"Injector" de ulei ars, home made (dezbatere)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • IONUT ONILL
    Incepator
    • 04.dec.2007
    • 41

    #31
    Postat în original de draku
    uleiul uzat nu este intr-atat de combustibil incat flacara "sa o ia inapoi" ca in cazul generatoarelor de acetilena
    si, da, un sistem de siguranta este necesar. se poate rezolva relativ simplu cu ajutorul unei electrovalve si un senzor.
    Este simplu de realizat acest sistem insa eu as dori sa nu depindem de curentul electric
    Haideti sa gasim solutia care nu implica energia electrica. Asta ar fi un termostat care sta pe normal deschis si inchide, sa zicem, la un preg de temperatura de 40 - 50gC..
    Un astfel de termostat nu exista oriunde, eu unul nu am intralnit, insa se poate modifica unul normal de, Dacie, de ex.
    Deci: daca ar inchide cand ar simti un 50gC ar insemna ca flacara nu e chiar langa el, deci dupa ce ar inchide s-ar scurge grosul combustibilului si flacara ar mai arde doar ce a ramas uns pe teava..daca nu se stinge deja pana la termostat, si , aici e cheia, puterea flacarii care arde ce a mai ramas pe teava .. are putere sau nu sa incinga termostatul astfel incat sa se aprinda combustibilul de dincolo de el unde teava e plina ?
    Daca DA atunci ar trebui sa folosim un termostat cu pereti intre cele doua parti destul de distantati, eventual aerisiti cu exteriorul, si asta nu e SF , ins atrebuie sa fii un pic mester sa-l confectionezi atat pe termostat cat dsi locasul sau, nu e greu.

    Doamne ajuta.

    Cu stima.
    Masura iubirii Lui Dumnezeu este sa-l iubesti fara de masura.

    Comentariu

    • ear1976
      Living Legend
      • 09.aug.2007
      • 1008

      #32
      Postat în original de iulian.radu
      am o oarecare nedumerire cu privire la sistemul propus de voi.Nu spuneti nimic de nici un sistem de siguranta.Ce opreste alimentarea cu ulei in lipsa flacarii?Ce opreste focul "sa o ia pe teava"?
      Pt lipsa flacara s-ar potea folosi un sesizor de flacara cu valva, ca la aragaze.
      In ppiu flacara nu ar trebui sa o ia inapoi pe teava daca este plina de combustibil, fiinca nu e oxigen acolo ca sa intretina arderea, in practica insa....
      ratzele se trag din camioane

      Comentariu

      • IONUT ONILL
        Incepator
        • 04.dec.2007
        • 41

        #33
        Sistemul acesta s-a folosit si in armata ptr incalzirea unor mari dormitoare , deci este testat. Primul ventil de la arzator spre rezervor este la distanta fata de marginea camerei de ardere, iar pe teava intradevar nu este oxigen iar uleiul ars nu este puternic inflamabil .
        Nici la arzatoarele de gaze ori de motorina flacara nu o ia inapoi oricat de mica ar fi presiunea.
        Masura iubirii Lui Dumnezeu este sa-l iubesti fara de masura.

        Comentariu

        • draku
          Membru marcant
          • 12.mar.2007
          • 343

          #34
          cum am mai spus, am testat (in conditii provizorii si supravegeat) sistemul cu picurare de ulei, in primavara, si nu am constatat problema aceasta.
          cel mai greu mi s-a parut reglarea debitului...
          pentru ca nu se poate determina debitul privind in zona unde picura uleiul si nici nivelul de ulei din tava in care arde, din motive lesne de inteles. daca debitul este prea mare, la un moment dat uleiul va "da pe afara" din tava si va incepe sa arda unde nu trebuie. iar cu robinetii de trecere cu bila aflati in comert, este destul de greu de realizat acesta reglare...
          trebuie adaptat un dispozitiv in exteriorul cazanului, ceva in genul picuratoarelor (nu cunosc denumirea exacta) ce se pun la perfuzii, unde sa se poata vedea/aprecia debitul uleiului

