IZOLATIE EXTERIOARA + IZOLATIE POD

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ciprianG
    Incepator
    • 21.feb.2008
    • 4

    IZOLATIE EXTERIOARA + IZOLATIE POD

    Buna ziua,

    Va deranjez si eu cu unele intrebari referitoare la izolatia exterioara. As vrea sa-mi izolez apartamentul meu de 3 camere SD atat peretii exteriori cat si planseul tot prin exterior, in podul blocului (stau la etajul 4 din 4).

    As vrea sa stiu daca izolarea exterioara cu polistiren de 5 cm este indeajuns avand in vedere ca blocul este din placi de beton. As vrea sa izolez podul cu vata minerala si din cate am mai citit am vazut ca trebuie o grosime de minim 15 cm.

    Cum trebuie pusa aceasta vata minerala?
    Daca as pune vata minerala cu folie, pe ce parte se pune aceasta folie direct pe planseu sau la exterior?
    La ce este buna aceasta folie?
    peste vata minerala mai trebuie sa pun ceva spre exemplu pietris? carton pentru izolatii? sau sapa?

    In acest pod au acces toti vecinii din scara, de obicei nu este circulat acest pod, mai sunt depozitate in el cateva cutii nu stiu cu ce , peste apartamentul meu in acest moment nu este nimic decat forte putin pietris.
    Izoltia exterioara cred ca trebuie sa o fac neaparat de 5 cm deoarece vecinul de la etajul 3 si-a izolat deja apartamentul exterior cu polistiren de 5 cm.

    An termopane cu 5 camere care transpira destul de tare si caldura de la CET cu repartitoare, tin caloriferul la 6 si nu prea face fata in dormitorul in care stau desi acesta este deja izolat interior cu polistiren de 3 cm numai peretii exteriori. Cand afara sunt temperaturi mai mici de -5 *C pe plafonul din dormitor se formeaza picaturi de roua destul de mari si picura. In timpul zilei sunt nevoit sa tin ferestrele deschise pentru a se usca peretii. In celelalte camere s-a format mucegi pe peretii exteriori in special si pe plafon dar si pe peretii care nu sunt exterior chiar si pe plafon in centrul camerelor, de ce?

    Va rog sa-mi dati cat mai multe detalii cum as putea proceda si ce anume ar trebui sa fac atat pentru a nu mai mucegai peretii, sa nu se mai formeze picaturi de roua si sa se mentina mai bine caldura in apartament.

    Multumesc anticipat,

    Ciprian
    STEAUA
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6929

    #2
    In opinia mea este prea subtire o termoizolare exterioara cu doar 5 cm de polistiren expandat.
    Despre termoizolarea facut pe interior cu 3 cm de polistiren ce sa mai zic: exista dar este ineficienta.
    Pentru reducerea umiditati utilizati un dezumidificator ceresit.

    O solutie de termoizolare a planseului de pod circulabi utilizand produse Isover:
    Fișiere Atașate
    Cu stima.

    Comentariu

    • ciprianG
      Incepator
      • 21.feb.2008
      • 4

      #3
      IZOLATIE

      Multumesc pentru raspuns.

      Nu pot sa fac izolatia exterioara mai mare de 5 cm deoarece apartamentul de sub apartamentul meu este deja izolat cu polistiren de 5 cm, s-ar vedea urat cred ca eu sa fac cu polistiren de 10 cm, nu?
      Ce aprobari trebuie pentru a putea face Izolatia exterioara si in pod?
      In pod nu pot izola cu vata minerala in strat de 20 cm? Nu este destul de buna podul nefiind foarte circulat, din contra chiar foarte foarte rar maxim o data de doua ori pe luna.
      Peste aceasta vata minerala ce ar trebui sa mai pun? Trebuie vata minerala cu folie inclusa si pe ce parte se pune aceasta folie?
      Va multumesc,

      Cu respect Ciprian
      STEAUA

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6929

        #4
        Treaba cu apobarile necesare le poti afla de la primarie, insa imi mentin opinia sa termoizolezi pe exterior cu 10 cm de polistiren.
        In pod nu e mare diferenta intre 20 cm cat vrei sa pui si 24 cm din solutia Isover, eu as merge pe solutia Isover.
        Observi ca pentru circulatia in pod se prevad niste placi, sunt pentru un trafic limitat nu intens.
        Cu stima.

        Comentariu

        • ciprianG
          Incepator
          • 21.feb.2008
          • 4

          #5
          Stiti cat ar ajunge izolatia unui pod de 55 mp cu placi Isover, cam cat ar fi mp?
          STEAUA

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15154

            #6


            Odata cu izolarea exterioara a peretilor se va imbunatati confortul interior si mai ales daca izolati si prin pod.

            Circulatia prin pod este bine sa fie limitata pentru a ca orice persoana poate produce (chiar din neglijenta) deteriorari ale izolatiei. Recomand doar o mica zona circulabila (de depozitare) si restul sa permita doar accesul pentru verificari periodice.

            Comentariu

            • ciprianG
              Incepator
              • 21.feb.2008
              • 4

              #7
              As dori sa va intreb daca pot izola peretii exteriori prin exterior ai unui apartament situat la etajul 4 cu polistiren de 10 cm avand in vedere ca vecinul de la etajul 3 a izolat cu polistiren de 5 cm?
              Cand ajung la izolatia vecinului cum fac tesesc ca sa pot nivela cumva sa nu ramana polistirenul meu in aer ca s-ar vedea urat presupun.
              Trebuie autorizatie pentru izolatie exterioara daca nu afectez structura de rezistenta a blocului?
              Stie cineva cat costa o astfel de autorizatie?
              Pentru pod daca izolez in podul blocului cu vata minerala doua straturi de 10 cm unul din straturi are si folie, unde trebuie pusa aceasta folie??
              Ce pot pune peste folie pentru a sta mai bine fixata si a evita furtul ei din podul blocului??
              STEAUA

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6929

                #8
                Chiar e indicat sa termoizolati cu polistiren de 10 cm grosime. Peste muchia superiora a polistirenului de la vecin fixati un sort de tabla dupa care fixati profilul de soclu pentru termoizolatia dumneavoastra.
                Fișiere Atașate
                Cu stima.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15154

                  #9
                  Nu aveti nevoie de un profil de soclu ci doar sa continuati termoizolatie avand in vedere asezarea corecta in planul orizontal. Pe zona libera a cantului placii de polistiren aplicati startul de spacluire armat. Rostul dintre cele doua placari va fi fasonat cu silicon acryl.

                  Din pacate aspectul are putin de suferit in acea zona de imbinare.
                  Aveti nevoie de autorizatie din punctul meu de vedere insa contactati Directia de Urbanism din cadrul Primariei pentru detalii.

                  Deterioararea sau sustragerea izolatiei o puteti asigura doar prin controlul accesului in pod, cel mai sigur.

                  Banuiesc ca exista hidroizolatie in acest moment in pod, vata poate sa fie fara nici un fel de folie insa daca utiliziati ca prim strat vata minerala caserata cu folei de aliminiu, pozitionarea va fi cu folia de aluminiu pe hidroizolatie.

                  Comentariu

                  Procesare...