Lipire coloana scurgere canalizare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #16
    Postat în original de adibarbu
    multumesc mult. am intrebat de asa ceva la magazine si mi-au spus ca nu se mai fabrica. probabil nu vor sa castige bani....
    Daca va referiti la piesa din imaginea de mai sus , se gaseste ! Nu la orice butic , dar exista . Acum 3 saptamini am vazut la Romstal .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • vladutu
      Incepator
      • 03.dec.2012
      • 6

      #17
      Reparare coloana principala scurgere canalizare

      Buna ziua,
      Am inceput cu renovarea unui apartament, acum am ajuns la o noua problema delicata, scurgerea in conducta de canalizare a blocului.
      E vorba de un apartament la etajul 1, vecinul de deasupra are scurgerea la cada prin tavanul meu. Cred ca stiti despre ce vorbesc. Teava de la el pana la coloana principala e din metal, dar la intrarea in coloana de canalizare principala, care e din fonta, a crapat, imbinarea fonta - metal. Racordul de fonta a crapat. Inca nu am curatat sa vad ce e acolo. O reparatie cu poxilina ar fi ok?
      Astept si eu niste raspunsuri daca aveti ceva sugestii.

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1553

        #18
        Răspuns la: Lipire coloana scurgere canalizare

        Aplicarea de poxilina sau alte tipuri de acest gen poate fi doar una de scurta durata daca fisura este semnificativa. Se va avea in vedere schimbarea imbinarii ceea ce va insemna mici modificari pentru trecerea pe solutia cu teava de scurgere de PP sau PVC.

        Comentariu

        • al3xisos
          Incepator
          • 21.feb.2013
          • 22

          #19
          Răspuns la: Lipire coloana scurgere canalizare

          Buna ziua
          La bucatarie scurgerea este de fonta si arata ca in poza.
          Cum pot face trecerea la teava pp.?
          Am cumparat piesa de trecere de la pp la fonta dar nu atiu cum ar trebui montata corespunzator. (diametrul mai mic intra in teava de fonta?) garniturile respective cum vin montate?
          Trebuie data buza jos de la teava de fonta?
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #20
            Răspuns la: Lipire coloana scurgere canalizare

            Nu este clar cu pozele alea . Daca aia este o mufa , trebuie curatata apoi remufata .
            Cu adaptor este mai complicat . Daca aveai un instalator , se putea rezolva totul simplu , cu o simpla bucata de teava de pvc .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • uceniculgica
              Membru Marcant
              • 10.ian.2013
              • 573

              #21
              Răspuns la: Răspuns la: Lipire coloana scurgere canalizare

              Postat în original de al3xisos
              Am cumparat piesa de trecere de la pp la fonta dar nu atiu cum ar trebui montata corespunzator. (diametrul mai mic intra in teava de fonta?) garniturile respective cum vin montate?
              Trebuie data buza jos de la teava de fonta?
              daca este acelasi model, vezi imaginea de mai jos
              foloseste vaselina pentru garnituri si curata bine fonta, normal nu mai trebuie dat jos nimic, este ok cum se vede in poza2 pusa de tine
              dupa montare poti sa completezi cu silicon zona imbinarii daca este loc, nu uita sa cureti bine zona
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              Procesare...