Legislatie privind montarea sistemului de alarma

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Iosif M.
    Incepator
    • 25.feb.2008
    • 3

    Legislatie privind montarea sistemului de alarma

    Si eu sunt cam in vecinatatea faptei... vad ca scrie in Legea 333/2003 art. 58 ca "activitatile" de proiectare/productie/instalare de alarme fara autorizatie duc pina la 3 ani de puscarie. Observati ca nu e vorba de "activitati comerciale", de "activitati recreative", "educationale", "benevole", in interes propriu, public sau altfel.
    Scrie doar "activitatile". Adica ORICARE si TOATE, cum zic americanii. Daca-mi pun alarma acasa, calea-valea, sa zicem ca nu ma cauta Procuratura. Dar iata, firma la care lucrez (S.A.) vrea sa-si puna alarma la sediu.
    Iar eu am fost desemnat sa aleg, sa cumpar si sa instalez povestea asta. Mai devreme sau mai tirziu, cineva se va uita in contabilitate, unde va scrie "x bucati alarme" si altcineva va inspecta despre cum e respectata HG1010/2004, care zice ca "unitatile" trebuie sa aiba alarme "dupa cum e nevoie", adica dupa cum vrea inspectorul. Evident ca o sa vrea sa stie cine a facut planul de paza, unde sunt certificatele si cine a instalat-o. Iar eu nu sunt autorizat ca nimic.
    Ce parere aveti de chestia asta, stie cineva ceva ? Parca vad ca daca o instalez, peste un an-doi, ma trezesc umflat , chiar daca intre timp ma mut in Spania..
  • ear1976
    Living Legend
    • 09.aug.2007
    • 1050

    #2
    Re: puscarie ?

    Postat în original de Iosif M.
    Si eu sunt cam in vecinatatea faptei... vad ca scrie in Legea 333/2003 art. 58 ca "activitatile" de proiectare/productie/instalare de alarme fara autorizatie duc pina la 3 ani de puscarie. Observati ca nu e vorba de "activitati comerciale", de "activitati recreative", "educationale", "benevole", in interes propriu, public sau altfel. Scrie doar "activitatile". Adica ORICARE si TOATE, cum zic americanii. Daca-mi pun alarma acasa, calea-valea, sa zicem ca nu ma cauta Procuratura. Dar iata, firma la care lucrez (S.A.) vrea sa-si puna alarma la sediu. Iar eu am fost desemnat sa aleg, sa cumpar si sa instalez povestea asta. Mai devreme sau mai tirziu, cineva se va uita in contabilitate, unde va scrie "x bucati alarme" si altcineva va inspecta despre cum e respectata HG1010/2004, care zice ca "unitatile" trebuie sa aiba alarme "dupa cum e nevoie", adica dupa cum vrea inspectorul. Evident ca o sa vrea sa stie cine a facut planul de paza, unde sunt certificatele si cine a instalat-o. Iar eu nu sunt autorizat ca nimic. Ce parere aveti de chestia asta, stie cineva ceva ? Parca vad ca daca o instalez, peste un an-doi, ma trezesc umflat , chiar daca intre timp ma mut in Spania..
    Va propun un exercitiu:

    1 Nu interpretam "legea" la nervi, oricare ar fi ea...
    2. A cumpara, conform contrac, x-alarme (cu tot cu instalare) nu inseamna ca le montezi, ci ca inchei un contract cu o firma autorizata sa se ocupe de asa ceva.
    3. "Dupa cum e nevoie" nu se stabileste de catre inspector, ci de catre necesitatile si configuratia beneficiarului = obiectiv de paza.
    ratzele se trag din camioane

    Comentariu

    • Iosif M.
      Incepator
      • 25.feb.2008
      • 3

      #3
      Nici prin gind nu-mi trece sa fiu nervos... sunt in incurcatura ca nu pricep ! Dar vad ca nici dvs. nu-mi explicati... ca sa vorbim despre legi avem voie, sa le incalcam n-avem ! mai intii le schimbam, daca trebuie, si dupa aia facem invers; dar pina sa se schimbe legea asta, eu vroiam numai sa pricep ce vrea ne-schimbata.. chiar daca o incalc miine si se schimba poimiine, tot se cheama ca am incalcat-o.
      Dar vad ca mi-ati dat un pai, anume ca alarmele se vind "la pachet" cu instalare cu tot, poate numai in talcioc sa se vinda la bucata. Din pacate dispozitia conducerii e clara: le cumperi si le intinzi personal.
      Problema mea este doar sa stabilesc clar si sa pot sustine cu argumente daca o cumpar obligat cu instalare sau nu e nevoie si atunci o instalez singur. Mie mi-e perpendicular ce munca fac la servici, vin doar pentru salariu. Deci, argumente ? Pro sau contra ...