          Comentariu

          • iulian.radu
            Incepator
            • 17.nov.2008
            • 18

            #35
            Postat în original de IONUT ONILL
            Sistemul acesta s-a folosit si in armata ptr incalzirea unor mari dormitoare , deci este testat. Primul ventil de la arzator spre rezervor este la distanta fata de marginea camerei de ardere, iar pe teava intradevar nu este oxigen iar uleiul ars nu este puternic inflamabil .
            Nici la arzatoarele de gaze ori de motorina flacara nu o ia inapoi oricat de mica ar fi presiunea.
            Nu cumva sistemul acesta prin picurare a fost folosit la sobe?La centrala la un moment dat incalzindu-se in casa transferul termic scade si creste temperatura pe retur.Atunci focul va trebui lasat sa se stinga.Cum il aprindem automat?Robinetul de reglaj trebuie sa fie neaparat numai cu componente metalice sau rezistente la hidrocarburi.Ramane insa proprietatea uleiului uzat de a face depuneri si pot bloca robinetul de reglaj.Trebuie luat in calcul si fumul rezultat in urma arderii,pentru ca una este sa arda in stare lichida si alta sa arda daca este pulverizat.Fumul foarte dens in amestec cu condensul va infunda cosul foarte repede.
            multe lucruri le putem face mai bine ca altii si fara sa-i platim pentru asta

            Comentariu

            • draku
              Membru marcant
              • 12.mar.2007
              • 343

              #36
              Postat în original de iulian.radu
              La centrala la un moment dat incalzindu-se in casa transferul termic scade si creste temperatura pe retur.Atunci focul va trebui lasat sa se stinga.Cum il aprindem automat?
              asta mi se pare adevarata problema
              la cazanele pe lemne, cand temperatura creste, regulatorul de tiraj cu lant inchide usa si astfel se micsoreaza debitul de aer, ceea ce determina o scadere in intensitate a focului.
              folosind sistemul cu picurare, in situatia de mai sus, debitul de ulei ramane constant (presupunand ca nu exista legatura intre regulatorul de tiraj si robinetul de reglaj al debitului uleiului) in timp ce flacara se diminueaza in intensitate datorita cantitatii mai mici de aer si atunci exista riscul ca uleiul sa curga din tava in care arde...

              Comentariu

              • iulian.radu
                Incepator
                • 17.nov.2008
                • 18

                #37
                Oricum daca folosim sistemul prin picurare anulam partial sau total reglajul de aer pentru ca daca limitam admisia de aer pot aparea acumulari de vapori si asta este de evitat.Ar fi bine daca am avea documentatia completa a unui arzator pe C.L.G.Am inteles de la un distribuitor ca poate fi folosit si cu ulei uzat dar se duc repede duzele si sunt cam scumpe.Eu cred ca daca uleiul este colectat corect si il incalzim putin ajunge la viscozitatea pacurei.Am vazut la KROLL compresoare de capacitate mica destul de silentioase.Daca punem un regulator de presiune reglabil am rezolvat alimentarea. Reglarea viscozitatii uleiului putem sa o facem in rezervor cu o rezistenta calibrata in functie de capacitatea lui.In serie cu rezistenta punem un termostat cu sonda imersata in ulei.Cred ca o temperatura de 60gC ar fi de ajuns.Pentru filtrare este de ajuns un magnet destul de puternic pus in rezervor la sorb si un element filtrant(facut la un atelier de strungarie cu filtru de dacia).De aici incep adevaratele probleme.Putem pune una sau mai multe duze(in functie de puterea calorica dorita), un sesizor flacara electronic, o electrovana rezistenta la hidrocarburi care sa poata scadea sau creste progresiv debitul de ulei, electrozi aprindere,bobina inductie comandata de oaprindere electronica (cum sunt sau erau in tirg)si un termocontact reglabil pe turul cazanului DAR CUM LE CORELAM PE TOATE ?
                multe lucruri le putem face mai bine ca altii si fara sa-i platim pentru asta

                Comentariu

                • ear1976
                  Living Legend
                  • 09.aug.2007
                  • 1008

