Un VOT patriot

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dan_Daniel
    Living Legend
    • 20.nov.2009
    • 1130

    #16
    Tinand cont ca este vorba despre aceeasi mare personalitate postez si eu aici. Aseara, in ajunul Craciunului, la caderea serii, inainte de a pleca cu colindatul pe la diferitele cunostinte, am trecut si am colindat, in gand bineanteles, o colinda de-a noastra, traditionala, la mormantul marelui Brancusi, un sfert de ora de usurare sufleteasca, de pace, un infim omagiu adus marelui nostru sculptor pe care personal il admir pentru tot ceea ce a realizat, facandu-se cunoscut si respectat intr-o tara straina, departe de ai lui. A fost al patrulea ajun de Craciun, a patra colinda romaneasca, si chiar daca Brancusi nu mai este printre noi, de acolo de unde este stiu ca m-a auzit si m-a vazut, si pe mine dar si pe dumneavoastra cei care nu l-ati uitat si votati sau ati votat pentru el pe site-ul respectiv.
    P. S. Sa nu o luati ca pe o lauda, asta nu este motiv de lauda.
    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

    Comentariu

    • mcbos
      Membru
      • 04.aug.2009
      • 142

      #17
      Idee foarte buna .Noi romanii avem tendinta sa ne facem prin vorbe mai "urati" decat suntem .Adevarul este ca suntem mai "bogati" decat multi europeni .Pentru acest fapt trebuie sa fim mandrii .Modestia in zilele noastre nu este o calitate este un defect.
      Am votat si eu ...Brancusi a ajuns pe locul 18 . NU IL MERITA !

      Comentariu

      • Dan_Daniel
        Living Legend
        • 20.nov.2009
        • 1130

        #18
        Postat în original de mcbos
        ...Brancusi a ajuns pe locul 18 . NU IL MERITA !
        Noi ca romani este aproape normal sa gandim asta, dar privind numele celor mai bine votati ca Brancusi al nostru ne mai calmam putin: PICASSO, MONET, CEZANNE, MODIGLIANI, GAUGUIN, MATISSE, RODIN, cu totii artisti "grei". Apropo, ieri fiind liber si cum locuiesc cam la un sfert de ora de cimitirul Montparnasse, unde este inmormantat Brancusi, m-am dus sa-i curat de zapada mormantul, si sa stiti ca am gasit flori si o coronita, altele decat cele care le-am dus eu in seara de Craciun, semn ca inca nu este uitat si este inca apreciat si admirat de multi oameni, de toate nationalitatile, tinand cont de multitudinea limbilor auzite la vizitatorii pe care-i mai intalnesc din cand in cand pe acolo.
        Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

        Comentariu

        • Dan_Daniel
          Living Legend
          • 20.nov.2009
          • 1130

          #19
          Astazi, o coronita cu flori de camp pe placa rece a mormantului lui Brancusi, la implinirea a 53 de ani de cand a plecat dintre noi. Simplu.
          Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

          Comentariu

          • mikutza2
            Incepator
            • 21.feb.2011
            • 3

            #20
            l-am votat
            Semnatura inlaturata de Admin.MC
            Va rog sa cititi regulamentul forumului!

            Comentariu

            • Mina
              Living Legend
              • 24.iun.2006
              • 1106

              #21
              Răspuns la: Un VOT patriot

              Creează un cont sau conectează-te la Facebook. Ia legătura cu prietenii, rudele şi alte persoane pe care le cunoşti. Publică fotografii şi clipuri video, trimite mesaje şi primeşte noutăţi.

              Daca va era dor sa votati......
              Ultima editare de Mina; 09.apr.2015, 20:15.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #22
                Răspuns la: Un VOT patriot

                Postat în original de Mina
                Votai, ca sa zic asa ...
                Sarbatori fericite si BAFTA la concurs.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Mina
                  Living Legend
                  • 24.iun.2006
                  • 1106

                  #23
                  Răspuns la: Un VOT patriot

                  Merci frumos si Sarbatori fericite!

                  Comentariu

                  Procesare...