Automatizare porti batante

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • eduardc78
    Incepator
    • 15.feb.2008
    • 5

    Automatizare porti batante

    Spuneti-mi va rog daca stiti cam cat poate costa pentru o poarta sistemul de automatizare. Intreb asta pentru ca nu am idee si daca e un pret cat de cat convenabil ma voi interesa exact la o firma de profil. Va multumesc.
  • briobit
    Membru
    • 01.iun.2006
    • 210

    #2
    pentru a afla un pret cat de cat apropiat de realitate se tine cont de niste factori:
    modul de deschidere a portii ( culisanta, batante , 1 bucta 2 etc)
    greutatea acesteia
    forta necesara deplasarii acesteia
    in functie de acesti factori se aleg echipamentele care sa faca fata functiei respective si asa puteti afla un pret in mare, la acestea se adauga manopera tva (daca e prin firma) celelate materiale necesare....
    un sfat : daca alegeti modelul cu cremaliera (adica usa culiseaza pe o sina) nu va zgarciti la bani in sensul :
    sunt cremaliere si din materiale mai putin rezistente (plastic, aluminiu antimoniu), la fel motoarele care actioneaza aceste porti sunt modele si modele (la fel cu pinioanele din tot felul de materiale) iar la alegerea unui sistem de automatizare nu il calculati la limita daca pt deschiderea portii aveti nevoie de un motor x sa zicem care are o anumita putere incercati sa alegeti urmatorul model deasupra lui astefel incat acesta sa aibe o rezerva de putere sa nu traga la limita (ganditi-va ca de exemplu la cele culisante sania respectiva se mai umple de praf mai trebuie unsa periodic inghet iarna adica motorul va fi solicitat mai mult decat teoretic) daca vreti un sfat va pot recomanda un model de automatizare (nu il comercializez dar lucrez cu firma respectiva de multi ani si nu am probleme cu ele) a si sa nu uit cautati de preferat o firma care va poate asigura o garantie si un service post garantie cat mai mare.
    Sanatate si numai bine.
    Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3481

      #3
      cateva modele puteti vedea in brico....
      acum trebuie sa alegeti in functie de posibilitatile materiale, de cat sunteti dispus sa investiti...
      eu personal as opta pentru montaj in regie proprie...

      Comentariu

      • eduardc78
        Incepator
        • 15.feb.2008
        • 5

        #4
        in momentul de fata am o poarta provizorie si urmeaza sa-mi pun una definitiva din fier forjat. voi opta pentru una batanta, nu stiu cate kg poate sa aiba, oricum una normala(ca in poza). am vazut pe net cateva modele de sisteme pentru automatizare dar nu am gasit nicaieri vreun pret. eu sunt dispus sa dau circa 2000-3000 euro. poate sa coste mai mult? si inca o intrebare. cum functioneaza acest sistem, are vreun sistem de inchidere automata poarta sau automatizarea consta doar in bratele alea care inchid si deschid poarta. poate sunt intrebari hilare pt cei ce se pricep dar nu am avut de-a face pana acuma cu asa ceva. va multumesc
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • eduardc78
          Incepator
          • 15.feb.2008
          • 5

          #5
          Aaa, mai mult ca sigur voi apela la o firma foarte serioasa care efectueaza montajul sistemului indiferent de cost. Nu ma pricep la asa ceva si presupun ca garantia se da daca monteaza ei. Nu vreau nici un model de varf pentru poarta dar nici cel mai slab. Tin foarte mult la calitate si decat sa-mi pun un sistem ieftin si care sa-mi faca probleme mai tarziu mai bine i-mi deschid poarta manual. Nu vreau sa m-i se blocheze sau mai rau sa se deschida singura(am citit pe net ca au fost cazuri).

          Comentariu

          • flo8200
            Membru
            • 01.nov.2005
            • 253

            #6
            Si eu as vrea sa imi pun deschidere automata la porti, dar din cauza ca latimea drumului de acces la garaj este de numai 3 m, cred ca nu o sa mai am loc sa intru cu masina.

            Comentariu

            • leon
              Membru Marcant
              • 19.sep.2006
              • 905

              #7
              Postat în original de flo8200
              ...cred ca nu o sa mai am loc sa intru cu masina.
              Problema spatiului ingust -(des intalnita la majoritatea garajelor din De.)- imi aminteste de sistemul „Parkboy”vazut cu ceva timp in urma.

