instalatie noua de curent , casa cu 5 camere si baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • robert_blak
    Incepator
    • 01.apr.2008
    • 18

    instalatie noua de curent , casa cu 5 camere si baie

    Apelez aicia pentru ca stiu ca sunt indrumatori multi mai priceputi ca mine , deci vreau sa fac un tablou de curent nou si pentru fiecare camera in parte cu siguranta ei la care curentu vreau sa al trag prin tuburi de pvc prin pardoseala, la care pardoseala vine betonata pentru parchet , intrebarea e asfel :
    - unde se pune intrerupatorul cate prize se pun in dormitoare unde se amplaseaza conectare de retele ( telefon, net ,retea calculatoare ) si ce fire cabluri sa folosesc pentu o mai buna calitate si pentu un stas corespunzator normelor europene .
    _ ce sifurante de protectie se folosesc la tablou calculata in amperi nu in kw asta mai am invatat si eu la fizica
    - ce culoare trebuie sa aiba fiecare in parte pentru faza , nul si pamantare
    astept un raspuns
    Orce om invata chear daca e si el meseriasi de elita ....!
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1363

    #2
    intrerupatorul il pui undeva la indemana (pentru a avea acces imediat la intrarea in camera)
    la fel si prizele de curenti slabi cat si cele de 220V . te gandesti unde o sa pui TV, telefonul , calculatorul si dupa caz o sa amplasezi prize de 220 v cat si pentru curenti slabi ! pentru circuitele de prize poti folosi sigurante de 16A cat si de 20A daca e cazul . pentru lumini folosesti de 6 A sau 10 A !
    pentru culori folosesti astfel :
    -rosu , maro pentru conductorul de faza
    -albastru , negru , verde pentru conductorul de nul
    -verde-galben pentru conductorul de impamantare !

    Comentariu

    • Catalin B
      Incepator
      • 13.feb.2008
      • 3

      #3
      Re: instalatie noua de curent , casa cu 5 camere si baie

      Postat în original de robert_blak
      (...)- ce culoare trebuie sa aiba fiecare in parte pentru faza , nul si pamantare
      astept un raspuns
      Iti atasez un paragraf din Normativul I 7 -02:
      "Conditii de marcare prin culori a conductelor si barelor electrice
      5.1.41. Conductele si barele electrice trebuie marcate prin culori pentru identificarea functiunii pe care o indeplinesc in circuitul respectiv. Marcarea se face prin culoarea izolatiei, prin tub izolant colorat sau prin vopsire.
      5.1.42. Se folosesc urmatoarele culori de marcare:
      a) pentru conductoare izolate si cabluri:
      - verde/galben, pentru conducte de protectie (PE);
      - albastru deschis, pentru conducte neutre (N si median);
      - verde/galben pe toata lungimea si in plus marcate albastru deschis la capete, pentru PEN daca sunt izolate;
      - alte culori decat cele de mai sus (de ex. Rosu, albastru , maro) pentru conductoare de faza sau pol (L1, L2, L3);
      Se interzice folosirea conductoarelor cu izolatie de culoare verde sau galbena in circuite de conducte PE sau PEN. "

      Comentariu

      • robert_blak
        Incepator
        • 01.apr.2008
        • 18

        #4
        am inteles sa traiti
        sa va arat cand dau drumu la curent cum am paru normal sau macica
        mersi de indrumari si de raspunsurile date raman dator
        Orce om invata chear daca e si el meseriasi de elita ....!

        Comentariu

        • liviu2004
          Membru marcant
          • 03.ian.2007
          • 508

          #5
          @robert@blak: NU folositi sigurante de 20A. Dvs. vreti aici solutia pentru un proiect complet. Cam greu pentru un timp limitat alocat unui forum. Vad ca nimeni aici nu va avertizeaza asupra sectiunii conductorului electric cat si protectiile necesare in tablou, mai ales binevoitorii care vor 20A pe o priza amarata.

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1363

            #6
            Postat în original de liviu2004
            @robert@blak: NU folositi sigurante de 20A. Dvs. vreti aici solutia pentru un proiect complet. Cam greu pentru un timp limitat alocat unui forum. Vad ca nimeni aici nu va avertizeaza asupra sectiunii conductorului electric cat si protectiile necesare in tablou, mai ales binevoitorii care vor 20A pe o priza amarata.

