"Injector" de ulei ars, home made (dezbatere)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • iulian.radu
    Incepator
    • 17.nov.2008
    • 18

    #46
    IONUTE eu am folosit ulei la o soba de teracota la o ferma in insula mare a brailei.Sistem supersimplu=una bucata bidon 5l agatata pe perete si o conducta de la un sistem de frinare turtita la un capat(asta era reglajul de debit) bagata in soba intr-o gaura facuta deasupra usii de incarcare iar uleiul curgea intr-un castron metalic.Toate bune si frumoase pina a venit pe la 3am un tractorist facut turta si a vazut ca nu mai era ulei.A alimentat iar cind avrut sa aprinda focul soba fiind incinsa i-a bufnit in fata.Ne-a trecut sperietura cind i-am vazut fata(inainte era blond)Ce ar fi daca luam un castron si ii dam o gaura in fund si sudam teava acolo.La jumatatea lui sau putin mai sus sudam un capac pe care am facut cateva protuberante gaurite(sau sudate duze) cu o inaltime de aprox.5mm sau mai inalte dar fara sa depaseasca marginea de sus a castronului.Am alimenta prin fundul castronului .Dam drumul la ulei pina se umple partea de jos, punem motorina amestecata cu ulei(50%) in partea de sus si dam foc .Eu cred ca dupa ce se incinge castronul apar vaporii de ulei care se aprind.Cred ca si asta ar fi o varianta.
    multe lucruri le putem face mai bine ca altii si fara sa-i platim pentru asta

    Comentariu

    • ear1976
      Living Legend
      • 09.aug.2007
      • 1008

      #47
      Postat în original de draku
      ziceam sa nu depind de electrica in sensul ca sistemul pe care il folosesc sa nu aiba nevoie de mai mult de un UPS normal care poate alimenta 1-2 pompe si o automatizare simpla (electronica am inteles ca nu functioneaza datorita felului in care UPS-ul genereaza tensiunea la iesire).
      deci fara injectoare, compresoare (cele cu surub sunt fiabile dar f scumpe, de la cateva mii de euro in sus), generatoare electrice, UPS-uri profi, etc...
      daca aveam banii astia, nu ma mai complicam, cumparam 1-2 vagoane de lemne sau o centrala pe peleti si combustibilul aferent si stateam linistit.
      plus zgomotul pe care il fac aceste utilaje (eu am acest cazan la tara,
      camera tehnica este in casa, deci exclus compresoare si generatoare ca nu mai dorm nici vecinii...)
      Se poate face automatizarea electronica si cu un UPS ieftin. In loc sa o facem pe 220, toata electronica se alimenteaza in CC direct de pe bateria UPS-ului, numai pompele si eventual ceva ventile pe CA 220 V.
      Tot de pe baterie se alimenteaza si aprinderea - la 12 V o bobina de inductie de dacie si o aprindere electronica ieftina (de fapt amplificator de scanteie) merge brici.
      ratzele se trag din camioane

      Comentariu

      • draku
        Membru marcant
        • 12.mar.2007
        • 343

        #48
        internetul e plin cu diverse "scheme" de sobe construite pe principiul picurarii uleiului intr-o tava.
        se pun ceva obiecte metalice (unii au pus chiar suruburi vechi M8 sau 10) in tava care, dupa ce se incalzesc, fac ca uleiul sa se vaporizeze cand pica pe ele.

        Comentariu

        • IONUT ONILL
          Incepator
          • 04.dec.2007
          • 41

          #49
          Postat în original de iulian.radu
          IONUTE eu am folosit ulei la o soba de teracota la o ferma in insula mare a brailei.Sistem supersimplu=una bucata bidon 5l agatata pe perete si o conducta de la un sistem de frinare turtita la un capat(asta era reglajul de debit) bagata in soba intr-o gaura facuta deasupra usii de incarcare iar uleiul curgea intr-un castron metalic.Toate bune si frumoase pina ..... .
          CE AUTONOMIE AVEATI CU ACEL BIDON DE 5L ?

          CE SPATIU - VOLUM - INCALZEATI CU ACEL SISTEM ?