      Comentariu

      • ear1976
        Living Legend
        • 09.aug.2007
        • 1050

        #4
        Imi cer scuze daca v-am considerat nervos, asa parea din tonul acid al mesajului.

        Din cate stiu, montarea nu prea o sa puteti sa o faceti singur, deoarece veti avea nevoie de documentatia tehnica pentru instalare si manualul de programare - care nu sunt disponibile decat fimelor care sunt autorizate de catre politie sa instaleze asa ceva.
        Cel mai bine ar fi sa contactati o firma specializata in comercializare/instalare si sa discutati cu ei aceste aspecte - daca vand alarmele si fara montaj.
        Despre celelalte aspecte legale, cel mai util cred ca ar fi sa va sfatuiti cu un jurist.
        ratzele se trag din camioane

        Comentariu

        • Iosif M.
          Incepator
          • 25.feb.2008
          • 3

          #5
          alarme

          Asa e, sunt de obicei cam prea acid, dar si lumea in care ma aflu, mi se
          pare acida...

          Am gasit si HG 1010/2004; am citit-o, iar ochii mi-au iesit din cap, si am
          inceput sa vorbesc singur...
          Iata:

          ART. 2
          Configuratia sistemelor tehnice de protectie si de alarmare impotriva
          efractiei se stabileste in functie de importanta valorilor umane si materiale
          si a nivelului de risc evaluat.

          Inutil sa spun, ca nu e nicaieri definita aceasta "functie" ! zice "in functie" !
          ei, care functie, bre ? f(x)=a+bx+cx^2 ?! sau ce ? la ce nivel, ce
          configuratie ?

          ART. 3
          (1) Echipamentele si elementele componente ale acestor sisteme se
          utilizeaza in conformitate cu prevederile legii.

          Care lege ? Toate ? dar ce, toate legile se refera la astea ?! Pai tocmai
          HG-ul asta, ar fi trebuit sa spuna cum se utilizeaza.. daca nici aici nu scrie,
          atunci de unde sa aflu cum se utilizeaza ? sa caut aiurea, pe coclauri ?!

          (2) In vederea certificarii componentelor sistemelor de alarmare
          impotriva efractiei se infiinteaza in cadrul Inspectoratului General al
          Politiei Romane Laboratorul de incercari pentru clasificarea acestora si
          stabilirea clasei de securitate in care se incadreaza, denumit in continuare
          Laborator.

          Am cautat pe site-ul Politiei, nici vorba de un astfel de "laborator". Bine,
          sunt eu prost si nu stiu sa caut ! (chiar, poate o fi totusi.. inutil de
          remarcat, ca d.p.d.v. strict filozofic, poti demonstra ca oarece exista, dar
          in nici un caz nu poti sa demonstrezi ca NU exista, asta e o imposibilitate
          filozofica, si-au mai spart capu' si altii cu asta, deci, poate o fi el pitit pe
          undeva)

          (3) Conditiile de incadrare, organizare si functionare a Laboratorului se
          aproba prin ordin al ministrului administratiei si internelor.

          Se pare, ca ordinul nu s-a dat inca, desi suntem in 2008. Sau, iarasi, nu
          stiu eu unde sa caut.

          Dar clasa de securitate si clasificarea alarmelor, asta cine o face ?
          Laboratorul ? Probabil ca n-a facut-o, pentru ca nu vad pe vinzatorii de
          alarme, sa-ti precizeze si clasa de securitate !
          Si in fond, ce-i aia "clasa de securitate" ? probabilitatea (%) sa-ti sparga
          casa si sa nu stii ? Pretul, in Euro, pentru un echipament de "spargere" a
          alarmei respective ? Coeficientul de inteligenta, al hotului ? Nivelul de
          scurgere a informatiei necesare pentru by-passarea alarmei (0=privit
          peste gard, 1=palavrageala femeii de serviciu, 2=cheie uitata la
          McDonalds, 3=camera de supraveghere implantata in buchetul de flori,
          4=rapire si drogare cu Pentothal sau asa ceva) ?

          Povesti ! Detaliile de genul asta sunt doar pentru filme ! Noi, senatori si
          deputati seriosi, nu ne incurcam niciodata cu fleacuri, doar cu generalitati
          fara coada...