            Comentariu

            • ear1976
              Living Legend
              • 09.aug.2007
              • 1008

              #7
              Postat în original de liviu2004
              @robert@blak: NU folositi sigurante de 20A. Dvs. vreti aici solutia pentru un proiect complet. Cam greu pentru un timp limitat alocat unui forum. Vad ca nimeni aici nu va avertizeaza asupra sectiunii conductorului electric cat si protectiile necesare in tablou, mai ales binevoitorii care vor 20A pe o priza amarata.
              Si de ce nu o faci tu? Dar da un raspuns complet, nu in doi peri...
              ratzele se trag din camioane

              Comentariu

              • PowerMC
                Administrator
                • 02.mai.2007
                • 2210

                #8
                Va propun sa ne linistim putin , oricat de mare ar fi socul electrocutarii.
                Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                Community Manager MC

                Comentariu

                • alex virtual
                  Living Legend
                  • 19.mai.2007
                  • 1363

                  #9
                  Postat în original de PowerMC
                  oricat de mare ar fi socul electrocutarii.
                  eu nu am diferentiala si e posibil sa raman blocat !

                  Comentariu

                  • ear1976
                    Living Legend
                    • 09.aug.2007
                    • 1008

                    #10
                    Suntem dispusi oricand, cu cea mai mare placere, unui dialog civilizat, in masura in care si partenerii de discutie doresc acelasi lucru!

                    Cu respect!
                    ratzele se trag din camioane

                    Comentariu

                    • liviu2004
                      Membru marcant
                      • 03.ian.2007
                      • 508

                      #11
                      Comentez la raspunsurile tale in masura in care pot sa le corectez sau sa-mi dau si eu cu parerea. Hai sa zicem ca incerc un ton mai linistit de acum.

                      Chiar daca conductorul de 2,5 sqmm tine 20A trebuie sa avem in vedere ca siguranta trebuie sa lucreze in cazul unui scurtcircuit la consumator. Daca ai sa pui o veioza in acel circuit si o sa ai un scurtcircuit in firicelele acelea chinezesti subtiri, cred ca nu o sa sara respectiva siguranta.

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12069

                        #12
                        [quote="liviu2004"][quote]
                        Daca ai sa pui o veioza in acel circuit si o sa ai un scurtcircuit in firicelele acelea chinezesti subtiri, cred ca nu o sa sara respectiva siguranta.[/quote ]
                        Am urmarit discutiile , acum sa-mi dau si eu cu parerea . Ce ai scris mai sus , cu riscul sa supar pe unii , dovedeste ca stapinesti meseria . Unii iau de bun numai teoria si lucreaza orbeste fara a cauta sa o coreleze cu realitatea . Atit !
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #13
                          Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                          [...] Ce ai scris mai sus, cu riscul sa supar pe unii, dovedeste ca stapinesti meseria. [...]
                          Pe cine ati putea supara? ca nu cred ca a contestat cineva nivelul cunostintelor lui liviu2004, pentru simplu motiv ca nu a avut omul timp sa si le etaleze.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • Bill
                            Membru marcant
                            • 05.dec.2006
                            • 419

                            #14
                            Are dreptate si @liviu2004 si @alex virtual.
                            Unde e cazul, pe prize de forta sa zicem asa, sa puna de 20A.
                            In rest mai bine sa puna mai multe circuite de prize in tablou cu sig. de 16A.

                            Comentariu

                            • dmugurel
                              Membru marcant
                              • 14.feb.2006
                              • 306

                              #15
                              Nu exagerati cu valoarea marimii sigurantelor intrun circuit. Pentru o buna selectivitate pe verticala conform normativelor intre doua nprotectii trebuie sa fie o diferenta de cel putin doua trepte. Daca in firida este o sig de 25A atunci in tabloul de distributie o siguranta trebuie sa fie de maxim 16 A suficienta pentru un circuit pentru prize(16A * 230V=3680W).
                              Dupa mine sig de 20 si 25A nu au ce cauta intro instalatie electrica de utilizare casnica. Daca ai consumatori mari pe un circuit, mai bine mai faci un circuit electric dedicat doar pentru consumatorii mari.
                              Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                              Comentariu

                              Procesare...