+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 14

Subiect: Gard electric

Gard electric

-Doresc sa construiesc un gard electric imprejurul unei plantatii,pt. a o oroteja de animale (iepuri,caprioare,etc.).
    -Cunosc principiul de functionare.
    -Am nevoie de sfaturi:
    -Unde gasesc materiale,cum il construiesc,si altele.

Interesant subiect. Nu cumva e necesara o autorizatie pentru acest lucru (alta decit cea de constructie)?

Citat Postat în original de PaulGhe
    [...] Cunosc principiul de functionare. [...]
    Poate ne impartasiti si noua acest principiu.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

gard electric

-structura de stalpi (pari) izolatori,pe care se intind cateva randuri de sarma,se leaga la un transformator.
    -detalii pe www.jkwildlife.ro
    problema mea este ca vreau sa-l construiesc singurel din motive de BUGET.
    TOT MAI ASTEPT SFATURI.

Re: gard electric

-structura de stalpi (pari) izolatori,pe care se intind cateva randuri de sarma,se leaga la un transformator.
    -detalii pe www.jkwildlife.ro
    problema mea este ca vreau sa-l construiesc singurel din motive de BUGET.
    TOT MAI ASTEPT SFATURI.
    Aveti grija ca transformatorul ala nu e doar un transformator, e o instalatie ce trebuie sa asigure o tensiune ridicata (ex 5 .. 10 kV) dar sa fie limitat in curent in asa fel incat sa nu fie capabil sa furnizeze un curent periculos (max. 5 mA).

Si referitor la bugetul redus - mai aveti nevoie si de cablu de constructie speciala, pentru tensiune inalta, care nu este deloc ieftin si nici usor de gasit.

Cat despre a obtiune autorizatie pentru o instalatie improvizata de acest gen, nu mai vorbesc.
    ratzele se trag din camioane

gard electric

-a construi singur ceva, nu inseamna ca o sa fac si cuie.
    -sper sa gasesc elementele componente,pe care sa le ansamblez.

poti sa folosesti si tensiune mai scazuta de exemplu chiar cea provenita de la retea (220v) insa (cum spunea si ear1976)este foarte important limitarea curentului electric ! eu mai stiam ceva si de "oscilarea" curentului , adica sa nu existe tensiune permanenta pe gard ci sa apara doar un impuls intre 2-10 secunde !
    te salut!

nu vreau sa va descurajej, nu stiu in ce zona va fi protectia si nici cat este de populata, ce va pot spune este ca exista o lege nr. 307 care spune (nu o am astazi) ca prin actiunile noastre nu avem voie sa primejduim viata oamenilor si animalelor sau sa afectam mediu. S-ar putea ca cineva sa va faca rau din invidie.Am citit despre un caz asemanator cu o protectie in care un copil a paralizat din cauza sperieturii (sau a cazut de undeva pom sau gard) si se judeca cu persoana care a electrificat gardul.S-ar putea sa gasiti detalii daca cautati pe internet cu un motor de cautare deoarece cazul a fost mediatizat (acum vreo 3-4 ani)

Citat Postat în original de alex virtual
    [...] eu mai stiam ceva si de "oscilarea" curentului, adica sa nu existe tensiune permanenta pe gard, ci sa apara doar un impuls intre 2-10 secunde!
    Ai dreptate cu impulsurile.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

Gard electric

-Toate componentele Pt un gard electric se produc la scara industriala,se comercializeaza.
    -Intrebarea este: UNDE?

Re: Gard electric

-Toate componentele Pt un gard electric se produc la scara industriala,se comercializeaza.
    -Intrebarea este: UNDE?
    Se poate realiza si fara componente industriale. Prin revista Tehnium de prin anii 80 se publica o aplicatie similara.

In solutia prezentata, schema era foarte asemanatoare cu cele propuse pentru aeroionizatoatre.
    ratzele se trag din camioane

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Boiler electric sau instant electric
    De hersorin în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 29
    Ultimul post: 24.11.2011, 01:33
  2. Gard electric
    De mihalache jan în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 20.10.2010, 08:42
  3. ACM cu boiler electric sau cu instant electric?!?
    De danalarm în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 27
    Ultimul post: 27.02.2010, 15:19
  4. boiler electric sau instant electric
    De mflorinc în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 11.01.2008, 10:39
  5. Incalzitor instant apa (electric) vs boiler electric
    De alxvsl în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 10.06.2007, 16:15

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii