Montare si instalare hidrofor

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danbogdan
    Incepator
    • 28.aug.2007
    • 3

    #31
    Am si eu o problema cu hidroforul de la mine de la tara. Il folosesc pentru o fantana destul de adanca, nivelul apei fiind la o adancime de 21m. Problema cu acest hidrofor, acum, este ca nu poate face o presiune suficient de mare ca presostatul sa poata opri sistemul. Cineva mi-a spus c s-ar putea sa fie de la tensiunea de alimenatre care este insuficienta (pe la 190-200V). As vrea ceva sfaturi, pentru rezolvarea problemei. Mentionez ca am verificat intreaga instalatie, pentru a fi sigur ca nu exista alta cauza.

    Comentariu

    • alex virtual
      Living Legend
      • 19.mai.2007
      • 1363

      #32
      1-verifica personal tensiunea!
      2-pe pompa scrie adancimea de la care poate trage apa in conditii normale? daca da,care e aceasta?
      va salut!

      Comentariu

      • danbogdan
        Incepator
        • 28.aug.2007
        • 3

        #33
        Am verificat tensiunea si variaza intre valorile scrise mai sus. Hidroforul ar trebui sa poata scoate apa (in conditii normale) de la o adancime de 30 m, eu avand nivelul apei cam la 21 m, si avand constant cam 2 metri de apa in fanatana. Deci, cel putin teoretic ar trebui sa mearga. De fapt a si mers cam petntru o saptamana, dar apoi au parut problemele de care am scris. Chiar ar putea tensiunea de alimentare sa duca la problemele astea? Si cam care ar fi solutia?

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          #34
          Postat în original de danbogdan
          Am verificat tensiunea si variaza intre valorile scrise mai sus. Hidroforul ar trebui sa poata scoate apa (in conditii normale) de la o adancime de 30 m, eu avand nivelul apei cam la 21 m, si avand constant cam 2 metri de apa in fanatana. Deci, cel putin teoretic ar trebui sa mearga. De fapt a si mers cam petntru o saptamana, dar apoi au parut problemele de care am scris. Chiar ar putea tensiunea de alimentare sa duca la problemele astea? Si cam care ar fi solutia?
          in opinia mea de vina ar fi ambele (atat tensiunea cat si distanta mare de la pompa la apa esti cam la limita tinand cont de tensiunea pe care o primesti)

          iti propun sa folosesti un transformator 220\24 sau 220\30 de volti pe care o sa il transformi tu sau un electrician daca nu te pricepi in AUTOTRANSFORMATOR!si o sa iti ridice tensiunea cu 24 sau 30 V (dupa caz)ai grija ca dimensiunile conductorilor de bobinaj sa iti suporte puterea motorului pompei!
          (alte idee nu am in afara de schimbarea hidroforului cu unul care trage apa de la distanta mai mare,lucru pe care nu cred ca il doresti)
          te salut!

          Comentariu

          • laurxzx
            Incepator
            • 13.feb.2008
            • 47

            #35
            Montare hidrofor

            Buna ziua dragi prieteni.
            De la inceput tin sa va spun ca nu am nici o legatura cu instalatiile,lucrez cu cifre,dar imi place sa mesteresc.Am facut cateva lucruri, doar din sfaturi,si au iesit bine.Deci. In primavara vreau sa ma apuc de construit o bucaqtarie si o baie pentru care binenteles imi trebuie apa curenta .La noi la tara nu prea exista asa ca trebuie sa imi fac singur.Primul lucru pe care trebuie sa il comunic este ca putul(fantana)se afla la 5-6 m de casa.Acum vin in intrebarile:
            1-ce tip de hidrofor trebuie sa cumpar;
            2-cum se monteaza un hidrofor (o schita .....ceva);
            3-ce piese imi mai trebuie in afara de hidrofor?
            Daca cineva are rabdare cu mine sunt sigur ca va iesi o treaba buna.
            Va multumesc si astept sfaturi.

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #36
              Re: sfat pentru montare hidrofor

              [quote="laurxzx"]Pentru inceput te rog sa precizezi la citi metri ai apa in fintina si daca vrei sa faci un camin de hidrofor linga fintina sau ai un loc in casa unde se poate monta ? Atentie ca daca te gindesti la o montare in casa , cam face zgomot si deranjaza !
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • laurxzx
                Incepator
                • 13.feb.2008
                • 47

                #37
                Luciul apei este la 4 M iar adancimea apei este cam in jur de 2,5M.In casa nu am un loc special unde sa il montez dar cred ca ii pot face.Camera pe care vreau sa o transform in baie este destul de mare.Adevarul este si ca este perete in perete cu unul din dormitoare.Dar daca credeti ca zgomotul este chiar asa de mare as opta pentru montat afara.dar nu este riscant?

