"Injector" de ulei ars, home made (dezbatere)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • draku
    Membru marcant
    • 12.mar.2007
    • 343

    #16
    Postat în original de IONUT ONILL
    Si pe mine ma intereseaza, a construit-o careva ? merge ? cum ?
    Intradevar sunt Nocive daca nu sunt folosite cum trebuie, insa cu filtre si ate masuri este si aceasta varianta o solutie destul de ieftina. Azi am auzit ca 1 l de ulei ars ar fi cam 0,5-0,75 lei.
    Cineva mi-a dat o solutie tehnica: introducerea unei tevi in centrala care sa picure uleiul, bineintele strebuie calibrata in cateva zeci de min sau ore cu ajutorul unui ventil.
    Eu am un Wiessman cu gazeificare de care nu-s multumit ca merge pe curent si ma gandeam sa-l schimb insa daca trg si ulei .. nu-s ce sa zic ....
    daca ai p.c.r. (pile/cunostinte/relatii) la o autobaza/service auto, uleiul poate fi chiar gratis...

    la solutia cu picurare intr-o "tava" m-am gandit si eu si chiar am testat-o in primavara. tava respectiva am facut-o din tabla de 5 mm grosime si este de dimensiunile focarului cazanului (Junkers Supraclass S 20KW). este mai greu pana se incalzeste tava, dar dupa aceea uleiul arde fara probleme. focul trebuie initiat cu motorina/petrol, dupa aceea se introduce uleiul.
    cea mai mare problema mi se pare pastrarea constanta a vascozitatii uleiului. pt ca, daca vascozitatea se schimba ca urmare a modificarii temperaturii din incapere, tot reglajul debitului se da peste cap....
    se poate pune o serpentina de cupru in rezervorul de ulei pt uzul curent din camera tehnica (in cazul meu acesta este de 24 de litri), care serpentina se poate conecta in circuitul de incalzire, ca un calorifer. reglarea debitului va fi insa destul de dificila, cel putin la inceput.
    cea mai simpla solutie ar fi cu o rezistenta electrica cu termostat imersata in rezervor, dar nu as vrea sa depind de electrica

    Comentariu

    • daniel1976
      Membru
      • 13.nov.2007
      • 147

      #17
      Suna foarte interesant ceea ce se discuta .
      Urmaresc cu interes acest subiect si am sa studiez cu atentie problema.
      Vreau sa va ganditi daca nu se pot face asocieri,(ca si principiu de functionare) cu modalitatea de functionare a unui siroco, acea instalatie cu care se incalzesc soferii de tir , care foloseste motorina si consuma aproape 2l de motorina la 8 ore.La aceasta instalatie motorina este pompata , iar pompa regleza debitul de motorina in camera de ardere, in functie de temperatura dorita.

      Comentariu

      • draku
        Membru marcant
        • 12.mar.2007
        • 343

        #18
        cunosc respectiva instalatie de incalzire, dar nu cunosc exact cum functioneaza

        pe langa cele ce am spus mai sus, reglajul debitului de ulei ar trebui corelat cu regulatorul de tiraj, in cazul cazanelor atmosferice

        Comentariu

        • IONUT ONILL
          Incepator
          • 04.dec.2007
          • 41

          #19
          Postat în original de draku
          cunosc respectiva instalatie de incalzire, dar nu cunosc exact cum functioneaza

          pe langa cele ce am spus mai sus, reglajul debitului de ulei ar trebui corelat cu regulatorul de tiraj, in cazul cazanelor atmosferice
          Deci ar trebui sa tragem o tija la robinetul care regleaza debitul uleiului .. dar nu direct pe tiuja ci cu un reductor, nu ar fi chiar complicat.

          Vis a vis de rezistenta din rezervorul cu ulei , aceasta nu ar trebui sa fie ff puternica - de max 1 kw - ceea ce ar merge alimentata de la retea dar cu un UPS cu baterie auto, dandu-i astfel o autonomie de cateva ore.

          Sper sa ajungem la o solutie eficienta.

          Cat ulei ti-a consumat centrala in 24h intr-o zi fricguroasa ?
          Masura iubirii Lui Dumnezeu este sa-l iubesti fara de masura.