          ART. 4
          Sunt supuse avizarii proiectele sistemelor de alarmare impotriva
          efractiei destinate: unitatilor financiarbancare, institutiilor de interes
          public, cazinourilor, caselor de schimb valutar si amanet, spatiilor
          comerciale mari, magazinelor de arme si munitii, statiilor de
          comercializare a produselor petroliere, detinatorilor de produse ori
          substante toxice, unitatilor speciale si altor obiective cu aglomerari de
          persoane ori valori insemnate.

          Adica, si mie, pentru ca am acasa detergent. Sigur ca detergentu' e
          substanta toxica, nu ? deci ma incadrez ? ca si o benzinarie sau ca si
          BRD-ul ?
          Ei ! si altor obiective !!! care sunt alea, pentru Dumnezeu ?? La mine
          acasa, daca am toti banii mei, sau toate actiunile, sau bijuteriile lu'
          bunica, sau, in sfirsit, tot ce am, sunt valori importante ? sau nu ?
          mportante pentru cine ?? pentru Stat ? pentru Stat, orice risipa
          e un fleac, si orice fleac, e un capat de Tara... deci, ce e aia "valori importante" ?!
          Si mai zice, "aglomerari de persoane". Ce e aia ? 3 persoane sunt o
          aglomerare ? 30 ? 300 ? 3000 ? Pe citi metri patrati ? 3000 de persoane
          intr-un oras, sunt o aglomerare ? Ce dracu', suntem asa de timpiti ?

          Imi aduc aminte, ca in situatia Legii Martiale, in cam toate tarile, 3
          persoane sunt un "grup" interzis si sunt supuse arestarii in cel mai bun
          caz, pentru ca 3 sunt prea multi ! Atunci, orice bordei, e in scopul legii
          asteia ?

          Mai are vreo urma de sens sa continui ? Si nu uitati, ca HG1010/2004 ar fi
          trebuit sa fie un fel de Norme Metodologice, de detaliere, la Legea
          333/2003 !

          Dar, destul cu retorica.
          Eu inteleg prea bine ce se petrece. Asta e faimoasa "limba de lemn"
          Ceausista, pe care prea bine o cunosc, si asta e faimoasa "lege de
          gumilastic", facuta special ca sa fie interpretata, oricum vine cazul. Toata
          innebunitoarea ambiguitate si ceata din legea asta, este perfect
          intentionata, si invatata intr-o viata intreaga de scris legi. Asa sunt toate
          legile, de zeci de ani de zile, in Romania. Sunt facute cu schepsis, ca sa
          nu fie clar, pina in ultima clipa cind se aplica pe pielea cui trebuie.

          Iar despre Laborator, e simplu, asta cere bani, si pentru moment, toate
          rudele sunt angajate unde trebuie. Asa ca aminam. Doar Lege, avem,
          Laborator, ce ne mai trebuie.

          (Limba de lemn e aceea, aburita, de Plenara CC, unde se vorbeste de
          toate si de nimic, pe care o cunosc bine din Scinteia, din care aveam
          totdeauna o provizie la WC-ul unitatii, intr-un cui)
          (am glumit partial, niciodata n-am reusit sa citesc mai mult de o fraza...
          dar in timp, se aduna.. )
          (am citit chiar si o jumatate din Capitalul lui Marx, cind eram in arest, din
          pacate cealalta fusese deja folosita de niste inculti ca sa atite focul,
          pentru ca primeam praf de carbune pt. sobe si asta nu arde decit cu f.
          multa hirtie si vreascuri)

          Dupa acest preambul, pot in sfirsit sa va impartasesc rezultatul favorabil
          al evenimentelor:
          -seful mi-a spus, in concluzie, ca sunt un prost, ca nu stiu sa citesc legile,
          ca vorbesc numai prostii, si ca deoarece ii e prea lehamite sa mai auda
          ce prapastii debitez, are se rezolve dinsul chestiunea, iar eu sa trec la
          instalarea corpurilor de iluminat...
          Ceea ce m-am si apucat sa fac... desigur, prima observatie a fost ca firma
          care a facut racordul, a lasat dita-mai priza de pamint ne-conectata la
          tablou, si imediat dupa asta, ca ambele relee diferentiale (si cel primar, si
          cel de la parter), sunt dezactivate pentru ca altfel centrala termica le face
          pe amindoua sa sara...

