Casa mea cu 35000 Euro

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • flotor68
    Membru
    • 20.apr.2007
    • 191

    Casa mea cu 35000 Euro

    Acum un an intram pe acest forum cu intentia de a invata cat mai mult despre construirea unei case. Aveam turnata fundatia si intentionam sa incep celelalte lucrari. Acum casa mea este terminata, finisata, mobilata si vreau sa va impartasesc prin imagini etapele prin care am trecut. Este o casa de vacanta, micuta, amprenta la sol 7x7, cu un living deschis cu bucatarie, doua dormitoare la mansarda si doua bai. Are beci si o terasa foarte frumoasa, orientata spre sud-vest de aprox 12 mp. Costul total al casei (materiale si manopera) a fost de 35.000 euro. A fost construita in regie proprie, cu exceptia invelitorii lindab montata de o firma specializata.

    Sper sa nu am prb cu atasarea foto.
    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Dragut!

    Nu ne arati mai multe foto? Eventual si cu interiorul!

    Este doar pentru familie sau o si inchiriezi?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • flotor68
      Membru
      • 20.apr.2007
      • 191

      #3
      casa mea

      Poze cu casa mea:
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • flotor68
        Membru
        • 20.apr.2007
        • 191

        #4
        casa mea

        Mai multe poze cu casa mea:
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • flotor68
          Membru
          • 20.apr.2007
          • 191

          #5
          casa mea

          ...poze cu casa mea:
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • flotor68
            Membru
            • 20.apr.2007
            • 191

            #6
            raspuns pentru viorel

            Casa este pentru mine, nu intentionez sa o inchiriez. Cel putin nu pentru moment. Oricum, mai am de facut cate ceva - gardul, trotuare de acces, un foisor, un gratar de gradina, etc...

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Felicitari si sa o stapaniti sanatosi!

              Foarte utile imaginile postate pentru cei care isi construiesc cate ceva.

              In ce zona a tarii este?
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • flotor68
                Membru
                • 20.apr.2007
                • 191

                #8
                raspuns

                este pe valea buzaului, la 25 km de oras, pe DN10 buzau-brasov. Locatia este foarte frumoasa, vara este o splendoare, livada are 3.300 mp. Toamna trecuta am obtinut prima productie de tuica

                Comentariu

                • nick
                  Incepator
                  • 01.feb.2005
                  • 50

                  #9
                  Felicitari sincere!
                  Am toata stima pentru cei care nu au in vocabularul lor expresia nu se poate. Si pentru ca avem nevoie de stimulente, vreau sa postez si eu o fotografie a casei mele, facuta in principiu de doua persoane, cu multa munca, fara autorul unei frme specializate. Am spus in principiu doua persoane pentru ca in anumite perioade, cum a fost turnarea fundatiei cu betoniera au fost mai multe. Facuta in regie proprie a costat in jur de 25 k euro. Mai trebuie facuta fatada in aceasta vara.
                  Casa are o amprenta la sol de 80 mp.
                  Nick
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • flotor68
                    Membru
                    • 20.apr.2007
                    • 191

                    #10
                    eu nu am participat efectiv la lucrari, decat intr-o foarte mica masura. In schimb am supravegheat toate etapele. Am avut un unchi pe post de mester, foarte priceput, care mi-a turnat fundatia si mi-a ridicat casa la rosu. A fost ajutat de 2-3 muncitori mai putin calificati. I-am platit, pe mester cu 1 mil la zi iar pe ceilalti cu 400.000. Au fost foarte multumiti, si eu deasemenea. In mai putin de 20 de zile mi-au ridicat toata casa. Pentru finisajele interioare (rigips - tavane, pereti, pereti despartitori, gresie si faianta in bai, parchet, instalatia sanitara, etc) am avut un baiat care mi-a lucrat toata iarna. Toata lucrarea de finisaj interior m-a costat 70 mil. Calitatea mi-a intrecut asteptarile. Baiatul s-a dovedit foarte serios, oricum il angajasem la recomandarea unor prieteni. Asa ca daca e cineva interesat dau referinte despre el cu mana pe inima. Invelitoarea m-a costat 120 mil, ceva mai mult decat anticipasem, dar am pus lindab. Finisarea la exterior mi-a facut-o alt mester la pretul de 150 mii pe mp, calculat fara a scadea usi, ferestre, etc. (total 20 mil manopera). Instalatia electrica - 15 mil manopera plus materiale. Cam asta e...