                  #38
                  Postat în original de iulian.radu
                  Oricum daca folosim sistemul prin picurare anulam partial sau total reglajul de aer pentru ca daca limitam admisia de aer pot aparea acumulari de vapori si asta este de evitat.Ar fi bine daca am avea documentatia completa a unui arzator pe C.L.G.Am inteles de la un distribuitor ca poate fi folosit si cu ulei uzat dar se duc repede duzele si sunt cam scumpe.Eu cred ca daca uleiul este colectat corect si il incalzim putin ajunge la viscozitatea pacurei.Am vazut la KROLL compresoare de capacitate mica destul de silentioase.Daca punem un regulator de presiune reglabil am rezolvat alimentarea. Reglarea viscozitatii uleiului putem sa o facem in rezervor cu o rezistenta calibrata in functie de capacitatea lui.In serie cu rezistenta punem un termostat cu sonda imersata in ulei.Cred ca o temperatura de 60gC ar fi de ajuns.Pentru filtrare este de ajuns un magnet destul de puternic pus in rezervor la sorb si un element filtrant(facut la un atelier de strungarie cu filtru de dacia).De aici incep adevaratele probleme.Putem pune una sau mai multe duze(in functie de puterea calorica dorita), un sesizor flacara electronic, o electrovana rezistenta la hidrocarburi care sa poata scadea sau creste progresiv debitul de ulei, electrozi aprindere,bobina inductie comandata de oaprindere electronica (cum sunt sau erau in tirg)si un termocontact reglabil pe turul cazanului DAR CUM LE CORELAM PE TOATE ?
                  Pai...mai trebuie un AP (automat programabil) de ex un logo de la siemens sau un tesys de la schneider, cu intrari si iesiri logice si analogice suficiente, relee si module analogice pentru interfatare dupa caz, se programeaza...etc
                  Sau se poate simplifica un pic dar trebuie analizat: ce parametri trebuiesc monitorizati, ce parametri trebuiesc reglati, etc
                  Pentru preincalzire combustibil nu trebuie corelare, un termostat cu histerezis care sa controleze rezistenta e sificient, sau se poate pune senzor de temperatura analogic cu un regulator de temperatura.
                  Pentru debitul de ulei trebuie monitorizata temperatura, deci o intrare si o iesire analogica.
                  Sesizorul de flacara functioneaza independent, la lipsa flacara taie alimentarea, dar trebuie monitorizat - o intrare logica.
                  Aprinderea este comandata de temperatura si lipsa flacara - o iesire logica.
                  Poate mai detaliaza cineva...ce mai trebuie?
                  ratzele se trag din camioane

                  Comentariu

                  • draku
                    Membru marcant
                    • 12.mar.2007
                    • 343

                    #39
                    probabil ca asa ar fi ideal, dar pe mine personal nu ma incanta.
                    compresorul, cat ar fi de mic, face zgomot si nu il pot folosi unde am eu nevoie.
                    si nu in ultimul rand, as vrea sa depind cat mai putin de electrica

                    Comentariu

                    • iulian.radu
                      Incepator
                      • 17.nov.2008
                      • 18

                      #40
                      DRAKULE ca sa nu depinzi de electrica este greu.Sistrmele alternative sunt ori scumpe si destul de greu de amortizat sau sunt zgomotoase (generatoare).Oricum fara curent este greu.CUM REGLAM LUNGIMEA FLACARII?Daca bate in fundul cazanului iar nu este bine.Despre compresoare stiu ca exista unele fara piston ci cu ,,suruburi" care sunt mult mai silentioase dar nu stiu daca sunt si de capacitati mici si nici cit costa
                      multe lucruri le putem face mai bine ca altii si fara sa-i platim pentru asta

                      Comentariu

                      • daniel1976
                        Membru
                        • 13.nov.2007
                        • 147

                        #41
                        Am o idee.
                        V-ati gandit la un rezervor suspendat, inchis ermetic, dar cu 1, 2 , 3, orificii (fiecare sa aiba un robinet inchis-deschis)de intrare a aerului , de marimea unui varf de ac , care sa permita intrarea in rezervor a unei anumite cantitati de aer , in asa fel incat sa putem regla volumul de ulei care se scurge din rezervor? (pe acea conducta punem o electovalva , iar inmomentul cand a cazut curentul inchide alimentarea)
                        In acest fel nu ne ramane decat sa pastram o temperatura constanta a uleiului , care se poate rezolva cu o serpentina "calorifer " in rezervor .
                        Din aceasta idee s- a eliminat frica de pana de curent.

                        Si inca ceva clapeta de admisie a aerului se blocheaza intr-o anumita pozitie pentru a permite o ardere buna , iar temperatura din centrala se mentine constanta cu ajutorul pompei de bay pas si a termostatului acesteia pus pe retur .Ce spuneti?

