+ Răspuns la subiect
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 15 din 15

Subiect: Priza de pamant

Isidor Gurkensafter
    Guest

Priza de pamant

O metoda simpla de verificare a prizei de pamant fara instrumente sofisticate este urmatoarea: Cu un aparat de masuraelectronic cu rezistenta interna >10MOhmi/volt, se va masuratensiunea intre priza de pamant si nulul instalatiei electrice. Tensiunea trebuie sa fie in jur de 1-2 Volti. Daca este mai mare, inseamna ca priza de pamant nu este buna. Daca este sub un volt, inseamna ca priza este foarte buna. Daca este zero (sau de cativa Mv) inseamna ca un electrician tembel a legat nulul retelei la impamantare. Repet masuratoarea nu este riguroasa, dar poate da indicatii calitative asupra calitatii impamantarii. Eu am ingropat in pamant o fosta carcasa din zinc de la un vechi racitor cu ghiata. Int-adevar priza mea nu este cea mai buna, nu este omologata de un PRAM, insa este ceva mai mult decat nimic.

Citat Postat în original de dreq
    Stiti cumva cum s-ar kema o carte, un manual sau un standard care sa contina toate cele scrise mai sus?
    Cartea esentiala in instalatiile electrice este normativul I 7 - 2002, pentru proiectarea si executarea instalatiilor electrice cu tensiuni pana la 1000 V ca si 1500 V cc

~O intrebare legata de verificarea prizei de pamant~
    O institutie publica este obligata sa-si verifice periodic priza de pamant si cat timp de valabilitate are un buletin de verificare?
    Eu stiam ca 6 luni e termenul-e edevarat?
    Multumesc!

Atunci cand se fac transplanturi, curentul electric aplicat asupra cordului are valoarea de peste 60 mA. Valoarea la care inima se opreste ( asta in teorie ) este de 50 de mA. De aceia exista diferentialele de 30 mA. Ca sa va salveze. Asta ca o observatie la ceea ce s-a spus mai sus.
    Sanatate maxima si efort minim!

Citat Postat în original de raducu_ilie
    Atunci cand se fac transplanturi, curentul electric aplicat asupra cordului are valoarea de peste 60 mA. Valoarea la care inima se opreste ( asta in teorie ) este de 50 de mA. De aceia exista diferentialele de 30 mA. Ca sa va salveze. Asta ca o observatie la ceea ce s-a spus mai sus.
    sa inteleg ca daca am un diferential in tablou nu mai imi trebuie impamantare...sau sunt complementare...?!?

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 09.08.2013, 11:32
  2. Amestec de piatra si pamant!
    De LAURENTIU RADU în forumul Corp cladire
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 03.08.2010, 22:03
  3. Priza de pamant pentru casa la curte
    De emanuelv în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 15
    Ultimul post: 27.11.2009, 22:27