Flori - relaxare de duminica !

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    Flori - relaxare de duminica !

    Daca prima pagina de pe Misiunea Casa ne arata niste frumosi crini , va arat si eu crinii mei . Au o poveste interesanta : ani de zile pt mine nu au fost decit niste burieni care nu infloreau , pina cineva mi-a explicat cum trebuie ingrijiti . Acum eu am grija de ei si ei ma rasplatesc cu frumoase flori . La inceputul iernii am cumparat dintr-o pepiniera niste bete uscate cu numele de muscate . Am reusit sa le trezesc la viata si in citeva zile vor fi inflorite complet . Sper sa va placa !
    Fișiere Atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Intradevar, splendoarea florilor!

    Crinul respectiv are o poveste aparte, cel putin pentru mine. Nu stiu cum infloreste la tine insa eu am unul identic care infloreste de 2 ori pe an. Nu am inteles care este smecheria dar este cert ca infloreste la inceputul lui februarie(probabil la fel ca la tine) si undeva prin august.
    La un moment dat, am pus ghiveciul undeva in uscatorie, chiar am uitat de el. A stat acolo aproape un an de zile, fara sa il ingrijeasca nimeni. Mai rau, nu a avut parte de nici o picatura de apa. Ajungand intr-o zi in uscatorie, am ramas cu gura cascata, crinul nostru era inflorit, isi etala frumusetea portocalie in contrast cu uscaciunea pamantului (era super uscat). Fara comentarii!

    Si doua floricele de la mine, inflorite in dormitor.
    Fișiere Atașate
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      [quote="VYS"]..................... Frumoase flori . Am sa caut si eu un trandafir galben .Uite aici un text despre crini

      Clivia creste in forma de tufa scurta si deasa. Tulpina e scurta si mult ingrosata iar din mijlocul frunzelor lungi, liniare, late, de culoare verde inchis, lucioase si asezate in evantai, apar tulpini florale foarte viguroase, de 30-60 cm inaltime, care poarta in varf un buchet de flori (12-15) asemanatoare celor de crin rosu-oranj, monocolore sau cu centrul galben.

      Specia Clivia miniata are flori mai mari, mai deschise, colorate mai intens si orientate in sus.

      La Clivia nobilis florile sunt mai pale si orientate usor in jos, ca niste clopotei.

      Clivia nobilis
      Inflorire
      Clivia infloreste la inceputul primaverii, uneori iarna. In timpul iernii are nevoie de o perioada obligatorie de repaus (6-8 saptamani), foarte importanta pentru o inflorire regulata. In aceasta perioada planta se tine intr-un spatiu racoros, la 8-10o C, se uda foarte putin si nu i se administreaza ingrasaminte.

      Climat
      Necesita lumina multa, dar vara se fereste de soare puternic. Temperatura optima pentru crestere in inflorire este de 18-20o C. Udarea se face cu moderatie. Atentie, excesul de apa produce putrezirea plantei! Daca iarna se tine la cald si se uda regulat, nu infloreste!

      Substratul de cultura poate fi un pamant de gradina cu adaos de pamant de frunze si nisip.

      Vara i se administreaza ingrasaminte la 2-3 saptamani, in concentratie de 0,2%. Daca e posibil, planta se va tine vara in gradina, la semiumbra.

      Inmultirea se face prin separerea lastarilor care se dezvolta la baza plantei si care sunt capabili sa infloreasca dupa 2-3 ani de cultura. Despartirea se face primavara, dupa inflorire.

      Transplantarea se face primavara, la 3-4 ani, si anual i se inlocuieste pamantul la suprafata. Pentru o buna inflorire, e bine sa fie cultivata in ghivece mai mici. .................................... Deci mai pe scurt , daca ii opresti udarea si lasi ghiveciul mai la intuneric se vor ofili toate frunzele si prima oara cind da de lumina si apa incepe cu inflorirea . Eu ii fac cam de doua ori pe an chestia asta si infloreste . Apropo ! acum am vazut si eu ca am scris -duminica - . Am pierdut notiunea timpului !
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Se spune ca cel care iubeste florile iubeste si oameni. Va rog sa primiti din partea mea sincere felicitari stimati Domni pentru dragostea aratata florilor.
        Cu stima.

