Exemple de fonoizolatii

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ivarulz
    Incepator
    • 25.feb.2007
    • 61

    #46
    Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

    E o imbunatatire cu sticla de grosimi diferite.
    Probabil confortul general se imbunatateste.

    Faza e ca sunetele de frecventa joasa de la masini mari nu le opreste nimic.
    Am masurat azi dimineata cand a inceput traficul.
    Am inceput sa ma obisnuiesc cu sunetul si zgomotele pana in 55-60DB nu ma mai deranjeaza, as putea sa adorm la loc. Dar cand a trecut o betoniera (o aberatie sa treca pe acea strada betoniere) am avut 75DB in casa si s-a simtit.

    Asta e situl cel mai documentat ce l-am gasit pana acum

    In sectiunea Results o sa vedeti ca sunetele joase sunt ff greu de oprit, iar diesel-urile mari emit sunete intre 30-60HZ.

    Oricum, ideea e ca orice aport la confort e important, dar conteaza si costul.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #47
      Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

      Evident ca aveti dreptate. Frecventele joase sunt mai problematice si mai ales cele ce se transmit prin structura. A va obisnui cu un zgomot nu este nimic anormal, este natura umana ce se adapteaza conditiilo dar nu intodeauna este sanatos. Nu putem discuta de cauze gen betoniere sau alte zgomote ce ies din cadrul normal.
      Chiar sunt interesat sa vad daca reusiti sa gasiti pe cineva sa micsoreze suprafata vitrata, impartirea ei. Sticla cu proprietati imbunatatite fono este mai usor de gasit si aici aveti optiunea sticlei laminate ce merge pana la o atenuare de 50dB, dupa tipul pachetului.
      Ultima editare de Gemini; 27.apr.2017, 06:51.

      Comentariu

      • ivarulz
        Incepator
        • 25.feb.2007
        • 61

        #48
        Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

        Va tin la curent

        Comentariu

        • ivarulz
          Incepator
          • 25.feb.2007
          • 61

          #49
          Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

          Am pus o extra garnitura extra (Tesa mareime S 1-3.5 mm) unde mi-a facut profilul o burta in partea de jos. aveam suspiciunea ca pe acolo imi intra zgomot. Probabil ca asa era pentru ca acum aud zgomot din alta parte.
          Suspiciunea mea e ca prin "stalpii" balconului, unde se imbina profilele PVC sunt pierderi mari.
          Revin cu poze sa isi dea cineva o parere.
          Ultima editare de ivarulz; 15.mai.2017, 09:12.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #50
            Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

            In general, odata ce etansam mai bine o zona, zgomotul va fi resimtit in alta zona ce are o izolatie mai slaba. Profilele de imbinare a tampolariei, "bilele" - profile rotunde sau cele in unghi de 90° sunt predispuse la o etansare mai slaba, fonic, termi si hidro. Toate acestea mai ales daca montajul nu a fost unul corect.

            Comentariu

            • ivarulz
              Incepator
              • 25.feb.2007
              • 61

              #51
              Răspuns la: Exemple de fonoizolatii

              O iau bucata cu bucata, inainte sa ajung la sticla.

              Montajul e slabut. Daca ma uit la Rehau in documente sunt zeci de benzi de etansare exterior - interior.. Aici nu cred ca este vreuna.

              Comentariu

              Procesare...