          CE TEMPERATURA ERA IN SPATIUL INCALZIT SI CE TEMP ERA AFARA ?
          Masura iubirii Lui Dumnezeu este sa-l iubesti fara de masura.

          Comentariu

          • Serban Valentin
            Membru Marcant
            • 12.nov.2006
            • 389

            #50
            [quote="iulian.radu"]IONUTE eu am folosit ulei la o soba de teracota la o ferma in insula mare a brailei.Sistem supersimplu=una bucata bidon 5l agatata pe perete si o conducta de la un sistem de frinare turtita la un capat(asta era reglajul de debit) bagata in soba intr-o gaura facuta deasupra usii de incarcare iar uleiul curgea intr-un castron metalic.

            Si ne mai miram, de ce natura ne pedepseste asa de tare .De ce se schimba clima .Fiecare dintre noi participam cu cate putin la distrugerea ei .

            Comentariu

            • IONUT ONILL
              Incepator
              • 04.dec.2007
              • 41

              #51
              Postat în original de Serban Valentin
              Si ne mai miram, de ce natura ne pedepseste asa de tare .De ce se schimba clima .Fiecare dintre noi participam cu cate putin la distrugerea ei .
              CORECT, insa nu de la fumutul de la sobele noastre s-a poluat natura ci de la MARILE FABRICI CARE ARDEAU TONE DE PETROL SI CARBUNI si ELIMINAU FUMAGAUL in ATMOSFERA FARA NCII UN FILTRU..SI ASA MAI DEPARTE.
              Faza cu uleiul ars ma intereseaza nu ca sursa principala de combustibil ptr centrala proprie pe care am construit-o ptr rumegus ci ptr a aprinde focul sau ptr a-l intretine.
              As pune si un filtru daca as ramane la combustibil petrolier ptr a retine noxele cele mai periculoase insa ar trebui sa trec pe tiraj fortat si nu-mi convine sa depind de curerntul electric de la e-on.

              Revin cu intrebarea: ce autonomie aveati d-le Radu ?

              Doamne ajuta.
              Masura iubirii Lui Dumnezeu este sa-l iubesti fara de masura.

              Comentariu

              • iulian.radu
                Incepator
                • 17.nov.2008
                • 18

                #52
                Serbane tu ce ai face daca n-ai avea ce baga pe foc?Ti-ai da demisia si ai pleca acasa?Au fost unii cara si-au bagat gardul pe foc (si acolo era cenusa de mult)Cind ti-a intrat frigul in oase mediul este ultimul lucru la care te gindesti.Stii cat la suta din uleiul uzat ajunge in pamant sau rauri?DACA URMAREAI DE LA INCEPUT ai fi vazut ca deocamdata nu vorbim decat despre modalitatea de ardere a uleiului uzat.[/quote]
                multe lucruri le putem face mai bine ca altii si fara sa-i platim pentru asta

                Comentariu

                • iulian.radu
                  Incepator
                  • 17.nov.2008
                  • 18

                  #53
                  Revin cu intrebarea: ce autonomie aveati d-le Radu ?
                  Era o camera de 30mp dar soba era mai veche decat bunica.Autonomie aprox 4ore dupa care isi facea teracota treaba.
                  multe lucruri le putem face mai bine ca altii si fara sa-i platim pentru asta

                  Comentariu

                  • IONUT ONILL
                    Incepator
                    • 04.dec.2007
                    • 41

                    #54
                    Postat în original de iulian.radu
                    Era o camera de 30mp dar soba era mai veche decat bunica.Autonomie aprox 4ore dupa care isi facea teracota treaba.
                    cum era curgerea uleiului: picurare ,ca un fir de ata mai subtire sau mai gros ?

                    daca uleiul picura flacara e mica de cativa cm daca curge ca un fir de ata de cusut flacara e aproximativ constanta ~ 10 - 15cm diametru.
                    Masura iubirii Lui Dumnezeu este sa-l iubesti fara de masura.

