+ Răspuns la subiect
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 30

Subiect: Alei din piatra de rau

Cu placere si va reasteptam pe forum.

Citat Postat în original de popescu gheorghe
    Multumesc f. mult pentru informatii. Imaginea e foarte utila.
    Imi dau si eu parerea - am injurat de cateva ori alei facute in acest stil si nu pe motiv de design...

Daca vrei sa faci la tine acsa, mhhhm, mai gandeste-te! Poate ai un copil?
    Arata bine, ce-i drept. dar iarna aluneca ca naiba...
    ratzele se trag din camioane

Multumesc mult pt. toate raspunsurile, dar pt ca am si eu o problema legata de piatra de rau doresc sa va intreb cum se face un gard din piatra de rau. Ma intereseaza totul (fundatia- adancime, latime; grosimea optima sau minima a gardului, grosimea stalpilor, distanta dintre stalpi ,modalitati de construire). Se construiesc ambii pereti din pietre sau exteriorul din piatra si interiorul zid plin pt stabilitate ? Mentionez ca regimul impus de certificatul de urbanism prevede o inaltime de 1,80 cu un soclu de 0.60. Gardul trebuie sa fie transparent (suntem institutie, viitor centru de copii). Credeti ca se poate construi un astfel de gard de persoane neprofesioniste dar care au rabdare, vointa si oarece indemanare ?
    A, sa nu uit: ma mai intereseaza si informatii cu privire la tipul de material din care sa confectionam panourile dintre stalpi (teava patrata, fier forjat, lemn, tabla, etc) va dati seama ca ma intereseaza ceva cat mai ieftin tinand cont de faptul ca am avea de realizat cel putin 160 ml. Am primit 50 mil lei vechi sponsorizare si am dori sa facem cat mai mult la acest gard -frumos si ieftin.
    Multumesc mult macar pt rabdarea de a citi tot si astept orice informatie.
    Gardul am dori sa arate ca cel expus mai jos
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	dscn0655_188.jpg‎ 
Afișări:	10813 
Mărime:	80,4 KB
ID:		35789  

Ce lungime de gard, ma refer la modelul postat, aveti de facut ?

Avem de acoperit 2 laturi care totalizeaza cca 160 ml

Deci ati avea de cheltuit cca. 31.5 RON/ml de gard.

Am sa postez cat de curand o schita cu sectiunea gardului.

Trebuie sa precizez ca piatra de rau o avem (sper sa ne ajunga) iar poate o parte din ciment il mai obtinem printr-o sponsorizare.

imi cer scuze ca tot insist, dar va rog sa nu ma uitati cu schema de gard din piatra. Pentru panourile dintre stalpi cred ca o sa achizitionam teava patrata de 15 x 15 si sa o punem la 10 - 12 cm distanta. crede-ti ca ar fi prea ingusta ? traversele se fac tot din teava sau din platband ? Stie cineva de unde pot achizitiona mai ieftin astfel de teava in Bucuresti ? Multumesc

nu v-am uitat

alee ... rezista la masini?

intrebare: o alee construita doar pe teren, cu un strat de nisip de 3-6 cm si apoi pietrele ... rezista la masini ? (ma gandesc la acces cu un autoturism)

multumesc

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Gradina-pavare scari cu piatra de rau.
    De victor dinu în forumul Gradina / Curte
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 18.08.2009, 21:59
  2. Scari, alei si trotuare din beton
    De ela în forumul Cine nu construieste nu greseste...
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 09.08.2009, 23:21
  3. piatra de rau peste polistiren
    De vlad99 în forumul Corp cladire
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 05.07.2007, 15:36
  4. Placare cu piatra de rau
    De vegabony în forumul Corp cladire
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 24.11.2006, 13:41
  5. piatra de rau
    De petricos în forumul Amenajari interioare