Construire fosa septica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #16
    Mda... prieten vechi?

    Nene HOPE.. merci pentru incurajari.

    Iti doresc exploatare placuta la ceea ce ai/ati cumparat.

    Cuprivire la parerile exprimate de mine.. cred ca nu ai nici o cadere sa faci astfel de aprecieri.
    Am dreptul la un punct de vedere pe care o sa il exprim intotdeauna. Cat de bun sau mai putin bun este, e alta treaba si imi asum riscurile.

    Nu o lua in nume de rau dar aici se discuta probleme si nu alte aspecte.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #17
      Nu cred ca ati facut o alegere prea buna. Are dreptate Viorel.
      Cu stima.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #18
        Postat în original de MaistrulMax
        Nu cred ca ati facut o alegere prea buna. Are dreptate Viorel.
        Max nu as vrea sa se considere ca mesajul tau face parte din acea solidaritate a vechilor membrii ai FORUMULUI si de aceea te-as ruga sa nu mai raspunzi asa.

        Imi recunosc si asum greselile pe care cu siguranta le-am mai emanat pe acest forum insa numai pentru cine merita.


        Apreciez intentia ta MAX si sper sa nu fi injurat ca si mine.... mai ales de vechii "prieteni".
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #19
          Nu Viorel, nu este doar un mesaj de solidaritate.

          Imi sustin propriul punct de vedere, prin acea ca fosa septica nu are o forma care sa corespunda unor cerinte tehnice.
          Cu stima.

          Comentariu

          • robin hood
            Incepator
            • 07.feb.2007
            • 21

            #20
            din ciclul "hop si eu ca-i fara bani", va sfatuiesc sa nu mai accesati linkul de mai sus, pagina are un virus troian pe care il luati automat.

            Acum, revenind on topic, mi-am luat si eu de la metro o "fosa biologica cu filtru" (asa o cheama ) al carei principiu de functionare este similar cu cel descris in pagina de mai sus. Pretul a fost undeva in jur de 5500 RON, si a fost cel mai mic pret de pe piata (nov 2006) gasit de mine.

            Comentariu

            • M@RiuS
              Membru
              • 03.ian.2007
              • 105

              #21
              dl.robin hood a meritat investitia sau o solutie clasica de fosa din beton credeti ca este mai buna ? ce capacitate are fosa si cat de des o vidanjati?

              Comentariu

              • fagetelu
                Incepator
                • 16.sep.2007
                • 5

                #22
                Constructie fosa septica

                Intr-o zona rurala am construit o casa. Acum trebuie sa execut instalatia de canalizare, care va fi cu fosa septica. Are cineva elemente de proiectare si executie a acesteia? Regim de locuire semipermanent, 3 persoane.

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #23
                  Am avea dar nu ne lasa legislatia in vigoare sa facem precizarile necesare. Aveti de optat intre a construi fosa septica pe baza unui proiect de constructie cu toate avizele necesare ori in a achitiona o fosa septica din comert.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • SERGHEI-ARO10
                    Membru
                    • 03.mai.2006
                    • 155

                    #24
                    Re: Constructie fosa septica

                    Postat în original de fagetelu
                    Intr-o zona rurala am construit o casa. Acum trebuie sa execut instalatia de canalizare, care va fi cu fosa septica. Are cineva elemente de proiectare si executie a acesteia? Regim de locuire semipermanent, 3 persoane.
                    Fosa septica din beton cu avize si manopera+materiale...aprox 30 mil si ai toate sansele daca locuiesc trei persoane permanent si ai si fetele ca ,,ratele"de baga baie la cada cat cuprinde,sa vidanjezi o data la 2-3 luni.Alta varianta:fose specializate .Eu am o asemenea fosa ,nu a costat decat 40 mil cu manopera ,garantie..avize...etc..si vidanjare la minim 12 luni si asta pt 5 persoane.Acum am vazut ca le-au mai scumpit (cam 50 mil) dar face banii.
                    Pot sa iti trimit adresa lor pe PM daca vrei .

                    PS-daca folosesti casa ocazional nu cfred ca are rost sa bagi prea multi bani intr-o fosa dar,in timp normele vor impune fose ecologice.

