Casa la rosu, ce pot face in continuare?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gabimok
    Incepator
    • 02.feb.2008
    • 67

    Casa la rosu, ce pot face in continuare?

    Am casa la rosu, cu acoperisul pus,si as dori sa continuu, sa mai fac cate ceva, dar nu ma grabesc, vreau sa las sa se usuce zodaria in timp.
    Cu ce pot continua, de exemplu:
    1. instalatia electrica, termica
    2. placarea pe exterior cu polistiren
    3. geamuri?
    4. interioare-tencuiala?

    VA rog sa ma sfatuiti.........
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Prima data montati instalatiile, apoi puteti sa montati tamplaria (ferestrele si usile) demontand canaturile, faceti termoizolarea exterioara cand aveti un nivel de umiditate din tencuiala/zidarie sub 2%.

    Tencuiala interioara o puteti aplica imediat dupa montarea tamplariei, in acest caz nu faceti termoizolarea exterioara decat la sfirsitul verii ori toamna devreme.
    Cu stima.

    Comentariu

    • gabimok
      Incepator
      • 02.feb.2008
      • 67

      #3
      Vreau sa pun pe exterior,polistiren de 10 cm.Daca la gamuri am buiandrugi din beton armat,mai trebuie in cofrag alt strat de polistiren,sau 10 cm la exterior,e de ajuns pentru stalrii de beton,centura si boiandrugi?

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Ar fi bine sa puneti in cofrag inainte de turnarea betonului la centuri , boiandrugi stalpi, planseu etaj etc. fasii de polistiren expandat de 2 cm grosime.
        Cu stima.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          @ Maistrul Max: Maestre, din nou vin cu rugamintea sa dati si explicatia acestei recomandari.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Off, Raduca.

            Este vorba despre punti termice Raduca si de coeficientul de transfer termic prin diferite materiale in speta prin beton si prin zic eu caramida.
            Cu stima.

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              Postat în original de Maistrul Max
              [...] coeficientul de transfer termic prin diferite materiale in speta prin beton si prin zic eu caramida.
              Aha! multumesc!


              P.S.
              Postat în original de Maistrul Max
              Off, Raduca. [...]
              Ce sa-i faci, asa-i cu ucenicii!
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • julyo
                Incepator
                • 01.apr.2008
                • 6

                #8
                rezolva partea electrica -nu poti varui si gletui si apoi sparge pt cabluri

                Comentariu

                • taz21
                  Membru
                  • 20.feb.2006
                  • 297

                  #9
                  Postat în original de gabimok
                  Vreau sa pun pe exterior,polistiren de 10 cm.Daca la gamuri am buiandrugi din beton armat,mai trebuie in cofrag alt strat de polistiren,sau 10 cm la exterior,e de ajuns pentru stalrii de beton,centura si boiandrugi?
                  Daca e casa la rosu, banuiesc ca sunt si stalpii turnati,nu?

                  Comentariu

                  • taz21
                    Membru
                    • 20.feb.2006
                    • 297

                    #10
                    Postat în original de Maistrul Max
                    Ar fi bine sa puneti in cofrag inainte de turnarea betonului la centuri , boiandrugi stalpi, planseu etaj etc. fasii de polistiren expandat de 2 cm grosime.
                    Daca termoizolezi cu polistiren de 10cm nu cred ca mai trebuie sa mai pui nimic in cofraje inainte de turnare.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #11
                      @ taz21: Asa credeam si eu pina m-a luminat Maistrul Max.

                      A se vedea mai sus:
                      Postat în original de Maistrul Max
                      [...] coeficientul de transfer termic prin diferite materiale in speta prin beton si prin zic eu caramida.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #12
                        Am vazut cateva izolari cu polistiren in cofraj si toate aratau ca dupa bombardament.
                        Eu ma intreb ce rost are sa pui extrudat de 2-3 cm in cofraj ca oricum curge zeama pe langa si se rupe la demontare.

                        Daca mai este si expandat se duce draku din start.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • taz21
                          Membru
                          • 20.feb.2006
                          • 297

                          #13
                          Polistirenul asta despre care vorbim noi aici se pune doar pe o singura parte,nu? Pe exterior la verticala. Nu cred ca il pune nimeni dedesubt.

                          Asa ca ce rost ar mai avea sa termoizolez un stalp,sau un buiandrug cu polistiren de 2cm daca vin peste, cu unul de 10 pe tot exteriorul casei.
                          Ce spune d-l MM se aplica la case cu zidarie groasa unde stalpii si buiandrugii vin mai in interior si nu se izoleaza toata casa. De exemplu la o caramida de 38cm nu cred ca ai stalpi de 38.
                          Parerea mea

                          Comentariu

                          • gabimok
                            Incepator
                            • 02.feb.2008
                            • 67

                            #14
                            Zidaria este din caramida de 30 cm grosime.Are stalpi si tot ce trebuie,pana la acoperis ,inclusiv.
                            Am inteles ca pot face inst electrica,dar doar atat?Am in plan ca in decembrie 2009!,sa ma mut in ea,deci nu ma grabesc.
                            Dupa constructia unei case la rosu,cat timp se lasa(sa se usuce mortarul dintre caramizi,placile de la parter si etaj) ,pana a trece la tencuiala pe interior si placare cu polistiren la exterior?

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              #15
                              E greu sa precizam o perioada exacta de timp. Deobicei se fac masuratori de umiditate inainte de a se aplica un material peste alt material de constructii.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...