Montare si instalare hidrofor

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    Postat în original de LOREDANA @LIVIU
    [...] Mai am o nelamurire legat de a doua baterie de filtre, alea cu ce se maninca? Alea filtreaza ce? Alea, primele nu si-au facut deja treaba sau se adreseaza altor gen de impuritati? Sau sunt cele care se adreseaza dedurizarii apei? [...]
    Avînd deja filtre de impurităţi în amonte de ea, în componenţa "bateriei de filtre" ar putea intra filtre pentru sterilizare, pentru înlăturarea mirosurilor, pentru reducerea durităţii ş.a.m.d.

    Postat în original de LOREDANA @LIVIU
    Deci daca e pompa aceea de apa curata de inox in fintina, nu mai e necesar acel motor deasupra vasului respectiv? [...]
    Nu.

    Postat în original de LOREDANA @LIVIU
    [...] O recomandare de o pompa submersibila......... doar cu un raport bun calitate/pret, daca nu e considerata reclama? Multumesc.
    Nu-ţi pot face o recomandare în sensul dorit de tine. Pe lîngã ceea ce am spus mai sus (debit minim 2 mc, înălţime minimã de refulare 20 m), aş mai adăuga următoarele (dar fără pretenţii de a ne limita doar la acestea):
    - sã fie o marcă a unui producător cunoscut şi nu de genul "Panasonics", "Abibas" etc. (de exemplu, eu am văzut în bazar pompe "Vilo" şi "Grunfos" )
    - să aibă garanţie pe o perioadă de timp cît mai lungă
    - să dispună de servicii de service cît mai prompte şi mai complete, atît în perioada de garanţie, cît şi în cea postgaranţie
    Din ceea ce ştiu, o pompă bună (dar nu de top) costă aproximativ 600-800 lei.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • birica
      Incepator
      • 04.feb.2011
      • 8

      alimentare cu apa casa

      salutare. am urmarit cu atentie cateva topicuri la sectiunea hidro dar nu prea am gasit un raspuns pentru problema mea.
      Am o pompa submersibila, instalata in fantana la 15m in pamant, diametru fantanii fiinde de 50 cm, apa in ea 4-5 tuburi. Prin 20-23 m de teava neagra de 32 am dus apa in casa, intr-un beci unde doresc sa pun un sistem hidrofor, cu un rezervor de 50l. Problema e ca debitul apei e unul mic acum, din cauza traseuluisi nu stiu daca va putea umple rezervorul, sa functioneze corect si componentele hidroforului(sper sa nu le fi ametit).
      Momentan sunt in stadiul construirii sistemului, am ajuns cu teava in casa, nu am achizitionat inca sistemul hidrofor.
      Intrebarea ar fi , pentru a nu omori pompa din fantana, as putea sa pun la celalat capat un sistem hidrofor complet cu tot cu pompa pentru a ajuta si ea la tragerea apei de pe traseu?
      Pompa submersibila din fantana e genul celei din foto si hidroforul ce trebuie cumparat ar fi acestea?
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        Re: alimentare cu apa casa

        Postat în original de birica
        [...] Am o pompa submersibila, instalata in fantana la 15m in pamant, diametru fantanii fiinde de 50 cm, apa in ea 4-5 tuburi. Prin 20-23 m de teava neagra de 32 am dus apa in casa, intr-un beci unde doresc sa pun un sistem hidrofor, cu un rezervor de 50l. Problema e ca debitul apei e unul mic acum, din cauza traseuluisi nu stiu daca va putea umple rezervorul, sa functioneze corect si componentele hidroforului(sper sa nu le fi ametit). [...]
        Să le luăm pe rînd:
        1. ce adîncime (în metri măsuraţi de la nivelul solului în jos) are fîntîna?
        2. nivelul static al apei (în metri măsuraţi de la nivelul solului în jos) care este?
        3. cîţi metri de traseu ai între fîntînă şi beci?
        5. de ce spui că "debitul apei e unul mic acum, din cauza traseului"?