                        Comentariu

                        • draku
                          Membru marcant
                          • 12.mar.2007
                          • 343

                          #42
                          ziceam sa nu depind de electrica in sensul ca sistemul pe care il folosesc sa nu aiba nevoie de mai mult de un UPS normal care poate alimenta 1-2 pompe si o automatizare simpla (electronica am inteles ca nu functioneaza datorita felului in care UPS-ul genereaza tensiunea la iesire).
                          deci fara injectoare, compresoare (cele cu surub sunt fiabile dar f scumpe, de la cateva mii de euro in sus), generatoare electrice, UPS-uri profi, etc...
                          daca aveam banii astia, nu ma mai complicam, cumparam 1-2 vagoane de lemne sau o centrala pe peleti si combustibilul aferent si stateam linistit.
                          plus zgomotul pe care il fac aceste utilaje (eu am acest cazan la tara,
                          camera tehnica este in casa, deci exclus compresoare si generatoare ca nu mai dorm nici vecinii...)
                          ca solutie tehnica incerc sa adaptez un arzator cu picurare la cazanul pe care il am (junkers K20s) care este construit pt o flacara verticala, fara a fi nevoie astfel sa protejez peretele in care "bate" flacara injectorului cu samota. sau daca nu-l protejez sa ma trezesc cu cazanul topit.
                          arzatoarele cu motorina/ulei/pacura etc. dedicate au nevoie de un cazan cu constructie speciala, la care flacara provenind din arzator este orizontala.

                          Comentariu

                          • iulian.radu
                            Incepator
                            • 17.nov.2008
                            • 18

                            #43
                            Nici eu nu stau foaste bine cu banii dar n-as vrea sa ma apuc sa modific centrala pina nu am certitudineaca cel putin teoretic am 60% sanse de reusita.Si cazanul meu este cu ardere verticala dar am focarul destul de adinc pentru flacara orizontala din moment ce poate fi echipat cu arzator pe gaz montat pe usa.Eu cred ca sistemul prin picurare nu poate fi folosit la o centrala.Necesita supraveghere permanenta si cred ca nimeni nu vrea sa faca plantoane.In regim continuu cind nu mai este nevoie de caldura focul se poate stinge si trebuie sa-l aprinda ceva sau cineva de aceea cred ca un sistem de pulverizare sau gazeificare ar fi ideal.In aceste conditii cred ca putem aprinde uleiul cu o bobina de inductie si doi electrozi iar arderea ar fi mult imbunatatita iar atunci creste randamentul.
                            multe lucruri le putem face mai bine ca altii si fara sa-i platim pentru asta

                            Comentariu

                            • draku
                              Membru marcant
                              • 12.mar.2007
                              • 343

                              #44
                              imi aduc aminte ca existau niste sobe cu motorina care functionau tot pe principiul "picurarii"
                              aprindeai focul si nu se stingea pana la golirea rezervorului
                              e drept in cazul nostru instalatia este un pic mai complicata, dar nu este imposibil de realizat acest sistem
                              nici eu nu vreau sa modific cazanul, de fapt vreau sa il pot folosi in orice moment si cu combustibilul pt care a fost construit, lemne sa carbuni. constructia cazanelor atmosferice junkers permite acest lucru
                              momentan nu prea am timp sa ma deplasez la tara sa fac tot felul de teste, dar in concediu o sa incerc

                              Comentariu

                              • IONUT ONILL
                                Incepator
                                • 04.dec.2007
                                • 41

                                #45
                                Am testat ieri picuratorul cu ulei, insa nu intr-o centrala termica, nu inca, ci la un generator de abur. Intradevar este o problema cu reglarea debitului de ulei ptr ca teava ori se incinge tot mai tare ori se raceste incetul cu incetul modificandu-se astfel vascozitatea acestuia si ba se slabeste flacara ba se umple vasul cu ulei si flacara se inteteste.
                                NECESITA SUPRAVEGHERE PERMANENTA.
                                La un atelier de schimb ulei se foloseste o centrala cu arzator pe ulei ars insa re un dozator, daca nugresesc, cu un sistem de pinioane care regleaza debitul si uleiul picura constant.
                                Masura iubirii Lui Dumnezeu este sa-l iubesti fara de masura.

                                Comentariu

                                Procesare...