Gard electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • PaulGhe
    Incepator
    • 02.feb.2008
    • 5

    Gard electric

    -Doresc sa construiesc un gard electric imprejurul unei plantatii,pt. a o oroteja de animale (iepuri,caprioare,etc.).
    -Cunosc principiul de functionare.
    -Am nevoie de sfaturi:
    -Unde gasesc materiale,cum il construiesc,si altele.
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Interesant subiect. Nu cumva e necesara o autorizatie pentru acest lucru (alta decit cea de constructie)?

    Postat în original de PaulGhe
    [...] Cunosc principiul de functionare. [...]
    Poate ne impartasiti si noua acest principiu.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • PaulGhe
      Incepator
      • 02.feb.2008
      • 5

      #3
      gard electric

      -structura de stalpi (pari) izolatori,pe care se intind cateva randuri de sarma,se leaga la un transformator.
      -detalii pe www.jkwildlife.ro
      problema mea este ca vreau sa-l construiesc singurel din motive de BUGET.
      TOT MAI ASTEPT SFATURI.

      Comentariu

      • ear1976
        Living Legend
        • 09.aug.2007
        • 1008

        #4
        Re: gard electric

        Postat în original de PaulGhe
        -structura de stalpi (pari) izolatori,pe care se intind cateva randuri de sarma,se leaga la un transformator.
        -detalii pe www.jkwildlife.ro
        problema mea este ca vreau sa-l construiesc singurel din motive de BUGET.
        TOT MAI ASTEPT SFATURI.
        Aveti grija ca transformatorul ala nu e doar un transformator, e o instalatie ce trebuie sa asigure o tensiune ridicata (ex 5 .. 10 kV) dar sa fie limitat in curent in asa fel incat sa nu fie capabil sa furnizeze un curent periculos (max. 5 mA).

        Si referitor la bugetul redus - mai aveti nevoie si de cablu de constructie speciala, pentru tensiune inalta, care nu este deloc ieftin si nici usor de gasit.

        Cat despre a obtiune autorizatie pentru o instalatie improvizata de acest gen, nu mai vorbesc.
        ratzele se trag din camioane

        Comentariu

        • PaulGhe
          Incepator
          • 02.feb.2008
          • 5

          #5
          gard electric

          -a construi singur ceva, nu inseamna ca o sa fac si cuie.
          -sper sa gasesc elementele componente,pe care sa le ansamblez.

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1363

            #6
            poti sa folosesti si tensiune mai scazuta de exemplu chiar cea provenita de la retea (220v) insa (cum spunea si ear1976)este foarte important limitarea curentului electric ! eu mai stiam ceva si de "oscilarea" curentului , adica sa nu existe tensiune permanenta pe gard ci sa apara doar un impuls intre 2-10 secunde !
            te salut!

            Comentariu

            • Dumitru popa
              Membru marcant
              • 28.aug.2006
              • 407

              #7
              nu vreau sa va descurajej, nu stiu in ce zona va fi protectia si nici cat este de populata, ce va pot spune este ca exista o lege nr. 307 care spune (nu o am astazi) ca prin actiunile noastre nu avem voie sa primejduim viata oamenilor si animalelor sau sa afectam mediu. S-ar putea ca cineva sa va faca rau din invidie.Am citit despre un caz asemanator cu o protectie in care un copil a paralizat din cauza sperieturii (sau a cazut de undeva pom sau gard) si se judeca cu persoana care a electrificat gardul.S-ar putea sa gasiti detalii daca cautati pe internet cu un motor de cautare deoarece cazul a fost mediatizat (acum vreo 3-4 ani)

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                Postat în original de alex virtual
                [...] eu mai stiam ceva si de "oscilarea" curentului, adica sa nu existe tensiune permanenta pe gard, ci sa apara doar un impuls intre 2-10 secunde!
                Ai dreptate cu impulsurile.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • PaulGhe
                  Incepator
                  • 02.feb.2008
                  • 5

                  #9
                  Gard electric

                  -Toate componentele Pt un gard electric se produc la scara industriala,se comercializeaza.
                  -Intrebarea este: UNDE?

                  Comentariu

                  • ear1976
                    Living Legend
                    • 09.aug.2007
                    • 1008

                    #10
                    Re: Gard electric

                    Postat în original de PaulGhe
                    -Toate componentele Pt un gard electric se produc la scara industriala,se comercializeaza.
                    -Intrebarea este: UNDE?
                    Se poate realiza si fara componente industriale. Prin revista Tehnium de prin anii 80 se publica o aplicatie similara.

                    In solutia prezentata, schema era foarte asemanatoare cu cele propuse pentru aeroionizatoatre.
                    ratzele se trag din camioane

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Cred ca de asa ceva ai avea nevoie: http://www.sureguard.com.au/horse_electric_fence.mv
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • agricultorulroman
                        Incepator
                        • 16.mai.2018
                        • 1

                        #12
                        Răspuns la: Gard electric

                        Incearca Sunt importatori duc direct din . Poti sa comanzi si online si daca nu te pricepi gasesti numar pe site si suni. Ii cineva acolo care se stie si iti explica.
                        Ultima editare de Consultant electrice; 16.mai.2018, 11:21.

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #13
                          Răspuns la: Gard electric

                          Incercati sa cititi regulamentul - publicitatea nu este gratuita
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • Ervin
                            Membru
                            • 07.ian.2016
                            • 154

                            #14
                            Răspuns la: Gard electric

                            Am vazut in Scotia un gard asemanator si era folosit la oi.
                            Imi amintesc ca l-am atins,stiu ca are o tensiune foarte ridicata dar aperajul mic,asa ca nu este periculos.
                            Aceste produse sunt special facute sa sperie animalele si sa le tina la distanta fata de gard,nu sa le omoare.
                            Nu va recomand solutia cu 220 V,este o improvizatie care poate pune viata cuiva in pericol,3-10 secunde la 10-16-20 de amperi nu ii neglijabil.
                            Din moment ce avem firme care comercializeza astfel de produse,cu siguranta ei cunosc legistlatia si va pot da mai multe detalii decat noi.
                            Stalpii cred ca ii puteti face din lemn,restul cred ca ar trebui cumparat de la ei...
                            Bafta !

                            Comentariu

                            Procesare...