          Asa incit, senzorii micro-manometrici, senzorii de presiune in sol, senzorii
          de tensionare structurala, senzorii PIR cu scanare si memorie diferentiala,
          senzorii ultrasonici, infrasonici, de impedanta acustica de volum, senzorii
          capacitivi, si alti sezori, centralele de alarmare pe GSM (prindem cel putin
          3 celule in zona), antenele directionale (greu de bruiat si de interceptat),
          camerele IP, cu surse IR si cu PZT, DVR-urile si serverele cu legatura
          permanenta la Internet, precum si diversele procedee de anihilare ale lor
          (cam orice poate fi anihilat, cel putin teoretic..) ramin la saramura.. o sa
          se monteze de-astea numai la Gigi Becali..

          Daca as avea o cit de mica farima de creier, nici nu m-as gindi sa citesc
          legea in domeniul instalatiilor electrice de iluminat !!!

          Cu stima,

          Un inadaptat vesnic, care a refuzat sa procedeze elementar si sa se duca
          la fratii lui, adica la RESTUL LUMII, si prefera sa stea intre Alieni ! o sa i
          se traga, pina la urma !

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6451

            #6
            @ Iosif M.:
            Haideti, ca mie mi-a placut! chiar am citit TOT postul!
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • DanielC
              Membru
              • 13.mar.2008
              • 178

              #7
              Cu respect va salut domnule Iosif M.
              V-as ruga sa imi permiteti cateva comentarii la posturile dvs.
              Va inteleg dilemele...dar trebuie sa va spun ca din punctul meu de vedere...multe sunt nefondate. Asta trecand pe langa tonul tendentios pe care il aveti in interpretarea legii ( un ex....dvs intelegeti prin substante toxice ...detergentii de bucatarie ...). Probabil ca si ,,depozitele de carburanti'' in acceptiunea dvs se refera la RAFO Ploiesti si nu la niste banale statii PECO!
              Sunt un tehnician autorizat in domeniu....si multe dintre problemele de interpretare a legilor in discutie....sunt de actualitate intre noi si organele de control aka Politia Romana.
              Ce nu intelegeti dvs....este ca in proportie de peste 98 % aceste legi nu sunt pentru dvs!!!!Pe dvs ar trebui sa va intereseaza doar daca din punctul prezentelor legi va supuneti necesitatilor de a avea un sistem de avertizare efractie / paza sau nu.
              Atat!
              Mai departe...totul cam este pentru societatile avizate din domeniu.
              Puteti sa va cumparati linistit orice sistem de avertizare efractie doriti...chiar si din talcioc...dar cu conditia ca acesta sa fie agrementat tehnic . Insa nu aveti voie sa il instalati/montati.
              De dupa intrarea Romaniei in UE...produsele care se aduc in tara...nu se mai omologheaza , etaloneaza, verifica etc la organismele noastre de control. Se merge din start pe certificatele de calitate, si pe verificarile tehnice care sunt facute in statele membre europene.
              Partea proasta este ca majoritatea sistemele de avertizare efractie pe care le luati din bazare nu au asa ceva.
              Sau multe dintre ele au niste certificate dubioase. A se vedea si scandalul cu toate produsele electrocasnice care la noi sunt categoria A de consum energetic si pe afara aceleasi produse sunt clasa C-E!!!
              In ce priveste comentariile punctuale pe care le-ati facut la HG 1010.....eu vi le pot in mare ''demonta'' la fel de punctual. Este suficient numai sa imi dati de veste ca doriti sa aprofundati din ''subtilitatile'' acestor legi.
              Dar dupa cum am zis....nu are rost sa va bateti dvs capul cu asa ceva.
              Destul avem noi probleme atunci cand interpretam aceste legi si incercam sa le aplicam.

              Cu respect
              ~Cu Respect!

              Comentariu

              • moshu2
                Membru
                • 05.feb.2010
                • 124

                #8
                Uau!
                Cand ma gandesc ca si eu am instalat d-alea!
                Cateva notiuni de fizica ajuta...

                Comentariu

                • Shaq
                  Living Legend
                  • 06.mar.2005
                  • 1306

                  #9
                  mi-am achizitionat o alarma wireless de la Fried Land - Germania. Pe specificatiile tehnice scrie clar ca nu e nevoie de vreun aviz pentru a o monta. A fost livrata cu toate detaliile de montaj. Lucru care l-am si facut.
                  mai bine intreaba daca nu cunosti

                  Comentariu

                  • DanielC
                    Membru
                    • 13.mar.2008
                    • 178

                    #10
                    Pe specificatiile tehnice scrie clar ca nu e nevoie de vreun aviz pentru a o monta.

