Montare bazin WC ingropat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GabItz
    Incepator
    • 04.oct.2007
    • 44

    #16
    Grohe sau Geberit. Ma indoiesc insa ca vei gasi preturi "decente".
    Eu am gasit cel mai ieftin Geberit undeva pe la 1100ron cu cel mai ieftin tip de butoane de actionare ( da - butoanele de actionare au preturi diferite)

    Comentariu

    • kiphtea
      Incepator
      • 25.mar.2008
      • 37

      #17
      Stiu ca au preturi diferite, am gasit si la 350 ron clapeta de actionare. Totusi, 1100 mi se pare un pic cam mult, sa vad ce gasesc pe piata si mai ales la ce magazine. Si inca ceva, vasul de WC trebuie achizitionat la set cu rezervorul sau se potrivesc majoritatea intre ele ?
      A good home must be made, not bought.

      Comentariu

      • GabItz
        Incepator
        • 04.oct.2007
        • 44

        #18
        Stiu ca 1100ron este mult. Tocmai asta iti spuneam. Cu o clapeta mai scumpa pretul se ridica si mai mult.
        Majoritatea vaselor suspendate se potrivesc fara probleme.

        Comentariu

        • evisceratum
          Membru marcant
          • 29.aug.2006
          • 410

          #19
          E o solutie eleganta dar te duce la un pret de 7 ori mai mare decit in solutia clasica. In TM un suport de wc sau bideu fara clapeta e 700 ron. wc-ul sau bideul sunt pe la 120-180 roni bucata. clapeta functie de citi bani ti-au mai ramas in buzunar. Atentie insa, la pretul suportului se mai adauga si kit-ul de prindere in perete(60 ron/suport).
          Eu am luat de la geberit deoarece mi s-au parut cele mai solide (am luat din acelea cu picioare pentru rigips, nu din acelea pentru zidarie care se prind doar in perete) Sunt din teava de tabla de 3 mm si sunt mult mai tari decit versiunile mai ieftine.
          Preventiv am placat cu betonip masca astfel obtinuta deoarece de cele mai multe ori se greseste la inchiderea cu gipscarton. Daca nu se lipeste gipscartonul de profilul metalic al suportului in zona de prindere a wc/bideu in consola pentru transmiterea efostului in mod direct, acesta va ceda repede si faianta se va fisura. Vei avea senzatia ca va ceda suportul dar de fapt inchiderea s-a dus.

          Comentariu

          • Helerea Nicolae
            Membru marcant
            • 02.mar.2008
            • 910

            #20
            din oferta pe aprilie la b...
            Fișiere Atașate
            lucrul, se mai face si cu capul

            Comentariu

            • kiphtea
              Incepator
              • 25.mar.2008
              • 37

              #21
              Pe mine m-ar interesa primul model, cel ingropat in rigips dar ar fi o problema la mine, si anume apometrele. Se pot muta apometrele de unde se gasesc acum fara sa se rupa sigiliul intr-o alta pozitie ? E legal sau trebuie sa chem o firma specializata ? Atasez o imagine si cu locatia unde as dori sa le repozitionez.
              Fișiere Atașate
              A good home must be made, not bought.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #22
                Apometrele se pot muta acolo unde iti convine cel mai bine.

                Dupa montaj trebuie sa gasesti pe cineva sa ti le sigileze. Cauta o persoana care se ocupa de verificarea apometrelor si rezolvi, eventual daca tot le desfaci si esti aproape de termenul pentru verificarea metrologica poti sa cuplezi problemele.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Helerea Nicolae
                  Membru marcant
                  • 02.mar.2008
                  • 910

                  #23
                  la modele de amenajare pt bai ultima pagina e o baie care cred ca a fost ca a dvs.[faianta gri].
                  am demontat complet masca , am montat rezervorul aproape de tevi, am refacut instalatiile si am reconstruit masca din rigips inclusiv peste rezervor. poate va ajuta sa luati o hotarire.
                  lucrul, se mai face si cu capul

                  Comentariu

                  • mihilc
                    Incepator
                    • 27.nov.2007
                    • 37

                    #24
                    Nu va sfatuiesc sa apelati ca rigips. Are un prieten si nu poate sta cum trebuie pe toaleta ca scartaie, se misca, o tampenie ce mai. Imi inchipui ca cu zidarie normala nu se intampla asa ceva...

                    Comentariu

                    • kiphtea
                      Incepator
                      • 25.mar.2008
                      • 37

                      #25
                      Pai vasul de wc o sa fie prins in scheletul rezervorului, acela cu talpi metalice. In cazul celui zidit, in ce se prinde vasul (ce-i sustine greutatea) ?
                      A good home must be made, not bought.

                      Comentariu

                      • Helerea Nicolae
                        Membru marcant
                        • 02.mar.2008
                        • 910

                        #26
                        vasul wc se prinde de rama rezervorului iar aceasta se prinde de podea si de peretele din spate.rigipsul doar acopera nu tine greutatea.
                        Fișiere Atașate
                        lucrul, se mai face si cu capul

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #27
                          Postat în original de helerea nicolae
                          vasul wc se prinde de rama rezervorului iar aceasta se prinde de podea si de peretele din spate.rigipsul doar acopera nu tine greutatea.
                          ... da, dar asta nu elimina complet "scirtiitul" si alte cele...
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #28
                            Postat în original de raduca
                            Postat în original de helerea nicolae
                            vasul wc se prinde de rama rezervorului iar aceasta se prinde de podea si de peretele din spate.rigipsul doar acopera nu tine greutatea.
                            ... da, dar asta nu elimina complet "scirtiitul" si alte cele...
                            .....decit in cazul ca este folosit de tinere domnite ......
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6360

                              #29
                              Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                              ... decit in cazul ca este folosit de tinere domnite ...
                              "... si-avea un picior, foarte usor ..."
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • alexis
                                Living Legend
                                • 05.nov.2006
                                • 1331

                                #30
                                Postat în original de raduca
                                Postat în original de helerea nicolae
                                vasul wc se prinde de rama rezervorului iar aceasta se prinde de podea si de peretele din spate.rigipsul doar acopera nu tine greutatea.
                                ... da, dar asta nu elimina complet "scirtiitul" si alte cele...
                                Aveti montat un astfel de sistem? Se intampla asa cum ziceti?
                                faci o casa si pentru urmasii tai

                                Comentariu

                                Procesare...