Jgheaburi si burlane

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1551

    Răspuns la: Jgheaburi si burlane

    Ideea este ca tija sa fie bine fixata pentru ca lungimea este destul de mare si trebuie sa nu fie foarte flexibila.
    Peretii sunt din caramida cu goluri? Ce inaltime vor avea burlanele? Conteaza la alegerea numarului de bratari.

    Comentariu

    • tlc
      Incepator
      • 19.oct.2009
      • 37

      Răspuns la: Jgheaburi si burlane

      Peretii sunt din caramida cu goluri, iar inaltimea burlanelor cred ca e undeva pe la 10-12 metri. Burlanele vor intra direct in niste tuburi subterane de colectare, legate direct la canalizare.

      Burlanele si bratarile au fost deja livrate de Novatik, insa nu sunt la locatie si nu stiu numarul acestora.

      multumesc

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1551

        Răspuns la: Jgheaburi si burlane

        Presupun ca la primavara demarati lucrarea, asteptam impresii de la executia lucrarilor si evident rezultatul final.

        Comentariu

        • rex
          Membru
          • 21.apr.2015
          • 220

          Răspuns la: Jgheaburi si burlane

          Ma pregatesc sa schimb jgheaburile si burlanele , ruginite , gaurite , din tabla , cu unele de plastic.Ce sistem este mai rezistent, cu garnituri sau prin lipire cu adeziv ? Multumesc.

          Comentariu

          • Consultant sanitare
            Moderator
            • 16.oct.2006
            • 1551

            Răspuns la: Jgheaburi si burlane

            Ce fel de jgheaburi de tabla aveti acum?
            Nu va pot sfatui sa va indreptati catre un sistem din plastic. Produsele sunt slab rezistente la decolorare, mai ales daca sunt expuse in soare puternic.

            Comentariu

            • rex
              Membru
              • 21.apr.2015
              • 220

              Răspuns la: Jgheaburi si burlane

              Tabla zincata , ordinara , s-au gaurit in multe locuri , s-au dezlipit din lipituri , in 10 ani . Sunt expuse la soare toata ziua . Cred ca ma voi indrepta spre unele de tabla vopsita , tip Lindab , Bilka etc.

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1551

                Răspuns la: Jgheaburi si burlane

                Postat în original de rex
                Tabla zincata , ordinara , s-au gaurit in multe locuri , s-au dezlipit din lipituri , in 10 ani . Sunt expuse la soare toata ziua . Cred ca ma voi indrepta spre unele de tabla vopsita , tip Lindab , Bilka etc.
                Este cea mai buna optiune.
                Va trebui sa faceti un necesar si mergeti la un distribuitor pentru o oferta de pret. Exista marje de pret ce se pot ajusta si v-as recomanda sa analizati bine preturile si sa negociati.
                Presupun ca se pot reutiliza carligele actuale, daca sunt montate sub invelitoare si nu sunt aplicate.

                Comentariu

                • chrysstyann
                  Incepator
                  • 03.feb.2007
                  • 3

                  Răspuns la: Jgheaburi si burlane

                  Buna ziua,

                  Exista coturi de evacuare cu dispersie a apei pluviale?

                  Am achizitionat apartamentul din mijloc al unui triplex. La mine, apartamentul se continua pana la etajul 2 iar cei din laterale au apartamentul este pana la etajul 1 (acoperisul lor vine undeva la jumatatea etajului 2 la mine).
                  M-am inteles cu vecinii ca scurgerea de pe acoperisul meu (am o suprafata relativ mica de acoperis) sa o impart in mod egal pe acoperisurile lor stanga-dreapta cu conditia ca apa pluviala sa nu fie devarsata intr-un singur loc, ci sa fie dispersata.

                  Ma puteti indruma? Chiar unul dintre ei mi-a spus ca exista coturi de evacuare care au aceasta posibilitate de a dispersa apa pluviala, am cautat pe internet dar nu am gasit nimic.

                  Multumesc.

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1551

                    Răspuns la: Jgheaburi si burlane

                    Ce rost are aceasta dispersie? Este inutila si parerea mea ca nu este practica. Ce dimensiuni au suprafetele de acoperis in cauza si cate burlane sunt efectiv? Daca aveti o schita discutam aplicat pentru a vedea daca este o problema reala amplasarea acestor deversari.

                    Comentariu

                    • CosminM
                      Incepator
                      • 25.mai.2016
                      • 14

                      Răspuns la: Jgheaburi si burlane

                      Buna ziua. Atasez o imagine cu acoperisul (unei viitoare terase ) pe care vreau sa montez un jgheab . Am 2 posibilitati de montare a carligelor de prindere jgheab: 1. carlig aplicat pe care sa-l prind pe fiecare capat de caprior sau 2. carlig pe care sa-l prind sub tigla.
                      Acum intrebari:
                      1. mi-ar fi mai usor cu carlig aplicat prins pe capatul capriorului- dar nu este prea mare distanta intre tigla si jgheab? deasupra capriorilor sunt contralati si lati 3/5 (deci ar fi cam 8 cm )
                      2. daca prind cu carlige sub tigla - trebuie sa decupez in latii pe care sta tigla? Poate fi luat primul rand de tigla?

                      Cum ma sfatuiti sa fac? - eu vreau sa montez jgheaburile.
                      Multumesc.
                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180613_102523.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	134,5 KB 
ID:	631091

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12204

                        Răspuns la: Jgheaburi si burlane

                        O lucrare de acoperire , incepe de regula cu montarea sistemului de scurgere ....
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • Consultant sanitare
                          Moderator
                          • 16.oct.2006
                          • 1551

                          Răspuns la: Jgheaburi si burlane

                          Va fi usor de inchis zona si montat un sistem de scurgere ape pluviale in sistemul aplicat. Pentru aceasta se va monta intai pazia. Daca este nevoie, se va taia din capatul capriorilor, corelat si cu grosimea paziei. Nu trebuie cate un carlig de jgheab pe fiecare caprior, se poate si mai rar. Va fi necesar un singur burlan de scurgere (90mm), pozitionat pe unul din capete.

                          Comentariu

                          • CosminM
                            Incepator
                            • 25.mai.2016
                            • 14

                            Răspuns la: Jgheaburi si burlane

                            Postat în original de Mircea G
                            O lucrare de acoperire , incepe de regula cu montarea sistemului de scurgere ....
                            Cine stie "cunoaste"! Asteptam un raspuns (un sfat) nu o critica (la asta suntem cei mai tari)!

                            Postat în original de Consultant sanitare
                            Va fi usor de inchis zona si montat un sistem de scurgere ape pluviale in sistemul aplicat. Pentru aceasta se va monta intai pazia. Daca este nevoie, se va taia din capatul capriorilor, corelat si cu grosimea paziei. Nu trebuie cate un carlig de jgheab pe fiecare caprior, se poate si mai rar. Va fi necesar un singur burlan de scurgere (90mm), pozitionat pe unul din capete.
                            Multumesc. Am rezolvat ...am puz pazia, si cu ajutorul unor carlige aplicate am montat jgheabul.
                            O zi buna!

                            Comentariu

                            Procesare...