                    Comentariu

                    • enisal
                      Incepator
                      • 08.mai.2006
                      • 29

                      #25
                      izolare fosa

                      Cu ce pot sa hidroizolez peretii si fundul de beton ai unei fose septice?
                      Golirea se va face prin vidanjare.
                      Peretii sunt deja turnati.
                      Multumesc

                      Comentariu

                      • Consultant sanitare
                        Moderator
                        • 16.oct.2006
                        • 1554

                        #26
                        Betonul folosit la constructia fosei ar trebui sa fie unul cu permeabilitate redusa.
                        La interior, suprafata trebuie sa fie impermeabilizata atat pe radier cat si pe pereti iar acest lucru se poate face prin aplicarea unei tencuieli sclivisite de circa 3cm grosime - executata in doua straturi - realizata cu mortar de ciment M100T aditivat cu XYPEX ADMIX C-1000.

                        Comentariu

                        • Mina
                          Living Legend
                          • 24.iun.2006
                          • 1106

                          #27
                          Scuze de off-topic, dar n-am vrut sa deschid un topic nou. Haideti spuneti-va si voi parerea despre urmatorul......fapt. Fratele meu isi contruieste o pensiune, mai la munte asa.....intr-o zona mai izolata, normal fara canalizare, pt. aprobarile si avizele necesare autorizatiei de constructie si ulterior a celei de functionare are nevoie de o fosa septica. OK. Dar, nu are voie cu fosa din comert (zicese), la 7 camere cate are el, are nevoie de o fosa betonata integral cu dimensiunile de 8m/8m/3m adancime , vidanjare la 3 saptamani. Voi ce ziceti?

                          Comentariu

                          • mester traian
                            Membru
                            • 11.mar.2007
                            • 162

                            #28
                            sa-mi arate si mie cineva altceva la fel intr-o zona asemanatoare si aproximativ aceleasi conditii si fac cum zic ei
                            aberant
                            cel putin o pensiune am vazut pe undeva pe langa transfagarasan cu vreo 10 sau 12 camere si nici vorba de asa ceva .
                            apropo nu a avut nimic in buzunar ?
                            nu ar fi fost mai avantajos sa spuna ca face ceva in scop personal si ulterior sa faca pensiune?
                            ca doar n-o fi primu`

                            Comentariu

                            • Mina
                              Living Legend
                              • 24.iun.2006
                              • 1106

                              #29
                              Nu-i vorba de banii din buzunar (deocamdata sper pt. el ca nu-i cazu' sa dea spagi pt. tapenii), dar......vin aia de la mediu pt. autorizarea pensiunii si cica vor sa verifice si daca nu-i cum trebe......nu poti functiona. Ideea este ca o sa-l coste o gramada de bani si trebuie sa faca si contract cu aia cu vidanjarea care ce or sa faca, vin in vizita o data la 3 saptamani sa se uite la pensiune????? Pt. ca sigur nu vor avea ce vidanja la ditamai piscina aia! Se povestea pe aici de camp de dispersie, de fose de plastic (sau ce-o fi el) de norme EU, de cum ne aliniem noi la cerintele astora. Pai ei dau bani carca pt. epurari pt. solurii noi de purificare a apelor menajere, pe o gramada de lucruri si in realitate..........fa frate o mare piscina betonata in varf de munte, daca se poate sap-o in stanca ca asa trebe, protejam mediul.

                              Comentariu

                              • pitonul
                                Membru Marcant
                                • 28.nov.2006
                                • 828

                                #30
                                "explicatie"

                                Postat în original de Mina
                                ............realitate..........fa frate o mare piscina betonata in varf de munte, daca se poate sap-o in stanca ca asa trebe, protejam mediul.
                                Nu...poate nu e asta explicatia , probabil au in vedere ca in zona sa aiba la ce sa schimbe destinatia in caz de conflict armat(Doamne fereste!) si la 8 x 8 x 3 parca merge un buncar cu doua niveluri... In proiect are si niste nise ( cu peretii mai subtiri ) pretabile la scos arma spre vreo zona expusa ?? Hi hi hi , auzi 8 x 8 x 3 , o singura incinta , fara decantare..descompunere controlata , filtrare , ? in zona de munte.? ... cine zici ca semneaza ca semneaza proiectul ? Vezi sa nu aiba vreun grad...in aparare.
                                Pitonul Constructor
                                :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                                Comentariu

                                Procesare...