Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emp
    Membru Marcant
    • 29.mai.2009
    • 543

    Răspuns la: Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

    Postat în original de Iasmin90
    Multumesc pentru sfaturi.
    Aceleasi persoane au muncit si la zid si la gratar,eu impreuna cu socrul meu.
    Asa arata acum[ATTACH=CONFIG]99975[/ATTACH]
    Din pacate ne-a prins ploaia si nu am reusit sa acoperim gratarul cu tigla 100%
    Layout-ul gratarului este urmatorul de la dreapta la stanga,focar dedicat pt ceaun,gratr,plita,chiuveta,blat de lucru.
    Fumurile de la ceaun cat si de la plita se vor ridica din spatele zonelor lor si vor intra in cosul de deasupra de gratar.
    Daca fac cosul de 25x25 si aproximativ 1,2-1,4 m inaltime ar trebui sa fie suficient,nu?
    Din cate stiu eu regula care o aplica altii este de 10:1, adica la 10 cm2 de focar trebuie sa ai 1 cm2 de horn. Inaltimea trebuie sa-ti fie cel putin 50 cm peste coama.
    PS. Daca ati zidit gratarul tesut de ce la zid ati pus caramizile nedecalate?

    Comentariu

    • Iasmin90
      Incepator
      • 14.mai.2018
      • 3

      Răspuns la: Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

      Postat în original de emp
      Din cate stiu eu regula care o aplica altii este de 10:1, adica la 10 cm2 de focar trebuie sa ai 1 cm2 de horn. Inaltimea trebuie sa-ti fie cel putin 50 cm peste coama.
      PS. Daca ati zidit gratarul tesut de ce la zid ati pus caramizile nedecalate?
      Gratarul nu este tesut in zid,gratarul are propriile lui piciroare si zid de caramida in spate(caramida normala mica) pe care sta placa.

      Comentariu

      • fazakas
        Incepator
        • 22.iul.2010
        • 4

        Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

        Postat în original de Helerea Nicolae
        o astfel de hota poate fi construita reducind rindurile de caramida pentru a forma acele trepte, asa procedez si eu. se va sustine singura fara probleme. ar trebui masurate dimensiunile exterioare, inainte de a incepe sa se faca reducerea, calculat dimensiunea exterioara a hornului, iar diferenta dintre aceste masuri, impartita pentru a afla cu cit trebuie redus fiecare rind. treptele ar fi bine sa aiba cam 4 cm.
        uite unul facut de mine in acest fel. inca nu e chiar gata.
        Buna ziua.Partea din spate a hotei e construit drept sau in scari?

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

          S-a depasit nr de 200 de pagini , asa ca devine greoi de gasit o schema .
          Ma intereseaza o schita cu dimensiuni , din care sa reiasa dimensiunea deschiderii , asta pt a evita intoarcerea fumului ...
          deja trec la alt proiect ....
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • fazakas
            Incepator
            • 22.iul.2010
            • 4

            Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

            Postat în original de Mircea G
            S-a depasit nr de 200 de pagini , asa ca devine greoi de gasit o schema .
            Ma intereseaza o schita cu dimensiuni , din care sa reiasa dimensiunea deschiderii , asta pt a evita intoarcerea fumului ...
            deja trec la alt proiect ....
            Partea din fata la hota cu cati cm tb sa iasa mai inainte
            ?

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

              Care ar trebui sa fie inaltimea ideala la gratarul din poza ?
              Eventual sectiunea cosului ?
              Fișiere Atașate
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • fazakas
                Incepator
                • 22.iul.2010
                • 4

                Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

                50cm inaltimea cea marcata cu rosu

                Comentariu

                • wolfcraft
                  Incepator
                  • 11.iul.2018
                  • 1

                  Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

                  Salutare tuturor, urmăresc forumul ce ceva timp.

                  In sfârșit mi-am luat inima în dinți si o sa construiesc un multifuncțional de grădină. (cuptor+plită+afumătoare+ gratar )

                  As avea câteva întrebări referitoare la cum direcționez ieșirile de fum către hornul principal , nu am văzut ceva foarte explicativ sau poate mi-a scăpat.