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Se pare ca a venit primavara ....
          Fișiere Atașate
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Stiu ca nu este duminica dar cum am deschis topicul simbata , scriind duminica ...continui sa va arat niste trandafiri . Stiu ca nu au nimic deosebit dar acesti trandafiri au fost prinsi din tot felul de bete , anul trecut au fost calcati in picioare de muncitorii care lucrau in curte ..un chin pt ei . Cu toate acestea incep sa revina la viata si le-am promis un trai linistit ! Poate parea nebunie dar cu florile trebuie sa stai de vorba . macar in gind ! Ele inteleg si ne rasplatesc ! Ps . la cei din poza 1,2,3 diametrul florii este de 12 cm !
            Fișiere Atașate
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • s.m.ovidiu
              Membru Marcant
              • 12.feb.2007
              • 457

              #7
              In pauzele de reverie v-as recomanda .
              Fișiere Atașate
              Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
              Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Postat în original de s.m.ovidiu
                In pauzele de reverie v-as recomanda .
                Tot zic sa ajung si la capitolul acesta ...insa mi-e lene sa fac focul !
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • DIY
                  Living Legend
                  • 07.sep.2007
                  • 1736

                  #9
                  Re: Flori - relaxare de duminica !

                  Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                  Daca prima pagina de pe Misiunea Casa ne arata niste frumosi crini , va arat si eu crinii mei . ... Sper sa va placa !
                  Cu siguranta ca ne plac! Crinii, insa, s-au dovedit a fi dintre cele mai rezistente plante pe care le-am intilnit; la concurenta cu ... leusteanul. Cu alte cuvinte, traiesc bine mersi si direct in curte ... ca idee ...

                  Numai bine,
                  DIY

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Re: Flori - relaxare de duminica !

                    Postat în original de DIY
                    Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                    Daca prima pagina de pe Misiunea Casa ne arata niste frumosi crini , va arat si eu crinii mei . ... Sper sa va placa !
                    Cu siguranta ca ne plac! Crinii, insa, s-au dovedit a fi dintre cele mai rezistente plante pe care le-am intilnit; la concurenta cu ... leusteanul. Cu alte cuvinte, traiesc bine mersi si direct in curte ... ca idee ...

                    Numai bine,
                    DIY
                    Daca am ajuns de la trandafiri la ...leusten....totusi speram sa va placa . Nu numai dvs ci in general .....
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • s.m.ovidiu
                      Membru Marcant
                      • 12.feb.2007
                      • 457

                      #11
                      Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                      Poate parea nebunie dar cu florile trebuie sa stai de vorba . macar in gind ! !
                      Asta sa va fie invatatura de minte si sa-i adresati si leusteanului macar un ,, ce mai faci bai baiete " altfel s-ar putea sa fiti acuzat de discriminare iar legile europene sunt drastice
                      Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                      Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Postat în original de s.m.ovidiu
                        Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                        Poate parea nebunie dar cu florile trebuie sa stai de vorba . macar in gind ! !
                        Asta sa va fie invatatura de minte si sa-i adresati si leusteanului macar un ,, ce mai faci bai baiete " altfel s-ar putea sa fiti acuzat de discriminare iar legile europene sunt drastice
                        Culmea e ca linga o tufa de trandafiri am un leustean " belea " ! dar totusi !
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • s.m.ovidiu
                          Membru Marcant
                          • 12.feb.2007
                          • 457

                          #13
                          Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                          Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            Daca asta se cere.... Priviti poza cu atentie !
                            Fișiere Atașate
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • Dumy
                              Incepator
                              • 13.ian.2008
                              • 44

                              #15
                              Daca tot se discuta despre flori, va arat gradinita mea cu tarndafiri, crini, lalele, panselute
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...