        Postat în original de birica
        [...] pentru a nu omori pompa din fantana, as putea sa pun la celalat capat un sistem hidrofor complet cu tot cu pompa pentru a ajuta si ea la tragerea apei de pe traseu? [...]
        Tehnic, pompa nu are nevoie de ajutor.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • birica
          Incepator
          • 04.feb.2011
          • 8

          Re: alimentare cu apa casa

          1. ce adîncime (în metri măsuraţi de la nivelul solului în jos) are fîntîna? = 15m
          2. nivelul static al apei (în metri măsuraţi de la nivelul solului în jos) care este?11m
          3. cîţi metri de traseu ai între fîntînă şi beci? 20 m
          5. de ce spui că "debitul apei e unul mic acum, din cauza traseului"?
          R: am facut un calcul al traseului, si anume 15m pe vertical si inca 20 ml orizontal, cred ca sunt destul pentru a scadea debitul. Puterea pompei e una medie. In fine, nu am facut masuratori sa vad ce presiune are la capatul tevii, dar voi monta hidroforul si voi vedea cum se comporta.
          Intrebarea mea era una teoretica, si anume daca se pot inseria 2 pompe de apa.
          Ce ma intereseaza e sa prelungesc cat mai mult viata pompei, si sa nu o supun la presiuni mari.

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1554

            Tehnic vorbind se pot inseria doua sisteme de pompare insa aceste aplicatii nu sunt necesare in aplicatii rezidentiale. Tot ce trebuie sa faceti este sa va asigurati ca pompa submersibila actuala are caracteristicile adecvate necesitatilor dvs. Va trebui sa vedeti ce debit de apa are fantana, ce caracteristici are pompa (debit x la inaltimea de pompare y necesara pentru a alimenta punctul de consum [cel mai inalt]) si ce necesar de apa aveti (presiune si debit).
            Pompa va furniza debitul corespunzator curbei sale caracteristice si daca nu face fata, rezultatul va fi un debit redus, ceea ce nu ajuta deloc chiar daca adaugati o pompa pentru ca aceasta ar fi aproape de locul de consum deci nu ar ajuta prea tare sistemul initial.
            La pompa submersibila actuala adaugati un vas hidrofor in spatiul tehnic din casa, impreuna cu accesoriile acestui.

            Comentariu

            • Toby.
              Incepator
              • 23.ian.2012
              • 5

              Buna ziua,
              Va rog sa ma sfatuiti in legatura cu echiparea unui sistem de alimentare cu apa a unei case care se afla in Baragan.
              Lucrarile vor incepe undeva in luna mai, iar noi dorim sa ne aprovizionam cu cele necesare inca de pe acum.
              Putul se va realiza tot atunci, am optat pentru varianta cu cilindrii de beton cu diametrul de 600mm. Nu ne propunem sa beneficiem de apa potabila deoarece nu ne putem permite astfel de costuri. Vecinii foarte apropiati au sapat cu aceeasi echipa anul trecut un put si au luciul apei este la 12m si apa in put cam 8 cilindrii.
              Noi ne-am gandit la : o pompa submersibila care are inaltimea de refulare de 90m, o putere de 1100W, debit 3000l/h.
              vas de expansiune de 100l.
              Aceasta instalatie sa deserveasca doua zone : una pentru casa care sa asigure apa menajera pentru o baie si o bucatarie
              una pentru udat gradina (gradina pomi fructiferi , flori , gazon).
              Sunt constienta ca elementul surpriza poate influenta un pic datele problemei( ma refer la faptul ca putul nu este inca sapat si reperul este cel al vecinilor), dar in aceste conditii ma puteti sfatui daca alegerea acestei pompe este in regula. Daca debitul pompei este mai mare decat debitul putului cred ca ajuta faptul ca pompa este prevazuta cu protectie in cazul in care putul ramane fara apa.
              Alte date: putul se va afla la o distanta de 5 m de casa. Baia si bucataria sunt la parter, casa nu are etaj, este o casa mica de vacanta.
              apa pentru udat gradina va trece prin vasul de expansiune .
              putul se va afla intr-un beci iar deasupra beciului o sa fie un foisor deschis( dimensiunile caminului 2x2x2 in care intentionez sa-mi pun si un raft pt eventuale conserve).
              Astept parerile dumneavoastra si salut orice sfat credeti ca ar fi de folos. Va multumesc anticipat.

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1554

                Greu de spus datele pompei fara a sti necesarul de consum si datele putului.
                Este corelat debitul pompei cu inaltimea de refulare de 90m? Este posibil ca la inaltimea maxima de refulare debitul sa fie ceva mai mic si nu 3000l/h.

                Comentariu

                • 9gygy
                  Incepator
                  • 04.mai.2011
                  • 8

                  Va deranjez si eu cu o intrebare. Am doua fantani in curte dar pe timpul verii (seceta) ambele raman fara apa. La aproximativ 400 metri de casa e un rau. As vrea sa trac apa din rau. Inaltimea pe verticala de la luciul apei pina unde ar urma sa montez hidroforul nu are mai mult de 2-2,5 metri. Ca sa fiu inteles, vreau sa montez hidroforul in curtea casei, sa nu fie nevoie sa plec pina la rau decat cu conducta de aspiratie. Ce credeti, poate un hidrofor sa aspire de la 400 m pe orizontala si 2,5 m pe verticala?


