autorizatii de tot felul

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • theo

    autorizatii de tot felul

    salutare tuturor!
    cer lamuriri de la ci care s-au "lovit" de problema asta a instalarii unei centrale fie la bloc fie la casa (cred ca treaba sta la fel). eu mi-am facut o vila P+M si acum a venit vremea s-o incalzesc cu o centrala pe gaze .
    nu stiu cu ce sa incep ?imi trebuie vreo autorizatie de la gaze ,in faza asta ?pot deja sa contactez o firma care face instalari de centrale ,numai sa fie autorizati iscir ? cu ce ma incalzeste pe mine ca sunt autorizati iscir ,imi dau la finalul instalarii ceva la mana care-mi va folosi ulterior ?habar nu am ,tot cu ei sunt obligat sa fac si contractul de verificare periodica ?am auzit de un proiect de gaze ,ce-i cu el,cine mi-l face ,cat costa asa ceva ?
    eu ma gandeam sa-mi plasez centrala intr-o camara (spatiu deschis intr-un colt al bucatariei ,are fereastra de 40x60 si un volum de 3,1 m3,credeti ca am sanse sa obtin avizul de la gaze?please ,lamuriti-ma ca sunt in ceatza ! mii de multumiri !ciao!
  • Avatar Vizitator

    #2
    PIF (punere in functiune) se face de catre cineva autorizat ISCIR
    asa ca poti sa faci instalarea si fara forma autorizata ISCIR, da apoi trebuie sa chemi pe cineva autorizat ISCIR (costuri suplimentare, bataie de cap in plus)

    Camera in care se monteaza centrala trebuie sa aibe un volum minim, nu stiu exact care e ala, dar din cite banuiesc, o camara nu se va inscrie in asa ceva
    Geamul, exprimat in metrii patrati, trebuie sa aibe suprafata egala cu 5% din volumul incaperii, exprimat in metrii cubi

    Proiectul la gaz trebuie facut si executat de cineva cu autorizatia de gaz. Asta o poate face tot firma care instaleaza gazul

    Teava de gaz ptr centrala trebuie sa aibe dimensiunea de 3/4 (la centrale pina la 30 kW), deci proiectul trebuie sa inceapa de acolo, pina la centrala.

    Comentariu

    • theo

      #3
      multumesc ,deja m-ai mai lamurit ,sa inteleg ca nu sunt sanse sa montez centrala in camara ?nici macar pe "barba" mea?
      si firma autorizata cu care fac instalatia de gaz ext/int,poate executa si proiectul de gaz ? sau nu orice firma care este autorizata sa faca instalari este autorizata sa faca si proiectul de gaz ?
      la ce imi trebuie proiect de gaz ,numai pt district gaz? se uita cineva pe proiectul asta sau este un mod de a-ti mai baga mana in buzunar ? multumesc pentru lamuriri !

      Comentariu

      Procesare...