Scurgere baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mflorinc
    Incepator
    • 10.dec.2006
    • 78

    Scurgere baie

    buna! vreau sa modific pozitia chiuvetei in baie si sa montez tevi de scurgere si alimentare pt masina de spalat!(atasez poza pt o mai buna intelegere)ce variante alternative imi puteti sugera(locuiesc la parter)si ce materiale sa folosesc si mai mult de atat cum sa efectuez mascarea acestor tevi!
    Fișiere Atașate
  • cristi26
    Incepator
    • 09.mar.2008
    • 4

    #2
    salut

    am citit mesajul tau.dar nu am vazut poza.eu ma ocup de instalatii sanitare si poate as putea sa te ajut,dar imi trebe cel putin o poza.
    astept
    -vreau sa invat si sa ajut cat pot in legatura cu instalatii termice si sanitare
    -vreau sa invat cat mai multe despre amenajari interioare si exterioare

    Comentariu

    • cristi26
      Incepator
      • 09.mar.2008
      • 4

      #3
      am crezut ca ai poze nu schite.
      sa inteleg ca stai la parter.e cam greu de dat o solutie practica daca nu e poza dar incercam.
      in primu rand daca stai la bloc e destul de greu sa ascunzi tevile.depinde din ce e facut peretele despartitor.pt ca tevile le poti ascude in perete(ceea ce inseamna ca ar trebui sa faci un sant in perete).Daca peretele e facut din BCA e usor de sapat(nu ai nevoie de cine stie ce scule)daca e din beton at iti trebuie flex cu disc pt beton si un ciocan rotopercutor cat de cat mai tare(asta ca sa nu spargi cu dalta si ciocanu,astfel eviti sa iti dai peste mana ).O alta solutie de mascare:rigipsul.dar pt asta tevile ar trebui trase cat mai jos sa nu ai o masca prea mare.
      Referitor la scurgere:traseul e cam lung si sinuos.daca esti in constructie si nu exista obiecte sanitare acum in baie sar putea trage la scurgerea lavoarului(chiuvetei)sau daca pardoseala iti permite(adica ar trebui sa faci un sant pt teava de scurgere al masinei de spalatcare sa nu te oblige sa ridici pardoseala prea mult) direct la cada de dus.fiind la parter ai putea sa duci atat scurgerea cat si alimentarea cu apa prin beci.Pt alimentare nui o problema aia o poti trage cum vrei dar pt scurgere trebuie vazut daca trec ceva scurgeri prin apropiere ca sa te intepi in ele.
      Ca materiale:teava PVC 32 pt scurgeremasina spalat si lavoar;teava 40 pt cadita de dus;pt wc sifon flexibil(vad ca e langa masca si sar putea sa intre direct in coloana
      Pt alimentare cu apa:Teava multistrat dar nu ieftina.iti recomand HENCO sau PEXFIT(cele mai bune)si de prefrerat fitinguri sertizabile ca sa nu ai surprize
      -vreau sa invat si sa ajut cat pot in legatura cu instalatii termice si sanitare
      -vreau sa invat cat mai multe despre amenajari interioare si exterioare

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Se poate confectiona o masca din gipscarton pentru mascarea conductelor.

        Detalii gasiti aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...?p=18777#18777
        Cu stima.

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1554

          #5
          Puteti sa faceti o schema cu pozitionarea initiala, inclusiv locul de amplasare a coductelor?

          O foto cu spatiul in cauza ne-ar ajuta.
          Se pot executa lucrari la pardoseala sau doriti doar montaj aparent?

          Comentariu

          Procesare...