consum centrala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sorinake
    Membru
    • 21.aug.2007
    • 255

    consum centrala

    Dupa ce am frunzarit ofertele nemaipomenite de la diversi producatori, constatai ca nimeni nu arata consumul unei centrale.
    Exista vreo metoda de calcul ?
    Nu ma intereseaza fiabilitatea centralei, sunt sigur ca toate-s fiabile si ca toate-s stricabile, singura chestie care ma intereseaza e sa fie cald, sa scoata putine noxe, si vreau sa stiu cat consuma ?

    Cred ca o centrala de 24Kw mi-ar fi de ajuns (sa zicem).
    Vad la acelasi pret, de la un producator centrala cu 1900 roni. La altul, 2500. Altii ofera aceeasi putere de 24kw, dar in condensatie, la 9000 roni.
    Intrebarea e, la pretul de 1,1 leu per metru cub de gaz, rezulta o diferenta de pret de 7100 roni care ar insemna 6500m3 de gaz. In cat timp imi pot amortiza eu investitia ? Cati metri cubi de gaz economiseste o centrala in condesatie fata de una fara condensatie ? Pentru ca nu as vrea sa ma prinda pensia la amortizarea investitiei.

    Multumesc,
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1736

    #2
    Re: consum centrala

    Postat în original de sorinake
    Dupa ce am frunzarit ofertele nemaipomenite de la diversi producatori, constatai ca nimeni nu arata consumul unei centrale.
    Exista vreo metoda de calcul ?
    Nu ma intereseaza fiabilitatea centralei, sunt sigur ca toate-s fiabile si ca toate-s stricabile, singura chestie care ma intereseaza e sa fie cald, sa scoata putine noxe, si vreau sa stiu cat consuma ?

    Cred ca o centrala de 24Kw mi-ar fi de ajuns (sa zicem).
    Vad la acelasi pret, de la un producator centrala cu 1900 roni. La altul, 2500. Altii ofera aceeasi putere de 24kw, dar in condensatie, la 9000 roni.
    Intrebarea e, la pretul de 1,1 leu per metru cub de gaz, rezulta o diferenta de pret de 7100 roni care ar insemna 6500m3 de gaz. In cat timp imi pot amortiza eu investitia ? Cati metri cubi de gaz economiseste o centrala in condesatie fata de una fara condensatie ? Pentru ca nu as vrea sa ma prinda pensia la amortizarea investitiei.

    Multumesc,
    Poate informatia despre eficienta sa-ti rezolve enigma?!?

    Numai bine,
    DIY

    Comentariu

    • crinaelena
      Living Legend
      • 11.sep.2007
      • 1596

      #3
      Re: consum centrala

      Postat în original de sorinake
      Dupa ce am frunzarit ofertele nemaipomenite de la diversi producatori, constatai ca nimeni nu arata consumul unei centrale.
      Exista vreo metoda de calcul ?
      Nu ma intereseaza fiabilitatea centralei, sunt sigur ca toate-s fiabile si ca toate-s stricabile, singura chestie care ma intereseaza e sa fie cald, sa scoata putine noxe, si vreau sa stiu cat consuma ?

      Cred ca o centrala de 24Kw mi-ar fi de ajuns (sa zicem).
      Vad la acelasi pret, de la un producator centrala cu 1900 roni. La altul, 2500. Altii ofera aceeasi putere de 24kw, dar in condensatie, la 9000 roni.
      Intrebarea e, la pretul de 1,1 leu per metru cub de gaz, rezulta o diferenta de pret de 7100 roni care ar insemna 6500m3 de gaz. In cat timp imi pot amortiza eu investitia ? Cati metri cubi de gaz economiseste o centrala in condesatie fata de una fara condensatie ? Pentru ca nu as vrea sa ma prinda pensia la amortizarea investitiei.

      Multumesc,
      consumul unei ct. conventionale (fara condensare),este de 2,7-2,8 mc/h,la putere maxima.in cadrul unui ciclu de functionare ct. nu merge decit o perioada pe putere maxima,dupa care puterea se diminueaza treptat,odata cu cresterea temp. ag. termic.la puteri asa mici,cam nu prea se justifica o ct. in condensare,nici chiar daca o folosesti pe temp. joasa,spre ex. radiatoare f. mari sau incalz. in pardoseala.
      in ac. caz,economia ar fi undeva intre 10-15%,dif. de pret nu prea se justifica.ac. procent este demn de luat in seama la ct. cu puteri mari,unde si consumurile sint f.mari.la un consum de 350-400 mc/luna cit inseamna acest procent ?merita diferenta asta mare de pret ?

      Comentariu

      • sorinake
        Membru
        • 21.aug.2007
        • 255

        #4
        Re: consum centrala

        Postat în original de DIY

        Poate informatia despre eficienta sa-ti rezolve enigma?!?

        Numai bine,
        DIY
        Probabil. Am de exemplu 2 centrale, acelasi producator.
        Una condensatie, una tiraj fortat. Una are 3 stele una are 4 stele.
        Cat inseamna diferenta intre ele, lunar ? (metri cubi) ?

        asta nu pricep eu, cum transform steaua aia in metri cubi, pentru ca eu platesc la metru cub.

        E ca la frigidere, scrie ca-s clasa A, dar ai pe eticheta si kwh pe an...

        mersi

        Comentariu

        • sorinake
          Membru
          • 21.aug.2007
          • 255

          #5
          Re: consum centrala

          Postat în original de crinaelena
          consumul unei ct. conventionale (fara condensare),este de 2,7-2,8 mc/h,la putere maxima.in cadrul unui ciclu de functionare ct. nu merge decit o perioada pe putere maxima,dupa care puterea se diminueaza treptat,odata cu cresterea temp. ag. termic.la puteri asa mici,cam nu prea se justifica o ct. in condensare,nici chiar daca o folosesti pe temp. joasa,spre ex. radiatoare f. mari sau incalz. in pardoseala.
          in ac. caz,economia ar fi undeva intre 10-15%,dif. de pret nu prea se justifica.ac. procent este demn de luat in seama la ct. cu puteri mari,unde si consumurile sint f.mari.la un consum de 350-400 mc/luna cit inseamna acest procent ?merita diferenta asta mare de pret ?
          Multumesc, cam asta vroiam sa stiu.

          Ma gandesc ca de diferentra de pret intre tiraj fortat si condensatie, mai bine iau un 'modul solar' sa mai faca economie, si sisteme auxiliare, sonde afara telecomenzi, etc.

          Plus ca as putea sa platesc in 'rate' adica odata cumpar centrala, cand mai am bani iau instalatia solara.

          Comentariu

          Procesare...