                    Comentariu

                    • IONUT ONILL
                      Incepator
                      • 04.dec.2007
                      • 41

                      #55
                      Postat în original de IONUT ONILL
                      Postat în original de iulian.radu
                      Era o camera de 30mp dar soba era mai veche decat bunica.Autonomie aprox 4ore dupa care isi facea teracota treaba.
                      cum era curgerea uleiului: picurare ,ca un fir de ata mai subtire sau mai gros ?

                      daca uleiul picura flacara e mica de cativa cm daca curge ca un fir de ata de cusut flacara e aproximativ constanta ~ 10 - 15cm diametru.
                      Stirigia care se formeaza de la ulei arde ? sau: poate fi curatata cu brichete care se pun pe foc ptr curatarea automata a caii fumului ?
                      Masura iubirii Lui Dumnezeu este sa-l iubesti fara de masura.

                      Comentariu

                      • iulian.radu
                        Incepator
                        • 17.nov.2008
                        • 18

                        #56
                        Am stat acolo cateva zile. Adaptarea o facuseram noi si nu stiu daca a mai folosit-o cineva dupa aceea.IONUTE spune-mi si mie mai multe despre brichetele de curatare a focului ca am luat odata de la romstal si nu aveau instructiuni si nici ei nu stiau cum se folosesc.Era un tub de plastic umplut cu un fel de pulbere.Eu am cos de inox din doua segmente legate cu un segment orizontal si trebuie sa le demontez de fiecare data.Mi-a spus cineva sa bag naftalina pe jar dar am indoieli.[/quote]Spuneai la un moment dat de folosirea unui termostat auto.Eu sunt mecanic si nu stiu nici un termostat care sa deschida la mai putin de 70-80gc poate cele de la socurile automate(de tico de exemplu).
                        multe lucruri le putem face mai bine ca altii si fara sa-i platim pentru asta

                        Comentariu

                        • IONUT ONILL
                          Incepator
                          • 04.dec.2007
                          • 41

                          #57
                          Nici eu nu stiu nimic despre brichetele de curatat soba, dar o sa ma interesez; am auzit ceva despre baftalina, insa un vecin demult turba ~ 1l motorina pe cos si ardea toata stirigia.
                          Termostatul auto sepopate folosi ptr realizarea unui sistem mix cu vas inchis si deschis, astfel ca termostatul sa deschida turul catre vasul deschis cand apa ajunge in jur de 80gC.
                          Cand faci vreunul iti fac o schema.
                          Masura iubirii Lui Dumnezeu este sa-l iubesti fara de masura.

                          Comentariu

                          • iulian.radu
                            Incepator
                            • 17.nov.2008
                            • 18

                            #58
                            [size=7]
                            Postat în original de IONUT ONILL
                            Nici eu nu stiu nimic despre brichetele de curatat soba, dar o sa ma interesez; am auzit ceva despre baftalina, insa un vecin demult turba ~ 1l motorina pe cos si ardea toata stirigia.
                            Termostatul auto sepopate folosi ptr realizarea unui sistem mix cu vas inchis si deschis, astfel ca termostatul sa deschida turul catre vasul deschis cand apa ajunge in jur de 80gC.
                            Cand faci vreunul iti fac o schema.
                            Eu am o centrala Hoterm cu ardere atmosferica cu circuit inchis.Ma bate gandul sa-mi fac un puffer de 2000L dar nu pot sa-l montez decat pe capat de coloana (acolo am loc).Nu inteleg cum functioneaza sistemul mix.In momentul trecerii de la vas inchis la vas deschis si invers nu-mi scade presiunea din instalatie?Trebuie sa fie circuite separate de la centrala?
                            multe lucruri le putem face mai bine ca altii si fara sa-i platim pentru asta

                            Comentariu

                            • vio rel
                              Incepator
                              • 13.sep.2008
                              • 77

                              #59
                              un arzator interesant si usor de facut http://www.green-trust.org/2000/biof...rk/default.htm

                              Comentariu

                              • banu alin
                                Incepator
                                • 02.apr.2012
                                • 2

                                #60
                                Răspuns la: "Injector" de ulei ars, home made (dezbatere)

                                un supraplin la tava cu ulei

                                Comentariu

                                Procesare...