                Comentariu

                • xena
                  Membru Marcant
                  • 05.aug.2007
                  • 786

                  #38
                  Ca sa nu ai probleme cu zgomotul iti propun sa-ti construiesti tu un hidrofor.
                  Ideea e sa pui in fantana o pompa submersibila apoi te duci cu teava in casa unde montezi un rezervor pentru hidrofor. Iti mai trebuie un presostat, un racord cu 5 cai (parca asa ii spune), un manometru o supapa de unic sens si ceva robineti (sper ca n-am uitat ceva).
                  Pompa din fantana o comanzi cu ajutorul presostatului.
                  Am vazut la cineva facuta toata instalatia si ii merge super.
                  Am sa fac in primavara aceasta, acelasi lucru.

                  Comentariu

                  • laurxzx
                    Incepator
                    • 13.feb.2008
                    • 47

                    #39
                    Nu este prea complicat?
                    Ce face presostatul?Cu ce se ocupa?

                    Comentariu

                    • laurxzx
                      Incepator
                      • 13.feb.2008
                      • 47

                      #40
                      Nu este prea complicat?
                      Ce face presostatul?Cu ce se ocupa?

                      Comentariu

                      • laurxzx
                        Incepator
                        • 13.feb.2008
                        • 47

                        #41
                        Nu este prea complicat?
                        Ce face presostatul?Cu ce se ocupa?

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #42
                          Postat în original de laurxzx
                          Luciul apei este la 4 M iar adancimea apei este cam in jur de 2,5M.In casa nu am un loc special unde sa il montez dar cred ca ii pot face.Camera pe care vreau sa o transform in baie este destul de mare.Adevarul este si ca este perete in perete cu unul din dormitoare.Dar daca credeti ca zgomotul este chiar asa de mare as opta pentru montat afara.dar nu este riscant?
                          ........................... Indiferent daca hidroforul il montezi in casa sau linga fintina va trebui sa faci un camin linga ea . Deci primul lucru e sa faci un camin de hidrofor cam la 1,5x1,5x1,5 cu capac izolat . Pentru alegerea hidroforului mai trebuie sa precizezi si la ce distanta de casa este fintina .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            #43
                            Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                            Indiferent daca hidroforul il montezi in casa sau linga fintina va trebui sa faci un camin linga ea. [...]
                            Linga ea, care? linga casa sau linga fintina? (eu cred ca e vorba de fintina)
                            Si de este obligatoriu acest camin daca folosesc o pompa in fintina si rezervorul in casa?
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #44
                              Postat în original de raduca
                              Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                              Indiferent daca hidroforul il montezi in casa sau linga fintina va trebui sa faci un camin linga ea. [...]
                              Linga ea, care? linga casa sau linga fintina? (eu cred ca e vorba de fintina)
                              Si de este obligatoriu acest camin daca folosesc o pompa in fintina si rezervorul in casa?
                              ..... Camin linga fintina ! Este necesar deoarece in fintina avem o teava cu sorbul respectiv care trebuie scoasa din put la 1 m sub pamint . Daca n-am avea acel camin cum ne racordam spre teava care pleaca in casa ? si asta indiferent ca punem un hidrofor compact sau alegem solutia cu pompa submersibila ! Poate desenul este mai lamuritor !
                              Fișiere Atașate
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • xena
                                Membru Marcant
                                • 05.aug.2007
                                • 786

                                #45
                                Pai tocmai asta e ideea daca montezi pompa submersa si rezervor in casa; scapi de constructia unui camin.
                                Presostatul e un element electromecanic ce comanda un contact electric in functie de presiune.
                                In momentul cand presiunea din vasul de acumulare ajunge la o valoare prestabilita se intrerupe contactul electric ce alimenteaza pompa submersa. In momentul cand dai drumul la apa la robinet, presiunea in rezervor scade si se inchide contactul care actioneza pompa. Astfel se reuseste sa se mentina o presiune relativ constanta in instalatia de apa.
                                Manometrul e necesar pentru verificarea presiunii in vasul de acumulare.

                                Comentariu

                                Procesare...