                  As vrea sa montez un hidrofor cu o singura conducta.
                  Ultima editare de 9gygy; 05.feb.2012, 09:50.

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    Pt a face o captare de apa , IN MOD NORMAL va trebuie o aprobare de la Apele Romane si sa platiti niste bani .
                    In mod normal se face invers , se monteaza pompa la riu si impinge pina la casa .
                    Cu putina imaginatie si ceva munca se poate face totusi un sistem la care pompa sa fie la dvs in curte !
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • 9gygy
                      Incepator
                      • 04.mai.2011
                      • 8

                      Cu aprobarea nu este o problema. Oricum din spatele casei pina la rau este numai teren de fanete. Hidroforul nu il monbtez linga rau fiindca mi-e teama sa nu am parte intr-o zi de niste "binevoitori" care o sa ma lase fara hidrofor. Ma gandeam sa montez un hidrofor ca acesta: http://www.einhell.com/englisch/engl...=wassertechnik. Mai am unul asemanator de trei ani montat la o casa din alta zona, intr-un beci, la 30 m de fantana, iar suprafata apei e la 6m fata de hidrofor pe verticala. Perfect multumit de el.
                      Ca sa nu am surprize cu impuritatile din rau voi monta si filtru inaintea pompei, pe conducta de suctiune. Ce credeti, e potrivit modelul acesta de hidrofor pentru ceea ce vreau sa fac?
                      Imi cer scuze, vad ca linkul nu duce direct la produs. Atasez datele lui impreuna cu o imagine:

                      Technical Data
                      Mains 230 V ~ 50 Hz
                      Power 1100 W
                      Delivery capacity max. 4000 l/h
                      Delivery height max. 43 m
                      Delivery pressure max. 4,3 bar
                      Activation pressure max. 1,5 bar
                      Cut-off pressure max. 3 bar
                      Tank volume 20 l
                      Pressure- and suction connection R1 (ca. 33,3 mm) IG
                      Suction height max. 8 m

                      Logistical Data
                      product code 41.732.21
                      Unit Pack 1
                      Width 530 mm
                      Height 580 mm
                      Depth 300 mm
                      Weight 16,7 kg
                      Fișiere Atașate
                      Ultima editare de 9gygy; 05.feb.2012, 12:25.

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        Postat în original de Mircea G
                        Cu putina imaginatie si ceva munca se poate face totusi un sistem la care pompa sa fie la dvs in curte !
                        Daca nu cititi cu atentie ! Este aberant sa tragi apa de la 400 de m . Nici nu cred ca gasiti pompa capabila . Ideal este ca apa sa vina singura pe principiul gravitatiei , moca , la dvs in curte . Faceti o conducta de la riu in curtea dvs , ingropata , cu panta , si apa vine singurica intr-un put .
                        Trebuie doar sa calculati panta si adincimea putului , sa faceti un sorb ok si restul este sapatura . Asta este varianta . Bun ar fi un excavator !
                        Fișiere Atașate
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • 9gygy
                          Incepator
                          • 04.mai.2011
                          • 8

                          Va multumesc pentru raspuns. La metoda popusa de dvs ma gandisem si eu, dar speram sa fie posibil si prin metoda propusa de mine. E ceva de munca cu sapatul, implica si ceva costuri dar daca asta e singura varianta, pina la urma asta o sa fac.

                          Comentariu

                          • MIHABERTESCU
                            Incepator
                            • 08.feb.2012
                            • 2

                            Daca sunt racordata la reteaua de apa , mai imi trebuie hidrofor pentru o casa p +m

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6360

                              În general, NU. Dar mai sînt şi cazuri (presiune scăzută în reţea, folosirea rezervoarelor tampon atunci cînd debitul reţelei este foarte mic sau chiar zero) cînd... DA.
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • Consultant sanitare
                                Moderator
                                • 16.oct.2006
                                • 1554

                                Postat în original de MIHABERTESCU
                                Daca sunt racordata la reteaua de apa , mai imi trebuie hidrofor pentru o casa p +m
                                Nu aveti nevoie de echipamente de ridicarea presiunii si aceste oricum nu pot fi montate direct la reteaua publica. Va confruntati cu vreo problema pe acesta retea de alimentare cu apa? Ce anume a generat intrebarea dvs.?

                                Comentariu

                                Procesare...