Schimbare sens rotatie motor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mig765
    Incepator
    • 30.iul.2007
    • 51

    Schimbare sens rotatie motor

    As dori sa realizez o poarta culisanta si, in mare, am o idee despre schema de constructie : sina transportoare, banda dintata, telecomanda si... motor. Bun, un motor de 1 kw cred ca ar putea duce angrenajul, dar intr-un singur sens. Vin cu intrebarea:cum as putea shimba sensul de rotatie al motorului doar printr-o comanda electrica?
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1363

    #2
    Re: schimbare sens rotatie motor

    Postat în original de mig765
    As dori sa realizez o poarta culisanta si, in mare, am o idee despre schema de constructie : sina transportoare, banda dintata, telecomanda si... motor. Bun, un motor de 1 kw cred ca ar putea duce angrenajul, dar intr-un singur sens. Vin cu intrebarea:cum as putea shimba sensul de rotatie al motorului doar printr-o comanda electrica?
    motorul e trifazic sau monofazic ?

    Comentariu

    • mig765
      Incepator
      • 30.iul.2007
      • 51

      #3
      monofazic, (dar m-ar interesa si o schema de trifazic... optional)

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1363

        #4
        Postat în original de mig765
        monofazic, (dar m-ar interesa si o schema de trifazic... optional)
        scuze pt. dublura
        e posibil schimbarea sensului motorului prin modificarea legaturilor condesatorului ! poti detalia ( daca ai acces)numarul de conductoare si modul cum sunt legate?
        la motoarele trfazice schimbarea sensului se realizeaza prin schimbarea a doua faze (oarecare)intre ele !

        Comentariu

        • mig765
          Incepator
          • 30.iul.2007
          • 51

          #5
          Nu as putea sa detaliez acum. Mai mult decat atat, nu am o un motor cumparat inca... ma gandeam sa pun unul de 1 kw (de la o masina de spalat mai veche). Intrebarea este cum as putea sa schimb electric (cu ajutorul unei telecomenzi, eventual) legaturile unui condensator?

          Comentariu

          • draku
            Membru marcant
            • 12.mar.2007
            • 343

            #6
            cred ca o sa ai nevoie si de un reductor de turatie.....

            Comentariu

            • mig765
              Incepator
              • 30.iul.2007
              • 51

              #7
              Da, un reductor mecanic de turatie. Dar schimbarea sensului se face electric si tocmai asta nu stiu...

              Comentariu

              • bacali_f
                Incepator
                • 12.feb.2008
                • 24

                #8
                Buna
                am vazut in comert sisteme complect automatizate de control si antrenare a portilor glisante la un pret zic eu rezonabil 6-800 ron in functine de diverse "jongleriiinutile ce le mai contine"
                Pe de alta parte, parerea mea e ca partea de automatizare ar trebuii sa o imparti in:
                1) etaj control-am inteles ca vrei telecomanda, banuiesc pe RF,
                2) etaj de comanda motor -aici apare partea de inversare a sensului de rotatie al motorului, si in plus partea de "capat cursa"
                3) etaj de siguranta-"senzori" detectie obstacol, sistem avertizare optic
                si apoi 4) partea mecanica-reductor, role, suport ghidaje etc.
                1-3 e vb de multa electronica, daca nu vrei sa te trezesti cu poarta in brate in timp ce treci cu masina prin ea.
                daca nu te-ai descurajat, te pot ajuta cu partea de etaje, scheme etc, dar e de munca!

                Comentariu

                • mig765
                  Incepator
                  • 30.iul.2007
                  • 51

                  #9
                  Mi-a placut comparatia cu poarta in brate!!! Nu ma sperii chiar atat de usor Imi place sa bijuteresc unele lucruri eu cu mana mea si mi-ar fi de un real ajutor niste scheme electrice si mecanice, iar daca mi le-ai putea trimite pe site sau pm ti-as fi recunoscator! In linii mari m-am gandit la sistemul de avertizare, la sistemul de oprire si de detectare a unor obstacole pe calea de rulare, dar sunt avid de idei noi...

                  Comentariu

                  • s.m.ovidiu
                    Membru Marcant
                    • 12.feb.2007
                    • 457

                    #10
                    Postat în original de bacali_f
                    pret zic eu rezonabil 6-800 ron
                    La banii dvs cred ca multe lucruri par rezonabile .
                    Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                    Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                    Comentariu

                    • s.m.ovidiu
                      Membru Marcant
                      • 12.feb.2007
                      • 457

                      #11
                      Am citit parca undeva ca ,,tizul'' si-a pus calorifere si la poarta ( probabil sa ramana pomii infloriti pe strada si in timpul iernii)
                      Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                      Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                      Comentariu

                      • pekka
                        Incepator
                        • 25.mar.2008
                        • 11

                        #12
                        Asemenea schema trebuie sa-ti faci singur in functie de motorul pe care-l alegi. Pt. motor monofazic asincron e cam greu sa-l faci sa mearga cu telecomanda folosind scheme analogice. Pt. comanda digitala nu cred ca esti destul de competent. Iti recomand sa folosesti un motoras de stergator de parbriz de la Raba, de 24 V, cel care are statorul din magnet permanent. La acesta e foarte simplu sa schimbi sensul de rotatie, inversand polaritatea sursei.

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #13
                          Are putere acel motor sa miste poarta? Ca si daca reduci turatia considerabil si dureaza mult pana se deschide/inchide nu-i de bine.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • pekka
                            Incepator
                            • 25.mar.2008
                            • 11

                            #14
                            Da, are o putere suficient de mare prin reductor. Intradevar turatia e destul de mica.

                            Comentariu

                            • mirel28
                              Incepator
                              • 18.dec.2007
                              • 12

                              #15
                              Postat în original de mig765
                              Mi-a placut comparatia cu poarta in brate!!! Nu ma sperii chiar atat de usor Imi place sa bijuteresc unele lucruri eu cu mana mea si mi-ar fi de un real ajutor niste scheme electrice si mecanice, iar daca mi le-ai putea trimite pe site sau pm ti-as fi recunoscator! In linii mari m-am gandit la sistemul de avertizare, la sistemul de oprire si de detectare a unor obstacole pe calea de rulare, dar sunt avid de idei noi...
                              Buna ziua,ati mai facut ceva,ca si eu vreau sama apuc?

                              Comentariu

                              Procesare...