Perete de compartimentare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • intransingentul
    Living Legend
    • 26.iul.2012
    • 1008

    Răspuns la: Perete de compartimentare

    Postat în original de shumilica
    Salutari!
    Am si eu o intrebare. Vreau sa delimitez bucatarie de sufragerie cu un perete, insa deja e tras un tavan fals (aplicat profil pe tavan si apoi pusa placa de rigips), iar exact acolo unde vreau eu sa vina perete nu exista profil ( este un profil longitudinal la vreo 30 de cm de unde vreau dar ar insemna sa mananc din sufragerie si sa fac bucataria mai mare). Ce solutie ar fi? Sa tai placa de rigips in dreptul unde vreau sa pun peretele pentru a putea pune profilul direct de beton? Ce solutie as avea sa pot sa tai peretele doar pe spatiul profilului fara sa dau toata placa de rigips de pe tavan jos...? Ideea e ca vreau sa termin asta cu cat mai putina mizerie si deranj si reparatii in plus...

    Multumesc.
    Daca acel prete este doar despartitor (fara usa), se poate prinde direct de tavanul fals.
    Daca acel perete va avea si gol de usa , va trebui sa demontati tavanul , si sa montati peretele direct de placa de beton.
    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

    Comentariu

    • mirceaknap
      Living Legend
      • 05.mar.2011
      • 1412

      Răspuns la: Perete de compartimentare

      Postat în original de shumilica
      Salutari!
      Am si eu o intrebare. Vreau sa delimitez bucatarie de sufragerie cu un perete, insa deja e tras un tavan fals (aplicat profil pe tavan si apoi pusa placa de rigips), iar exact acolo unde vreau eu sa vina perete nu exista profil ( este un profil longitudinal la vreo 30 de cm de unde vreau dar ar insemna sa mananc din sufragerie si sa fac bucataria mai mare). Ce solutie ar fi? Sa tai placa de rigips in dreptul unde vreau sa pun peretele pentru a putea pune profilul direct de beton? Ce solutie as avea sa pot sa tai peretele doar pe spatiul profilului fara sa dau toata placa de rigips de pe tavan jos...? Ideea e ca vreau sa termin asta cu cat mai putina mizerie si deranj si reparatii in plus...

      Multumesc.
      Structura peretilor trebuie sa fie montata (prinsa) pe un suport rigid (structura de rezistenta a cladirii), cred ca montarea direct pe tavanul de gips nu este o solutie.
      Singura solutie viabila, este :

      Demontarea tavanului pe portiunea respectiva,
      Montarea peretelui din gipscarton,
      Refacerea tavanului.

      Comentariu

      • mirceaknap
        Living Legend
        • 05.mar.2011
        • 1412

        Răspuns la: Perete de compartimentare

        Postat în original de intransingentul
        Daca acel prete este doar despartitor (fara usa), se poate prinde direct de tavanul fals.
        Indiferent de situatie,structura peretelui trebuie montata pe un suport rezistent, nu de un tavan fals, chiar daca se "lipeste" si se prinde mecanic.

        Comentariu

        • shumilica
          Incepator
          • 16.mar.2016
          • 6

          Răspuns la: Perete de compartimentare

          Multumesc pentru solutii, propuneri si promptitudine!

          @Doru va mentineti sugestia de a monta profilul UW cu montaj kit/dibluri molly (molly de plastic sau de fier?) chiar si in cazul unei usi (culisante in perete, cea de la oferta la bricodepot acum)? Adevarul e ca avand in vedere ca producatorul recomanda sa nu se prinda profilul CW de UW si nici placa de rigips sa nu se prinda de UW... poate merge, chiar si cu o usa, avand in vedere ca toata sustinerea verticala este preluata de profilul CW?
          Precizez ca lateralele peretului sunt din structura si rezistente, eventual pot sa prind in dibluri profilele cw de la perete, chiar daca producatorul nu sugereaza acest lucru?

          @mirceaknap si @intransingentul
          Daca ar fi sa demontez, cum sugerati sa demontez tavanul pe acea portiune? Este oare suficient sa tai rigipsul 10-11cm pe de-a lungul astfel incat sa introduc profilul UW? Si daca da, cum fac apoi reparatia tavanului...? Eu ma gandesc sa bag un profil in spatiu dintre gips carton(care dupa taiere nu se va tine in nimic pe o parte) si tavan, fac cateva gauri prin gips carton prin care bag diblurile in beton, dar cum bat suruburile (ca-s prin ciocanire, nu? ) apoi prin rigipsul de profilul nou bagat cu negrese si astup gaurile facute pentru dibluri cu chit de reparatie sau orice altceva...? Este oare viabila solutia (in afara ca nu stiu cum o sa bat suruburile in diblu, dar stiu ca merg si insurubate, nu?)

          Si pus placa de rigips a peretului pana sus la tavanul de beton sau doar pana in dreptul tavanului fals? O sa am batai de cap si cu cablurile de lumina ce strabat tavanul fals...