              Desi in cazul dvs nu cred ca solutia poate fi aplicata, ramane totusi o idee interesanta.

              Comentariu

              • xena
                Membru Marcant
                • 05.aug.2007
                • 786

                #8
                Postat în original de flo8200
                Si eu as vrea sa imi pun deschidere automata la porti, dar din cauza ca latimea drumului de acces la garaj este de numai 3 m, cred ca nu o sa mai am loc sa intru cu masina.
                Ai masurat si chiar nu intra in 3m?
                Si eu am tot 3 m alee de intrare cred ca intra; uzual o masina are in jur de 1,8 m latime, grosimea portii "te arunca" cam 30 cm in fiecare parte deci 2,4 m latime unde sa intri cu o masina de 1,8 m - asta daca n-ai Maybach

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #9
                  @ flo8200: Cine spune ca deschiderea portii trebuie sa fie exact cit aleea si nu mai mare?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • zxm_patrick
                    Membru marcant
                    • 27.iul.2006
                    • 665

                    #10
                    2100ron sistemul batant , foaia de poarta sa nu depaseasca 250kg. Nu e mare branza..un pivot incastrat intr-o sina
                    Mai are telecomanda, girofar si nu mai stiu ce...
                    Cine are sa spuna deficiente la aceste sisteme pentru ca mie nu prea imi inspira incredere. La -20grade nu stiu ce se intampla cu ele. Poate ramai pe-afara
                    "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

                    Comentariu

                    • flo8200
                      Membru
                      • 01.nov.2005
                      • 253

                      #11
                      Postat în original de xena
                      Postat în original de flo8200
                      Si eu as vrea sa imi pun deschidere automata la porti, dar din cauza ca latimea drumului de acces la garaj este de numai 3 m, cred ca nu o sa mai am loc sa intru cu masina.
                      Ai masurat si chiar nu intra in 3m?
                      Si eu am tot 3 m alee de intrare cred ca intra; uzual o masina are in jur de 1,8 m latime, grosimea portii "te arunca" cam 30 cm in fiecare parte deci 2,4 m latime unde sa intri cu o masina de 1,8 m - asta daca n-ai Maybach
                      Din pacate nu am Maybach.
                      Ma gandesc ca echipamentele o sa ia cam 50 cm din fiecare parte, deci imi raman 2 m, suficienti, teoretic, pentru a intra cu masina. Dar uneori intru cu masina din pozitii mai dificile si numai cu spatele si imi este teama sa nu o lovesc daca as avea numai 2 m disponibili la intrare.

                      Comentariu

                      • security22
                        Incepator
                        • 25.feb.2009
                        • 15

                        #12
                        Postat în original de eduardc78
                        in momentul de fata am o poarta provizorie si urmeaza sa-mi pun una definitiva din fier forjat. voi opta pentru una batanta, nu stiu cate kg poate sa aiba, oricum una normala(ca in poza). am vazut pe net cateva modele de sisteme pentru automatizare dar nu am gasit nicaieri vreun pret. eu sunt dispus sa dau circa 2000-3000 euro. poate sa coste mai mult? si inca o intrebare. cum functioneaza acest sistem, are vreun sistem de inchidere automata poarta sau automatizarea consta doar in bratele alea care inchid si deschid poarta. poate sunt intrebari hilare pt cei ce se pricep dar nu am avut de-a face pana acuma cu asa ceva. va multumesc
                        Scuze ca intervin in discutie pentru varianta de porti batante poti opta pentru motoare care se pun pe porti impreuna cu automatizarea(partea de comanda a motoarelor) si ca totul sa fie Ok incerca sa tragi firele inainte de a turna stalpi si placa de beton de la poarta ( fire pentru motoare, pentru fotocelule,lampa) pentru mai multe detalii imi poti da o adresa de email sa iti trimit si o schita. P.S. evita motoarele pe sistem hidraulic.
                        Sisteme de Securitate/ Instalatii electrice

                        Comentariu

                        • vicentiu olaru
                          Incepator
                          • 18.oct.2009
                          • 81

                          #13
                          sisteme de automatizare

                          Functioneaza si la temperaturi scazute,dar nu cele pe ulei,ci doar cele pe surub.Intrebati si osa va ajut cu date concrete.
                          - SEMNATURA STEARSA DE ADMINISTRATOR -

                          TE ROG SA CITESTI REGULAMENTUL FORUMULUI!

                          Comentariu

                          Procesare...