          Comentariu

          • draku
            Membru marcant
            • 12.mar.2007
            • 343

            #20
            rezistenta de 1 Kw mi se pare extrem de puternica
            eu am un rezervor de 25 de litri si cred ca o rezistenta de 2-300 w ar fi suficienta, nu am nevoie sa fierb uleiul, ci doar sa ii mentin o vascozitate scazuta
            nu am facut decat un test in primavara, nu am folosit in zilele friguroase
            aproximez (dar cu limite destul de largi) un consum intre 15 si 25 de litri pe zi.
            pt mine nu se pune problema aprovizionarii cu ulei

            Comentariu

            • IONUT ONILL
              Incepator
              • 04.dec.2007
              • 41

              #21
              Mai retii cu aproximatie cam cate grade a fost afara zi/noapte cand ai lasat sa mearga instalatia ? Poti pune o schema cu centrala-conducta-rezervorului ?
              Ai lasat-o sa mearga macar 24h incontinuu ? Daca da ce s-a intamplat: focul, temperatura apei in cazan, in camere, etc ?
              Deci cu un rezervor de 100l ar duce minim 4 zile, max 10.
              astept noutati.
              Stima.
              Masura iubirii Lui Dumnezeu este sa-l iubesti fara de masura.

              Comentariu

              • draku
                Membru marcant
                • 12.mar.2007
                • 343

                #22
                nu, a fost doar un simplu test, pt a vedea cum arde si daca se poate folosi sist cu picurare
                apa a ajus destul de repede la 60 de grade, dar nu este relevant pt ca era luna aprilie si nu era chiar frig

                Comentariu

                • IONUT ONILL
                  Incepator
                  • 04.dec.2007
                  • 41

                  #23
                  Consider ca ar trebui sa cautam un reductor de turatie ptr un robinet de trecere care sa regleze un pic sistemul de picurare, trebuie sa cautam un reductor de turatie, deci multiplicator de putere astfel ca termostatul care regleaza tirajul natural al centralei sa regleze si picuratorul; de fapt trebuiesc 2 robineti de trecere: unul fix pe care-l reglam manual cand uleiul este rece, acesta nu lasa uleiul sa picure mai mult decat ar lasa celalt sa treaca atunci cand se raceste apa in cazan si altul reglat de termstatul centralei care este mai inchis decat cel fix cand apa in cazan este la o temp ridicata. Acesta ar trbui sa fie un robinet ceva mai fin.. .
                  Aici trebuie sa tintim: 1. reductorul de turatie (daca este nevoie- s-ar putea sa nu fie, putem monta tija .. mai la varful manetei sau mai la baza)
                  2. Robinetul de finete.
                  Masura iubirii Lui Dumnezeu este sa-l iubesti fara de masura.

                  Comentariu

                  • kristina_racoasa
                    Membru marcant
                    • 18.oct.2007
                    • 403

                    #24
                    e interesant ceea ce s-a scris.as dori si eu ceva mai multe detalii daca se poate.nu am inteles mare lucru din aceste posturi.si nu sunt nici blonda la origine . Puteti sa da-ti mai multe detalii, schite ceva? va multumesc

                    Comentariu

                    • iulian.radu
                      Incepator
                      • 17.nov.2008
                      • 18

                      #25
                      am o oarecare nedumerire cu privire la sistemul propus de voi.Nu spuneti nimic de nici un sistem de siguranta.Ce opreste alimentarea cu ulei in lipsa flacarii?Ce opreste focul "sa o ia pe teava"?
                      multe lucruri le putem face mai bine ca altii si fara sa-i platim pentru asta

                      Comentariu

                      • draku
                        Membru marcant
                        • 12.mar.2007
                        • 343

                        #26
                        uleiul uzat nu este intr-atat de combustibil incat flacara "sa o ia inapoi" ca in cazul generatoarelor de acetilena
                        si, da, un sistem de siguranta este necesar. se poate rezolva relativ simplu cu ajutorul unei electrovalve si un senzor.

                        Comentariu

                        • iulian.radu
                          Incepator
                          • 17.nov.2008
                          • 18

                          #27
                          asta este valabil pentru uleiul rece,dar cind este incalzit se schimba povestea.Am vazut ulei aprins de schinteile de la un polizor unghiular.
                          multe lucruri le putem face mai bine ca altii si fara sa-i platim pentru asta

                          Comentariu

                          • draku
                            Membru marcant
                            • 12.mar.2007
                            • 343

                            #28
                            da, in aer liber

                            Comentariu

                            • iulian.radu
                              Incepator
                              • 17.nov.2008
                              • 18

                              #29
                              oricum siguranta trebuie sa fie punctul de start.Pentru incalzirea uleiului cred ca ar putea fi folosit un preincalzitor termostatat cum este cel disponibil la arzatoarele riello
                              multe lucruri le putem face mai bine ca altii si fara sa-i platim pentru asta

                              Comentariu

                              • iulian.radu
                                Incepator
                                • 17.nov.2008
                                • 18

                                #30
                                O alta solutie pentru injector ar fi cea folosita la bucatariile rulante ale armatei (cu serpentina sub flacara) dar necesita aer comprimat(1bar)
                                multe lucruri le putem face mai bine ca altii si fara sa-i platim pentru asta

                                Comentariu

                                Procesare...