comunicare între încălzire şi ACM?

              S-ar putea amîna apelarea la cei de la service pînă după sărbătorile pascale?
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • iogamac
                Incepator
                • 09.feb.2006
                • 0

                #8
                cu centrala, am si eu o problema de cand au venit sa-i faca revizia periodica.
                imi scade zilnic presiunea chiar si cu 0.8 atm. am chemat service-ul dar problema s-a rezolvat pentru cateva zile, pentru ca apoi sa o iau de la capat. a o centrala Imergas, cu cazan de tip Zeus de 28 kw si cu boiler. Spatiiul care necesita incalzit este de 613mc.
                oare nu cumva este subdimensionata si aceasta situatie creaza defectiunea?
                am incercat sa-i schimb si vasul de expansiune, dar dupa un timp m-am lovit de aceeasi problema.
                cred ca ultima varianta este sa schimb centrala.
                ca sa te apuci sa construiesti o casa iti trebuie o doza de nebunie

                Comentariu

                • marius_lmd
                  Membru Marcant
                  • 19.mar.2009
                  • 440

                  #9
                  sa nu ai pirderi in retea......pe undeva oricat de putin, o picatura ...ceva...
                  o parere in plus nu strica niciodata,

                  Comentariu

                  • florans
                    Incepator
                    • 25.mar.2009
                    • 14

                    #10
                    buna seara

                    serpentina din boilar sa verificat?

                    Comentariu

                    Procesare...