                    Ca fapt divers.....daca e vorba de specificatii tehnice originale....de la nemti....legile lor nu se aplica la ei. Au cu totul si cu totul alte standarde...la nemti de alarme si avizari se ocupa de exemplu societatile de asigurare.
                    Daca e vorba de o traducere/ interpretare facuta de vanzator a acelor specificatii....acesta va poate mentiona ca aveti voie sa o instalati acasa....in domeniu rezidential...dar nu la societati comerciale.

                    Dupa cum s-a mai discutat pe aici....acasa puteti sa faceti ce doriti!

                    L333 si HG1010 se adreseaza insa persoanelor juridice si nu celor nu fizice!

                    ~Cu Respect!

                    Comentariu

                    • Shaq
                      Living Legend
                      • 06.mar.2005
                      • 1306

                      #11
                      multumesc de informatie. Asa este, e vorba de o traducere facuta la notar (are stampila de notariat pe ea) si se refera la home use
                      mai bine intreaba daca nu cunosti

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12200

                        #12
                        Postat în original de Shaq
                        mi-am achizitionat o alarma wireless de la Fried Land - Germania. Pe specificatiile tehnice scrie clar ca nu e nevoie de vreun aviz pentru a o monta. A fost livrata cu toate detaliile de montaj. Lucru care l-am si facut.
                        Deja exista o problema . Citeam ce scria si DanielC : " Puteti sa va cumparati linistit orice sistem de avertizare efractie doriti...chiar si din talcioc...dar cu conditia ca acesta sa fie agrementat tehnic ........ Insa nu aveti voie sa il instalati/montati. ......" si-mi facem cruce , chiar daca azi nu este zi de dus la biserica .
                        Nu va intereseaza pe dvs ce spune legea , la dvs in casa si / sau curte va montati ce vreti dvs si cum vreti . Deja aberatiile de mai sus aduc limitari vietii personale si totul se potriveste cu politica dintr-un stat dictatorial .
                        Daca am tine cont de asa ceva sau ar fi aplicabil , desi este periculos ca exista o asa lege sau in acest format , pina si baba care are o sonerie ce suna cind se deschide poarta , ar trebuie inlantuita ...si nu pentru s-x bolnavicios .
                        Aberatii , aberatii , si este ingrijorator ca exista asa ceva .
                        Este periculos ca intr-o lege se masoara importanta vietii unora fata de altii , importanta averii unora fata de altii , fapt ce nu inseamna decit discriminare , dar extrem de periculos este ca " o firma " este pusa mai presus decit viata unui om .
                        Acele balmajeli cu " detinatorilor de produse ori
                        substante toxice, unitatilor speciale si altor obiective cu aglomerari de
                        persoane ori valori insemnate. " desi aparent clasifica " doritorii " de fapt se refera la TOATA populatia , deoarece lejer , toti se inscriu la aceasta categorie .
                        Daca pe vremuri exista vorba ca mai ramine ca un securist sa ne intre -n pat , fapt care pina la urma putea fi privit cu degajare drept s-x in trei ! , acum ne-o trage noua direct lucru care nu este deloc amuzant , mai mult , se mai si numeste s-x anal .... Naspa vremuri si pacat ca se gasesc avocati care sa sustina " normalitatea ' ...
                        Deci colegul Shaq , monteaza linistit ce vrei . Daca totusi te temi de lege si aberatiile ei , fa un sistem de alarma care , in prostia legiuitorului , a fost scapat din vedere ....da cu ***** pe clanta ...acum sa spuna avocatii la ce sistem de autorizare te incadrezi si ce aprobare ti-ar trebui , desi ma tem ca si ala trebuie buletin coprologic pt a nu te incadra la atac biologic ....
                        In ce lume traim ?
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • Shaq
                          Living Legend
                          • 06.mar.2005
                          • 1306

                          #13
                          Mircea ... chiar ca !
                          mai bine intreaba daca nu cunosti

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12200

                            #14
                            Si daca sint pe aici pudibonzi , care nu au anticorpi sa lupte cu SISTEMUL , le recomand o tava sanatoasa de gustari si ceva racoritor , un fotoliu comod si vizionare placuta la filmul Home Alone
                            Sa nu va lipseasca pixul si carnetelul de notite ...
                            Aveti acolo toate sistemele de alarma si paza posibile , toate care nu fac obiectul legii .....asta pentru a realiza mai bine ridicolul legilor .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • Shaq
                              Living Legend
                              • 06.mar.2005
                              • 1306

                              #15
                              hmmm.... optez pentru "automatul" de capse al pustiului si caramizile de pe acoperis
                              mai bine intreaba daca nu cunosti

                              Comentariu

                              Procesare...