Energie solara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ecosit
    Membru
    • 18.aug.2008
    • 158

    #16
    "Ministerul Mediului va subventiona din a doua jumatate a lunii octombrie proiectele populatiei legate de utilizarea energiilor regenerabile.
    Cu o investitie minima si cu bani de la stat, multi ar putea scapa de facturile la apa calda si curent, cel putin pe timp de vara. Sau ar putea da lovitura in lumea afacerilor, asa cum planuieste si Gigi Becali.

    Iarna, cu panourile solare se poate incalzi si pardoseala. Cum soarele nu e atat de puternic, trebuie sa mai apelati si la regia de termoficare, dar costurile lunare ar scadea chiar si cu doua treimi. Multi romani sunt interesati de astfel de sisteme, insa nu toti si le permit.

    Panourile fotovoltaice capteaza energia solara si o transforma in curent electric, insa costa cel putin 7.000 de euro. Un pret prea mare pentru romani. In Germania, de exemplu, statul nu numai ca sprijina astfel de investitii, dar plateste si o suma lunara familiei respective. Potrivit lui Nicolae Olariu, presedinte Asociatia "Surse noi de Energie SunE", statul subventioneaza familiei costul instalatiei, acestia produc energie electrica si pentru ei si dau si in sistemul national, apoi primesc o pensie solara care poate fi de 400 -500 de euro pe luna.

    La noi, pensia solara e departe, insa ministrul mediului spune ca situatia se va schimba. "Avem banii din taxa de poluare. Acum se pune la punct un program pentru incurajarea folosirii de panouri solare, pompe geotermice sau celule fotovoltaice. Din toamna se va lansa. O sa vedem daca putem cofinanta 70% sau mai mult", a declarat Attila Korodi.

    Romanii vor avea un ghid dupa care vor putea face proiectele pentru a obtine subventia pentru energii regenerabile. "

    Sursa ProTV

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #17
      Postat în original de ecosit.ro
      "[...] Acum se pune la punct un program pentru incurajarea folosirii de panouri solare, pompe geotermice sau celule fotovoltaice. Din toamna se va lansa. [...]" Sursa ProTV
      Prea coincide data lansării cu perioada campaniei electorale ca să mai pot crede aşa ceva...


      P.S. Nu de alta, dar eu nu mai cred nici minciunile pe care le spun chiar eu, darămite ale altora...
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #18
        Postat în original de Raduca
        Nu de alta, dar eu nu mai cred nici minciunile pe care le spun chiar eu, darămite ale altora...
        Si spuneti multe ?
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #19
          Tot ceea ce spun este minciună!
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • dmih
            Membru Marcant
            • 05.feb.2007
            • 612

            #20
            Postat în original de Raduca
            Tot ceea ce spun este minciună!
            Re-incarnarea lui Parmenide???

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #21
              Da' de unde?!? ... mai stătea re-încarnarea asta pe un forum tehnic?
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • ombun
                Membru marcant
                • 12.feb.2007
                • 580

                #22
                ...cred ca ar fitotusi interesant sa aflam cat mai multe de la cel care se pare (pe acest forum) a luat ...taurul de coarne...si a realizat o chestie mareata....dependenta minima fata de energiile conventionale...-
                -stimate domn...cu ce sa incepem...????...SPUNE-NE TOTTT!!!!!!
                vreau sa fac o casa !

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #23
                  Eu cred că cineva care comercializează aşa ceva are deja implementat şi în propria gospodărie, deci poate da informaţii extrem de exacte. Greşesc?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Sniker
                    Incepator
                    • 17.oct.2008
                    • 2

                    #24
                    Postat în original de Consultant climatizare
                    Panourile fotovoltaive produc curent tot timpul anului indiferent de temperatura, trebuie doar sa fie soare.
                    Celulele forovoltaice produc curent cand este lumina, nu neaparat soare...

                    Comentariu

                    • ombun
                      Membru marcant
                      • 12.feb.2007
                      • 580

                      #25
                      D-le Gabbion: oferiti-ne acele informatii de care ne-ati spus. Eu personal sunt cu casa in constructie ...si ar fi interesant sa pot prevedea din timp acele lucrari premergatoare instalarii acelor sisteme de care ati pomenit !
                      vreau sa fac o casa !

                      Comentariu

                      • tanasie
                        Living Legend
                        • 15.oct.2008
                        • 2501

                        #26
                        Se zvoneste ca ar fi posibila aceasta optiune chiar din decembrie 2008.
                        Cu respect.

                        Comentariu

                        • tanasie
                          Living Legend
                          • 15.oct.2008
                          • 2501

                          #27
                          Postat în original de RaduCA
                          Postat în original de ecosit.ro
                          "[...] Acum se pune la punct un program pentru incurajarea folosirii de panouri solare, pompe geotermice sau celule fotovoltaice. Din toamna se va lansa. [...]" Sursa ProTV
                          Prea coincide data lansării cu perioada campaniei electorale ca să mai pot crede aşa ceva...


                          P.S. Nu de alta, dar eu nu mai cred nici minciunile pe care le spun chiar eu, darămite ale altora...
                          Aveti perfecta dreptate. S-au deat la tot felul de tertipuri pentru a castiga ceva.
                          Cu respect.

                          Comentariu

                          • gogoson
                            Membru Marcant
                            • 14.oct.2006
                            • 621

                            #28
                            Se pare ca exista ceva destul de serios

                            euractiv.ro/uniunea-europeana/articles%7CdisplayArticle/articleID_15269/Statul-va-suporta-90-la-suta-din-costurile-pentru-ecologizarea-caselor-romanilor.html

                            Comentariu

                            • ombun
                              Membru marcant
                              • 12.feb.2007
                              • 580

                              #29
                              avand in vedere ca s-ar putea ca ...puterea sa ia in serios aceste chestiuni....ma gandeam la o varianta cat mai economica a incalzirii (in principal) a unei locuinte, si anume:
                              -pompe de caldura & colectoare solare, iar sistemul de distribuire in interiorul locuintei sa fie prin pardoseala (pana aici...nimic nou .. ...!).
                              -pt ca eficienta acestor sisteme de incalzire prin pardoseama este ridicata in cazul pardoselilor din gresie, dar care in acelasi timp nu sunt deloc "calde" vederii , iar vara chiar sunt prea reci (in zona de munte) si tr covoare ...etc - ....m-am gandit daca nu este viabila ideea de a "pardosi" doar din loc in loc cu gresie..(eventual doar perimetral pentru incaperile mici), iar restul de pardoseala (cca 60-70 %) sa fie din materiale calde...dusumea clasica, parchet clasic.....ce ziceti...?????
                              vreau sa fac o casa !

                              Comentariu

                              • mark87
                                Incepator
                                • 27.oct.2008
                                • 3

                                #30
                                salutari. da, statul ajuta cu 90% din valoarea investitie dar nu mai mult de 25.000lei (asta pt pers fizice). deci puteti sa scapati si de reteaua de curent va cumparati o mini eoliana care produce cam max 350 kw/luna zic eu ca e suficient, investitia ajunge cam la 5000 euro,sau sunt si mai puternice bineinteles.dar daca faceti actele si va ajuta statul o sa scapati numai cu 500 euro nu??? deci aveti o sanasa sa scapati de toate facturile, mai putin internetul,telefonul si TV.bafta
                                Nu privi pe nimeni de sus decat daca-l ajuti sa se ridice

                                Comentariu

                                Procesare...