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #11
                      Vezi ca ai un mesaj privat.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • ombun
                        Membru marcant
                        • 12.feb.2007
                        • 580

                        #12
                        e...super...s-o stapaniti sanatosi.....cred ca o sa-ti adresez cateva intrebari...... daca nu te superi:
                        -cum ai "lipit" pe exterior polistirenul pe osb;cum ai la interior (dincolo de osb...in pod..?)
                        -ce polistiren ai folosit la hidroizolatia de la parter ?
                        -ce obloane ai pus la ferestre (din lemn ?)...si cum se comporta ?
                        -pe interior ce finisaje ai folosit (tencuiala + glet) sau placi rigips + glet/lavabil ?
                        -ai mai izolat elevatia cu ceva..? sau ai aplicat direct pe beton piatra de calcar (cred?!) ?
                        ....scuze pt "asalt" poate chiar o sa mai revin cu altele....(intrebari !)
                        vreau sa fac o casa !

                        Comentariu

                        • flotor68
                          Membru
                          • 20.apr.2007
                          • 191

                          #13
                          re

                          ok

                          sa o luam pe rand:

                          - polistirenul l-am lipit pe osb cu un adeziv special pentru osb (e ceva mai scump, dar suprafata nu a fost foarte mare) In plus, l-am fixat mecanic cu holzsuruburi la care am folosit fluturasii de plastic pentru fixarea clasica pentru a crea un fel de saibe (i-am taiat)
                          - podul nu l-am izolat, deoarece am izolat foarte bine mansarda cu doua randuri de vata minerala, ultimul cu folie de aluminiu (se vede in poze)
                          - polistirenul folosit pentru izolatia exterioara a fost de 5 cm, special pentru fatade, nu-mi amintesc firma, dar parca era ceva austriac
                          - rulourile exterioare sunt din aluminiu, cu spuma polioretanica in interior. M-au costat o multime de bani, dar zic eu ca merita..
                          - pe interior am folosit gipscarton montat direct pe peretii de caramida, iar la tavane am folosit montanti metalici. S-a finisat cu saten, parca, apoi cu vopsea lavabila savana
                          - elevatia nu am mai izolat-o cu nimic, am imbracat-o doar in piatra de Magura, finisata. Fundatia este hidroizolata.

                          iti stau la dispozitie pentru orice alta intrebare

                          Comentariu

                          • ombun
                            Membru marcant
                            • 12.feb.2007
                            • 580

                            #14
                            ...indraznesc inca ceva:
                            -sistemul de incalzire...? tip centrala..?radiatoare...? consum...?
                            -ai facut o foasa septica...vad ca ai o panta destul de mare (cam aceeasi de la mine de acasa) ....cam la cat adincime...ai si camin de vizitare intermediar..? la ce distanta de casa...?....ce ai folosit la canalizareolipropilena....?
                            -apa este din regim propriu...? sau centralizat..?
                            -....totusi....cam cat au costat rulourile exterioare....si cum actioneaza...cam care au fost avantajele montarii acestora fata de formula clasica cu obloane...?
                            ......merci....!
                            vreau sa fac o casa !

                            Comentariu

                            • flotor68
                              Membru
                              • 20.apr.2007
                              • 191

                              #15
                              re

                              - sistemul de incalzire - in dormitoare cate un calorifer cu ulei de 2 kw. Fac fata cu succes. Camerele sunt relativ mici (3x4) si foarte bine izolate. La temperaturi exterioare de -10 grade, o treapta de caldura era suficient. In living intentionez sa-mi montez o soba tip semineu. E un fel de godin mai dichisit, se gaseste in praktiker sau brico si costa vreo 8 mil. Este destul de estetica si face fata nevoilor mele. Un vecin are montata una asemanatoare si s-a incalzit toata iarna fara prb. In plus, se vede focul arzand in soba, ceea ce imi pare o chestie foarte misto
                              - fosa septica este la 20 m de casa, are 8 mc si este betonata. Pentru canalizare am folosit pvc clasic de 110. Panta este intr-adevar cam mare. Camin de vizitare nu am facut, dar am montat un racord de curatire la 3 m de la iesirea din casa. Sper sa fie suficient
                              - cu apa sunt in curs de rezolvare, in regim propriu. (desi primarul m-a asigurat ca intr-un an vom avea apa curenta. eu nu-l cred). Intentionez sa-mi forez un put, apa se pare ca se afla pe la 6-8 m, si sa-mi instalez un hidrofor.
                              Probabil ca luna aceasta va fi executata lucrarea
                              - rulourile m-au costat 1000 de euro pentru 5 ferestre (vreo 10 mp). Se actioneaza din interior cu ajutorul unei bande textile care are un dispozitiv de rulare. Sunt f eficiente, cu ele lasate lumina este obturata 100% si au si un efect de antifonare si chiar de termoizolare. In plus, sunt un element de oarecare descurajare pentru persoane rauintentionate. De ce am optat pentru acest sistem in locul clasicelor obloane? Considerente practice si estetice plus un cuvant (greu) al sotiei...

                              Comentariu

                              Procesare...