Priza de pamant

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • theo

    Priza de pamant

    stie cineva cum e cu priza asta de pamant ? daca folosesc 4 tzevi zincate de 1'',sudate intre ele cu platbanda zincata ,sudurile de pe ea le dau cu spray de Zn si pun si sare grunjoasa in tzevi (pentru eficienta mai buna) ,fac o prostie ? cineva mi-a zis ca priza ideala cam asa ar fi ,inconvenientul este ca sarea ataca cu timpul tzeava zincata . a mai facut cineva asa ceva ,stie cineva ceva de genul asta ?sau sunt gogomanii ? multumiri !
  • Avatar Vizitator

    #2
    ingroapa o bucata de tabla, cit o fi de mare posibil, in pamint, si trage de acolo platbanda
    iar daca ingropi si intr-o zona ceva mai umeda, e si mai bine

    Comentariu

    • electric-max
      Incepator
      • 05.iul.2004
      • 11

      #3
      Priza de impamintare are rolul de a prelua in caz de accident tensiunea periculoasa si de a cobori nivelul acesteia sub pragul care poate produce electrocutarea persoanelor. Nivelul maxim pentru un curent electric admis pentru corpul uman fara a produce electrocutarea este de maxim 30 mA, ceea ce se poate produce daca tensiunea aplicata depaseste valoarea de 24 V. O priza buna de pamant, conform reglementarilor, trebuie sa aiba o rezistenta masurata de maxim 4 Ohmi. Exista locuri unde si acesta valoare este prea mare, acolo unde valoarea maxima pentru rezistenta prizelor de pamint nu trebuie sa depaseasca 0.2 Ohmi.
      Priza la pamant poate fi construita prin ingroparea unei placi de cupru, cu o suprafata cat mai mare, de ordinul metrilor patrati, la o adancime de 4-5 metri, solidarizata cu un conductor cu sectiune cat mai mare care sa prezinte un capat liber, la suprafata pamantului. Eficienta creste daca terenul este udat cu cateva galeti de apa in care s-a dizolvat sare. O alta tehnica consta in stropirea pamantului cu apa amestecata cu sare pe masura adancirii gropii, pentru a realiza o distributie mult mai uniforma a sarurilor si deci a conductantei prizei.
      Sau
      O impamantare corecta se poate face astfel: intr-o zona apropiata de tabloul de distributie se bat in pamant 3 tevi galvanizate de min 25 mm diametru, in lungime fiecare de min 2 metri ,cu o distanta intre ele intre 0,6 si 2 metri. Se sudeaza electric intre ele cu o platbanda tot galvanizata (cu sectiunea de minim 100 mm patrati), iar sudurile se protejeaza cu un strat de smoala. Un capat al platbandei va fi scos la suprafata, protejat intr-o doza de legatura (sau piesa de separatie, unde se vor face si viitoarele masuratori periodice de verificare) de unde va pleca, printr-o legatura cu contact ferm, conductorul de protectie spre tabloul de distributie.

      Comentariu

      • Avatar Vizitator

        #4
        cum se poate masura rezistenta prizei de impamintare.
        este o metoda practica la indemana tuturor, sau trebuie ceva aparat special??

        Comentariu

        • electric-max
          Incepator
          • 05.iul.2004
          • 11

          #5
          Rezistenþa ohmicã a prizei de pãmînt se mãsoarã cu o punte de mãsurã specialã pt prize de pãmînt. Nu este la ãndemîna oricui. Eu de exemplu ºtiu cum se mãsoarã, am fãcut mãsurãtori cu ani în urmã pe vremea cînd lucram la Electrica, dar tot nu-mi este la îndemînã fiindcã nu am aparatul respectiv. Apeleazã la o firmã de specialitate sau la vreun cunoscut la Electrica, care vor elibera ºi un buletin de mãsurã a prizei de pãmînt respective (în cazul în care situaþia se impune prin lege - persoana juridicã, instituþie, societate etc).

          Comentariu

          • theo

            #6
            priza de pamant

            multumesc ,electric-max,informatiile furnizate de tine m-au ajutat foarte mult .cam asa am procedat si eu ,numai ca sarea grunjoasa am pus-o in tevile galvanizate si apa peste ,astfel conductivitatea eletrica va fi maxima .aici exista riscul coroziunii puternice datorata sarurilor ,dar de functionat functioneaza brici ....

