Reglaj bazin wc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Blezneag
    Incepator
    • 16.sep.2007
    • 21

    Reglaj bazin wc

    Buna
    De curand mi-am schimbat vechiul wc-ul cu unul nou, cu bazinul jos prins direct de wc.
    Problema e ca nu stiu sa-l reglez, are doua butoane, pe unul daca apesi ar trebui sa curga mai putina apa iar pe celalalt mai multa.
    La mine cure la fel pa amandoua, adica curge atat cat tii butonul respectiv apasat, daca iei degetul de pe el se opreste.
    Multumesc
    Cu respect Sebastian
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Trebuie verificat mecanismul cu plutitor. Exista mecanisme care au fucntia STOP apa asa cum ati mentionat dvs. si mecanisme care golesc intreaga cantitate de apa din rezervor.

    Cand sunt prevazute doua actionari, una va deversa o cantitate mai mica de apa, fucntie de modul de utilizare al vasului WC.

    Aveti date despre tipul de mecanism?

    Comentariu

    • Blezneag
      Incepator
      • 16.sep.2007
      • 21

      #3
      Buna
      Scuze de intarzaiere, timpul asta nu mai ajunge, am pus desenul cu mecanismul de la bazin.
      Fișiere Atașate
      Cu respect Sebastian

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Daca are functia STOP, nu ai cum sa scapi de ea. La ridicarea degetului de pe buton se va opri scurgerea apei la cateva secunde, functie de presiunea apei asupra clapetei.

        Pentru a goli intreaga apa din bazin (evitarea fucntiei STOP) trebuie sa ti apasat butonul cateva secunde astfel incat apa care ramane in bazin dupa intreruperea actionarii butonului sa nu mai poata inchide clapeta.

        Daca la actionare aambelor butoane nu exista nici o diferenta intre cantitatile de apa scurse (dar compara cazul in care ti butonul apasat mai mult) atunci verifica legatura intre buton si clapeta/clapetele respectiva/e.

        Sper sa intelegi ce am scris si sa nu fi gresit eu in presupuneri.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • crilups
          Incepator
          • 11.nov.2007
          • 11

          #5
          Buna,

          puteti sa ma ajutati si pe mine referitor la instalarea rezervorului? Am cumparat de curand o toaleta noua cu rezervor si mecanism cu tot. Am instalat toaleta si rezervorul peste toaleta exact ca in imaginea de mai sus. Mentionez ca este vorba exact de modelul din poza de mai sus. Problema este ca intre toaleta si rezervor exista oarecare spatiu iar cand apa este golita din rezervor curge apa pe langa rezervor si toaleta. Ar trebui umplut acel spatiu cu silicon? E suficienta garnitura aceea care vine intre rezervor si toaleta?

          Multumesc mult,

          Cristi
          Mesterim de toate

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            E suficienta garnitura daca este asezata bine si stransa corespunzator cu cele 2 suruburi de plastic.

            Nu trebuie sa se scurga nici un fir de apa.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • crilups
              Incepator
              • 11.nov.2007
              • 11

              #7
              Cele 2 suruburi sunt stranse bine. Problema cred ca apare de la sistemul de tragere al apei. In momentul in care este apasat butonul rezervorul scapa chiar pe mijlocul lui, exact in zona unde trece apa din rezervor in gaura toaletei. Garnitura din poza vine peste surubul de plastic(acela mare)filet sau sub surubul de plastic adica intre surub si rezervor?

              Multumesc pt promptitudine,

              Cristi
              Mesterim de toate

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Garnitura - rubber seal - se aseaza ca in schema, intre vasul de WC si piulita de plastic a mesanismului.

                Vezi sa fie bine asezata - daca este invers nu etanseaza.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • crilups
                  Incepator
                  • 11.nov.2007
                  • 11

                  #9
                  Atasez poza din nou cu cercul rosu. Acolo apare problema in momentul in care se apasa butonul. Altfel in rezervor apa tine fara nici un fel de scurgeri. Acea garnitura este identica cu cea care se afla in rezervor.

                  Multumesc de info. Voi incerca sa o pun invers sa vedem atunci, desi nu are orientare.

                  Cristi
                  Fișiere Atașate
                  Mesterim de toate

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #10
                    E logic sa tina apa atunci cand nu actionezi clapeta pentru ca pana atunci nici nu ajunge apa in acea zona.

                    Odata cu actionarea clapetei(butonului) apa trece spre vasul WC.

                    Mare grija cu garnitura ca unele sunt atat de proaste incat se pot reteza.
                    Nu cred ca sunt identice cele doua garnituri.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    Procesare...