                  Comentariu

                  • higheaven
                    Incepator
                    • 14.iul.2018
                    • 2

                    Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

                    buna
                    Am citit toate paginile acestui topic.
                    Ce ma nedumireste sunt laudele exagerate a celor ce cu mandrie posteaza poze cu propriile gratare afumate.

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180714_121110.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	431,2 KB 
ID:	630970

                    Astfel, cred ca am reusit sa identific care sunt cele 4 principii de evitare a dieselgate.

                    1 sa nu faci foc
                    2 cosul inaltime si diametru
                    3 aerisirea vetrei cu gauri sau nu, buza de protectie jar sau nu
                    4 inaintarea boltei
                    5 pragul de fum

                    Poate unul sau mai multi binevoitori pot sa ne lamureasca punctual. Multumiri

                    Comentariu

                    • bogdan_vl
                      Incepator
                      • 27.oct.2014
                      • 7

                      Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

                      La postarea mea de la pagina 160 ai schita cosului si cred ca e cel mai important lucru de urmarit pt a nu avea probleme cu fumul. Eu nu am experienta si mi-am facut singur gratarul si am respectat aceea schita si nu am gram de fum pe la arcada

                      Comentariu

                      • theone18
                        Incepator
                        • 23.aug.2018
                        • 3

                        Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

                        Buna ziua,

                        Am un gratar construit care dupa primul foc a crapat, el este construit din caramida iar in partea de sus ca sustinere sau folosit platbande(se pot vedea in poza).
                        Acum ca si rezolvare oare ce as putea sa evit supraincalzirea lor sau trebuie desfacut si refacut fara platbande? Gratarul are deschidere 1.50 m. Ce solutii am?

                        Oare sa plachez in partea de sus a focarului cu asa ceva: https://www.pefoc.ro/produs/placi-ve...nterioara_3799, credeti ca ajuta?
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • tymotyman
                          Membru Marcant
                          • 01.nov.2009
                          • 572

                          Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

                          Cred ca problema a aprut din lipsa imbracarii focarului cu caramida samota.

                          Comentariu

                          • theone18
                            Incepator
                            • 23.aug.2018
                            • 3

                            Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

                            @tymotyman multumesc de raspuns.

                            Nu stiu daca ajuta daca imbracam totul in samota, problema se trage de la cornierele de fier care la caldura se dilata si impinge structura in sus. Numai ca nu stiu cum as putea sa rezolv problema si daca il desfac si sa-l refac, ce as putea sa pun sa sustina partea de sus si sa nu fie afectata de caldura mare

                            Comentariu

                            • tymotyman
                              Membru Marcant
                              • 01.nov.2009
                              • 572

                              Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

                              Cred ca o solutie mai simpla ar fi sa izolati cumva acea parte . Eu am facut cu metal multe seminee(puneam doar cateva bucati,nu ca la dv) si nu am avut probleme,ideea e ca imbracam partea de sus pe interior intr o tencuiala termorezistenta. Ma gandesc ati putea izola cu ceva vata de sticla sau panouri rezistente la caldura,asta ca sa nu demolati ca e pacat de el. Constructiv se face ca la arcadele romane sau se zideste in trepte caramida . Totusi cred ca cea mai mare caldura se produce in focar care se transmite caramizii si implicit cornierelor. partea de sus pare destul de inalta si este neagra de fum nu pare arsa de foc.,adica nu ar fi temperatura asa mare acolo.
                              Ultima editare de tymotyman; 26.aug.2018, 13:02.

                              Comentariu

                              • theone18
                                Incepator
                                • 23.aug.2018
                                • 3

                                Răspuns la: Construire gratar - schite, sfaturi, poze si multe altele

                                @tymotyman multumesc de raspuns,

                                O sa sun maine in legatura cu placile vermiculita: https://www.pefoc.ro/produs/placi-ve...nterioara_3799 sa vad daca ma ajuta sa placez partea de sus cu ele.

                                Comentariu

                                Procesare...