            Comentariu

            • Leonard

              #7
              Mi se incalzeste priza de impamantare atunci cand conectez la ea masina de spalat.
              Ce se poate face in acest caz? Care poate fi cauza?
              Este periculos daca o utilizam in continuare asa?
              Intre masina de spalat si priza de impamantare am un prelungitor, dar este relativ nou si solid, de buna calitate, deci nu cred sa fie el de vina.

              Comentariu

              • Electron

                #8
                cel mai posibil e sa ai un contact imperfect..la priza sau la stecher..daka crezi ca poti verifica tu..daka nu keama un electrician

                Comentariu

                • dreq
                  Incepator
                  • 17.dec.2004
                  • 12

                  #9
                  Stiti cumva cum s-ar kema o carte, un manual sau un standard care sa contina toate cele scrise mai sus?

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #10
                    Exista o carte care cuprinde toate standardele pentru instalatii electrice in constructii si ofera informatii detaliate despre surse de iluminat si reguli de montare, cat si informatii generale despre curentul electric transportul acestuia si multe alte lucruri interesante. In aceasta carte se gasesc informatii si despre "prize de pamant". Cartea se numeste "Manual de instalatii electrice" si este editata de "Asociatia inginerilor de instalatii din Romania". Alte carti in domeniu mai pot fi gasite la Universitate, langa Facultatea de Geografie.

                    Cateva aparate pentru efectuarea masuratorilor la prize de pamant gasiti aici: http://www.softcontrol.ro/Energcontr...iza_pamant.htm
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • Isidor Gurkensafter

                      #11
                      Priza de pamant

                      O metoda simpla de verificare a prizei de pamant fara instrumente sofisticate este urmatoarea: Cu un aparat de masuraelectronic cu rezistenta interna >10MOhmi/volt, se va masuratensiunea intre priza de pamant si nulul instalatiei electrice. Tensiunea trebuie sa fie in jur de 1-2 Volti. Daca este mai mare, inseamna ca priza de pamant nu este buna. Daca este sub un volt, inseamna ca priza este foarte buna. Daca este zero (sau de cativa Mv) inseamna ca un electrician tembel a legat nulul retelei la impamantare. Repet masuratoarea nu este riguroasa, dar poate da indicatii calitative asupra calitatii impamantarii. Eu am ingropat in pamant o fosta carcasa din zinc de la un vechi racitor cu ghiata. Int-adevar priza mea nu este cea mai buna, nu este omologata de un PRAM, insa este ceva mai mult decat nimic.

                      Comentariu

                      • Portal electric
                        Incepator
                        • 17.nov.2005
                        • 3

                        #12
                        Postat în original de dreq
                        Stiti cumva cum s-ar kema o carte, un manual sau un standard care sa contina toate cele scrise mai sus?
                        Cartea esentiala in instalatiile electrice este normativul I 7 - 2002, pentru proiectarea si executarea instalatiilor electrice cu tensiuni pana la 1000 V ca si 1500 V cc

                        Comentariu

                        • s_flav
                          Incepator
                          • 01.sep.2009
                          • 1

                          #13
                          ~O intrebare legata de verificarea prizei de pamant~
                          O institutie publica este obligata sa-si verifice periodic priza de pamant si cat timp de valabilitate are un buletin de verificare?
                          Eu stiam ca 6 luni e termenul-e edevarat?
                          Multumesc!

                          Comentariu

                          • raducu_ilie
                            Living Legend
                            • 10.apr.2008
                            • 1043

                            #14
                            Atunci cand se fac transplanturi, curentul electric aplicat asupra cordului are valoarea de peste 60 mA. Valoarea la care inima se opreste ( asta in teorie ) este de 50 de mA. De aceia exista diferentialele de 30 mA. Ca sa va salveze. Asta ca o observatie la ceea ce s-a spus mai sus.
                            Sanatate maxima si efort minim!

                            Comentariu

                            • totolino
                              Membru
                              • 02.sep.2008
                              • 201

                              #15
                              Postat în original de raducu_ilie
                              Atunci cand se fac transplanturi, curentul electric aplicat asupra cordului are valoarea de peste 60 mA. Valoarea la care inima se opreste ( asta in teorie ) este de 50 de mA. De aceia exista diferentialele de 30 mA. Ca sa va salveze. Asta ca o observatie la ceea ce s-a spus mai sus.
                              sa inteleg ca daca am un diferential in tablou nu mai imi trebuie impamantare...sau sunt complementare...?!?

                              Comentariu

                              Procesare...