Montare bazin WC ingropat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #31
    Postat în original de alexis
    Aveti montat un astfel de sistem? Se intampla asa cum ziceti?
    Nu, dar daca ati sti cite kilograme am...
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • alexis
      Living Legend
      • 05.nov.2006
      • 1331

      #32
      Postat în original de raduca
      Postat în original de alexis
      Aveti montat un astfel de sistem? Se intampla asa cum ziceti?
      Nu, dar daca ati sti cite kilograme am...
      Atunci va inteleg! Nu merita! Adevarat ca tre sa ti la silueta la asa sisteme moderne
      faci o casa si pentru urmasii tai

      Comentariu

      • alin26
        Incepator
        • 14.nov.2011
        • 47

        #33
        Montare WC suspendat

        Salut,
        Ma pregatesc sa montez WC-ul suspendat din atasament si nu sunt 100% sigur ce trebuie sa fac.
        Rezervorul l-am fixat si sta destul de bine Insa nu stiu daca intre vasul ceramic al WC-ului si cadrul metalic mai trebuie pus ceva. Nu stiu cat de sigur este sa fixez vasul direct langa schelet, deoarece vor fi doua suprafete dure una langa alta, iar la socuri cred ca vasul se poate ciobi sau fisura.
        In cutia setului de WC nu exista asa ceva, si nici in instructiuni nu este specificat acest detaliu.

        Am incercat sa pun de proba o bucata de rigips intre vasul de WC si cadru (oricum restul peretelui va fi din tot rigips), dar placa se macina foarte usor sub presiunea exercitata de vas.

        M-am mai gandit la doua alternative, si anume:
        1. sa pun o bucata de cauciuc in zona de contact, similara cu ce se monteaza sub masinile de spalat
        2. sa pun o bucata de 1cm grosime de polistiren extrudat, dar asta nu-mi inspira incredere, deoarece in timp polistirenul se va comprima si vor aparea vibratii

        Cred ca cel mai bine este sa primesc niste sfaturi de la cineva care s-a mai lovit de aceasta problema
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • JMF
          Incepator
          • 08.nov.2006
          • 96

          #34
          Eu din cate stiu, acolo se monteaza ori doua placi de rigips verde una peste alta, ori mai bine placi gen rigidur. Pe urma se pune faianta si abia apoi vasul de WC.
          El o sa stea super fix acolo nu are voie sa se macine nimic, nu cred ca trebuie cauciuc sau alte chestii de genul acesta.
          Parerea mea...

          Comentariu

          • da_n
            Banned
            - Exclus de pe forum -
            • 10.mai.2009
            • 1226

            #35
            Postat în original de alin26
            Salut,
            M-am mai gandit la doua alternative, si anume:
            1. sa pun o bucata de cauciuc in zona de contact, similara cu ce se monteaza sub masinile de spalat
            2. sa pun o bucata de 1cm grosime de polistiren extrudat, dar asta nu-mi inspira incredere, deoarece in timp polistirenul se va comprima si vor aparea vibratii

            Cred ca cel mai bine este sa primesc niste sfaturi de la cineva care s-a mai lovit de aceasta problema
            citeste si aici http://www.antreprenorul.ro/antrepre...stal72001.html

            Comentariu

            • Armand_h
              Membru
              • 14.feb.2009
              • 242

              #36
              La mine la birou rezervoarele toaletelor sunt incastrate in perete iar clapetele de actionare sunt Geberit. La cat sunt de folosite, arata impecabil. Toaletele nu se clatina. Totul e ok. Deci este o marca de incredere se pare. Acasa am sistem clasic.
              Graba strica treaba !

              Comentariu

              • leon
                Membru Marcant
                • 19.sep.2006
                • 905

                #37
                Geberit

                Ceva ajutor veti gasi probabil si in filmuletele de mai jos :

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1554

                  #38
                  Daca suportul este solid si se fixeaza perfect in perete, nu are voie sa joace sau sa existe alte probleme. Inchiderea nu are relevanta daca fixarea este realizata corect, se poate face cu gipscarton sau alte placi. Rezista garantat si la greutatea lui RaduCA.

                  Comentariu

                  • wizake
                    Membru
                    • 17.nov.2009
                    • 132

                    #39
                    Răspuns la: Montare bazin WC ingropat

                    Salut

                    A instalat cineva un WC cu bazin ingropat, model Grohe?
                    pentru ca nu stiu ce sa fac cu chestia rosie din imagine. Nu am inteles clar din instructiunile care vin cu vasul. Acolo mi se spune ca trebuie trasa afara. Dar nu sunt sigur de ce.

                    Ma poate cineva ajuta?
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1554

                      #40
                      Răspuns la: Montare bazin WC ingropat

                      Se elimina partea rosie, se extrage exact ca in clipul http://www.qbaden.ro/rezervor-grohe-...sl-set/264.htm, vedeti la minutul 3.50.

                      Comentariu

                      • wizake
                        Membru
                        • 17.nov.2009
                        • 132

                        #41
                        Răspuns la: Montare bazin WC ingropat

                        Da, multumesc.. m-am mai documentat si eu intre timp si am scos-o. Functioneaza totul perfect

                        Comentariu

                        • denis100
                          Incepator
                          • 17.nov.2017
                          • 1

                          #42
                          Răspuns la: Montare bazin WC ingropat

                          Am un bazin montat ingropat in perete de aprox 8 ani. In ultimul timp curgea apa din el in wc, asa ca am desfacut si am schimbat garnitura(de la piesa ce se ridica si lasa apa sa curga). Problema este ca locul unde calca garnitura nu este perfect curat, probabil in timp s-au format depuneri. Stiti cumva daca acel loc este parte fixa a bazinului sau se poate desface si schimba?

                          Comentariu

                          Procesare...