Cat costa sa torni sapa?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • AdelaTm
    Incepator
    • 13.apr.2007
    • 83

    Cat costa sa torni sapa?

    As dori sa stiu cat m-ar costa pt o camera de 5*5 m sa torn sapa?Timp in care pot locui in acel spatiu,pana se usuca?(28 de zile)
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Re: Cat costa sa torni sapa?

    Postat în original de AdelaTm
    As dori sa stiu cat m-ar costa pt o camera de 5*5 m sa torn sapa?Timp in care pot locui in acel spatiu,pana se usuca?(28 de zile)
    Peste ce doriti sa turnati sapa ?
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • taz21
      Membru
      • 20.feb.2006
      • 297

      #3
      Conteaza peste ce vrei sa torni sapa?
      De fapt peste ce ai putea sa torni sapa, decat peste o placa de beton, in marea majoritate a cazurilor.

      Poti calca pe sapa de a doua zi dupa ce ai turnat-o.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Postat în original de taz21
        Conteaza peste ce vrei sa torni sapa?
        De fapt peste ce ai putea sa torni sapa, decat peste o placa de beton, in marea majoritate a cazurilor.

        Poti calca pe sapa de a doua zi dupa ce ai turnat-o.
        Conteaza ! Una este o sapa de egalizare peste placa alta este asa zisa sapa care se toarna in loc de placa si care are alta grosime si umiditate ( densitate ) . Sapa se poate turna si pe planseu de lemn ...deci depinde de lucrare !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • AdelaTm
          Incepator
          • 13.apr.2007
          • 83

          #5
          Detalii

          Placa de beton are 10-15 cm.Apoi urmeaza zgura de la calea ferata si niste grinzi la diatanta de 80 cm una de cealalta nu stiu daca sunt pe l latime (aproape sigur) si groase de 7 cm aproximativ,nu stiu exact,peste podeau,o placa din Pal de grosime 1,5 cm grosime (defapt 3 placi pe lungime dispuse si prinse cu cuie groase ,placile sunt intre usa si fereastra pe lungime ).
          De care sapa as avea nevoie?Nu stiu cat suporta placa de beton,si fiind doar zgura aceasta nu este dreapta.Am si terocota in camera.
          S-a umflat placile si sub fereastra nu mai exista pe o anumita bucata.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            de ce sapa ? E mai simplu sa scoateti zgura si sa puneti vata de sticla intre grinzi dupa care sa montati placi OSB3 de 24 mm grosime. Deasupra puteti sa finisati cu parchet masiv, laminat sau sa montati o dusumea.
            Asa macar nu trebuie sa stati 4 saptamani pana se usuca bine de tot sapa.
            Cu stima.

            Comentariu

            • AdelaTm
              Incepator
              • 13.apr.2007
              • 83

              #7
              Alta varianta

              Unii membrii ai familiei spun ca vata e toxica,sa fie adevarat?Si pretul?
              Nu stiu daca peste placa de beton ar fi si turnata o sapa dar nu sunt sigura,pt indreptare.Calitatea in timp conteaza.Acum simt ca este praf datorita podelei,

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Nu est enici o problema cu vata.
                Pretul la vata? Cea mai ieftina este in jur de 70 lei pachetul de 10cm grosime, 9 mp.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Dumitru popa
                  Membru marcant
                  • 28.aug.2006
                  • 407

                  #9
                  Vata nu este toxica si nu suteti in contact direct cu ea, problema legata de vata se rezuma la faptul ca muncitorii care invelesc tevile de apa calda cu vata de stica se pot imbolnavii de plamani datorita acelor foarte fine de sticla care se desprind in momentul manipularii si de accea trebuie sa poarte masca antipraf. Din aceasta cauza vata de sticla a fost inlocuita cu vata minerala care nu e la fel de periculoasa la manevrare, dar repet la dumneavoastra vata este inglobata sau mai binezis acoperita si nu ajungeti in contact cu ea sub nici o forma. Totusi presupunand ca pe undeva pe la un colt ar ramane un mic spatiu liber tot nu e nici o problema pentru ca sunt oameni care lucreaza 8 ore pe zi cu vata si nu patesc nimic.

                  Comentariu

                  Procesare...