Drum acces curte / gradina

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #31
    Ehe.. din pacate nu am fost ocolit de munca.

    Macar acum sa ma scot si eu!

    Va fi editia nr. 3, congresul.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • zxm_patrick
      Membru marcant
      • 27.iul.2006
      • 665

      #32
      am si scheme mai bune in 3d pe googlesketchup, dar uite una asa repede
      Fișiere Atașate
      "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

      Comentariu

      • zxm_patrick
        Membru marcant
        • 27.iul.2006
        • 665

        #33
        ok atunci 3
        Care a fost la craiova?
        "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #34
          2

          Pune si tu o foto de la fata locului, poate te faci si cu o amenajare de la SpecMC.

          Macar sa plangem in cor.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • zxm_patrick
            Membru marcant
            • 27.iul.2006
            • 665

            #35
            Aaaa nu! sunt diy 100%. Idei da, dar cu dizainarii nu prea ma impac. feng-shuy si de-alea
            ok atunci ramanem tot in zona istorica; cum se tine chestia asta ad hoc sau planificat
            "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #36
              Poarta e "batuta in cuie" in coltul dreapta jos?

              P.S.
              Postat în original de zxm_patrick
              am si scheme mai bune in 3d pe googlesketchup [...]
              Eu as fi interesat sa vad si shitele facute cu GoogleSketchUp.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #37
                Postat în original de raduca
                Si pe mine m-a surprins, dar chiar asa apare pe site (din motive de publicitate, vezi pe MP).
                Daca calci pe toata fata rezista insa daca calci intre doua placi se duce draq aleea, acolo ramai... numai tractat de TAB-uri mai iesi de la zxm_patrick din ograda.
                Cu stima.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #38
                  Postat în original de Maistrul Max
                  [...] daca calci intre doua placi se duce draq aleea, acolo ramai... numai tractat de TAB-uri mai iesi de la zxm_patrick din ograda.
                  Poate, nu am de unde sa stiu. Placile se fixeaza oricum cu niste "cuie" (ca in atasament), care intra in sol aprox. 21 cm.
                  Fișiere Atașate
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • zxm_patrick
                    Membru marcant
                    • 27.iul.2006
                    • 665

                    #39
                    @ raduca
                    am podisca acolo, in rest e gard cu temelie si gradina e in stanga, deci ......nu prea mai poate si mutata
                    oricum terenul e mult mai afanat decat pe unde e marcat; acolo e mai batatorit si a mai fost pus si niste balastru
                    Daca fagurii aceia nu sunt flexibili...atunci trebuie sa ai teren super drept
                    "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #40
                      Postat în original de zxm_patrick
                      [...] Daca fagurii aceia nu sunt flexibili... atunci trebuie sa ai teren super drept
                      Nu stiu, am sa incerc sa ma interesez. Eu as spune ca placile ar trebui sa fie flexibile (pentru ca daca s-ar dori sa fie rigide, s-ar face din alte materiale), dar oricum se face acel "pat" de piatra sparta si nisip, care se poate face cit mai drept.

                      Nota bene: Nu sint partizanul solutiei cu placile de gazon, doar ca este o varianta noua si este bine de stiut cit mai multe despre orice este nou (si nu numai). La propunerea unui coleg de forum, am sa ma interesez si de pret. Poate cind aflam preturile, ne trece pofta ( ) de placile de gazon.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • zxm_patrick
                        Membru marcant
                        • 27.iul.2006
                        • 665

                        #41
                        Nu pune nimeni la indoiala obiectivitatea postarilor
                        Orice informatie e binevenita..mai ales daca e prezentata in detaliu
                        Aceeasi temere cu preturile
                        "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #42
                          Postat în original de raduca
                          Poate, nu am de unde sa stiu. Placile se fixeaza oricum cu niste "cuie" (ca in atasament), care intra in sol aprox. 21 cm.
                          Wow ce rezistenta o sa aibe acele piroaie intru-un teren moale .
                          Raduca intelege ca placile astea sunt o fita, cred eu destul de costisitoare, la Patric nu meg.
                          El trebuie sa sape si sa scoata pamantul vegetal, sa puna un strat gros de piatra sparta, sa calce bine de tot cu compactorul dupa care sa vina cu balast si beton ori pavaj.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            #43
                            Pana la urma cele 250 tone/mp se refera doar la rezistenta efectiva a fagurelui si nu are legatura cu solul.

                            Pentru amenajarea unei parcari cu trafic usor este necesara pregatirea solului pentru o grosime de 20-30 cm, ce spuena MAX.
                            Pentru trafic greu se poate merge undeva in jur de 40 cm.

                            Nu se vor ridica placile respective avand in vedere ca se distribuie prin intermediul fagurelui forta de apasare iar prinderile mecanice suplimentare au doar rolul de a stabiliza miscarile pe orizontala, cred.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • AtelierPeisagistica
                              Incepator
                              • 24.feb.2008
                              • 7

                              #44
                              Postat în original de Maistrul Max
                              Postat în original de raduca
                              Poate, nu am de unde sa stiu. Placile se fixeaza oricum cu niste "cuie" (ca in atasament), care intra in sol aprox. 21 cm.
                              Wow ce rezistenta o sa aibe acele piroaie intru-un teren moale .
                              Raduca intelege ca placile astea sunt o fita, cred eu destul de costisitoare, la Patric nu meg.
                              El trebuie sa sape si sa scoata pamantul vegetal, sa puna un strat gros de piatra sparta, sa calce bine de tot cu compactorul dupa care sa vina cu balast si beton ori pavaj.

                              Of, Doamne! Nu turna betoane!
                              Eu propun ceva si mai si: ca sa nu mai intre rotile in namol si in loc sa ii crezi pe cei care folosesc deja solutia asta propusa de mine, eu zic sa sapi cam la 20 de metri, sa pui pietris vreo 5m (dar nu altfel decat calcat cu compactorul), dupa care beton 10m urmat apoi de un strat de pava de inca 5m. Asta este solutia BETON pentru drumul ala de acces.
                              Ca sa ma calmez ca mi s-a ridicat tensiunea si vad ca nu merge, mai exista varianta construirii a doua alei paralele, chiar cu pavele ecologice din beton, sa fie si lumea multumita.
                              Atentie!!! Pentru ca orice alee in afara de cea din pamant TREBUIE sa aiba fundatie, si asteia trebuie sa ii construiesti o fundatie folositoare, in principal, la drenaj. Asa nici nu te vei ineca cu masina in pamant si nici nu vrei avea costuri suplimentare pentru fagurii aia, pavele pe toata suprafata sau, de ce nu (ca tot ma supara) cele 4 tone de beton propuse de altii de mai sus...

                              Toate cele bune,

                              Lidia

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6920

                                #45
                                Au, am citit ceva bomba, auzi aici "pavele ecologice din beton". Ce sunt astea ? au o culoare verde ? nu contin E-uri sau ?
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...