          Sincer cred ca foarte multi oameni care se muta in blocuri noi construite se lovesc de aceasta problema...
          Ultima editare de shumilica; 19.mar.2016, 03:04. Motiv: corectura si completare informatii

          Comentariu

          • shumilica
            Incepator
            • 16.mar.2016
            • 6

            Răspuns la: Perete de compartimentare

            Sunt in continuare foarte curios de raspunsurile dvs.!

            Comentariu

            • doru_marciuc
              Living Legend
              Expert amenajari
              • 01.oct.2012
              • 1393

              Răspuns la: Răspuns la: Perete de compartimentare

              Postat în original de shumilica
              Multumesc pentru solutii, propuneri si promptitudine!

              @Doru va mentineti sugestia de a monta profilul UW cu montaj kit/dibluri molly (molly de plastic sau de fier?) chiar si in cazul unei usi
              Mențin soluția prezentată, nu va cădea. Puteți monta fără grija și ușă culisantă. Repet, placați dublu întrețesut.

              Comentariu

              • mirceaknap
                Living Legend
                • 05.mar.2011
                • 1412

                Răspuns la: Perete de compartimentare

                Daca doriti in continuare sa nu demontati tavanul, ci doar sa va prindeti de el cu un adeziv, macar curatati zona acea de lavabil.
                Demontarea unui tavan nu este o operatie grea sau foarte costisitoare, dar , .... fiecare face cum vrea.
                Spor la treaba, si un lucru bine facut.

                Comentariu

                • shumilica
                  Incepator
                  • 16.mar.2016
                  • 6

                  Răspuns la: Perete de compartimentare

                  Multumesc,
                  Inca nu m-am decis, mai ales ca nu stiu fix ce implica alternativa si anume demontarea tavanului (procedura, costuri, timp)

                  Comentariu

                  • mirceaknap
                    Living Legend
                    • 05.mar.2011
                    • 1412

                    Răspuns la: Perete de compartimentare

                    Postat în original de shumilica
                    Multumesc,
                    Inca nu m-am decis, mai ales ca nu stiu fix ce implica alternativa si anume demontarea tavanului (procedura, costuri, timp)
                    Demontati placa de gips doar in zona unde va fi peretele.
                    Nu trebuie sa demontati si structura tavanului.
                    Dupa montarea peretelui, montati UD30 pe perete pt a realiza refacerea tavanului.

                    Comentariu

                    • shumilica
                      Incepator
                      • 16.mar.2016
                      • 6

                      Răspuns la: Perete de compartimentare

                      Ce inseamna doar in zona unde va fi peretele? adica pot sa tai placa de rigips doar cat va fi peretele de gros, scos din profil intreaga placa pentru a monta alta din profilul existent pana in UD30?

                      Mi se pare destul de complicat pentru un profil care nu este de sustinere: din specificatiile RIGIPS sau KNAUF de profilele UW de pe tavan si pardosea nu se lipesc nici profilele CW si nici placile de gips-carton cu toate ca n-am vazut meserias roman care sa nu faca asta din motivatia ca apar fisuri daca nu se lipesc placile de gips carton si de profilele UW...

                      Ma gandesc insa sa suplimentez rigiditatea peretelui cu niste profile orizontale intermediare...?

                      Comentariu

                      • intransingentul
                        Living Legend
                        • 26.iul.2012
                        • 1008

                        Răspuns la: Perete de compartimentare

                        Postat în original de shumilica
                        Ce inseamna doar in zona unde va fi peretele?
                        Adica, trebuie sa desfaceti tavanul in asa fel incat sa aveti spatiu de lucru pt a monta peretele.
                        Numai ca demontarea tavanului va trebui facuta demontand placile tavanului de la imbinarea lor.
                        din specificatiile RIGIPS sau KNAUF de profilele UW de pe tavan si pardosea nu se lipesc nici profilele CW si nici placile de gips-carton
                        Knauf si Rigips au tehnologii de montaj diferite, nu le putem asocia.
                        Placa de gips se poate prinde si pe perimetral (UD 30) dupa specificatiile Rigips.

                        Ma gandesc insa sa suplimentez rigiditatea peretelui cu niste profile orizontale intermediare...?
                        Rezultat = 0
                        De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                        Comentariu

                        • doru_marciuc
                          Living Legend
                          Expert amenajari
                          • 01.oct.2012
                          • 1393

                          Răspuns la: Perete de compartimentare

                          Postat în original de shumilica
                          Ce inseamna doar in zona unde va fi peretele? adica pot sa tai placa de rigips doar cat va fi peretele de gros, scos din profil intreaga placa pentru a monta alta din profilul existent pana in UD30?

                          Mi se pare destul de complicat pentru un profil care nu este de sustinere: din specificatiile RIGIPS sau KNAUF de profilele UW de pe tavan si pardosea nu se lipesc nici profilele CW si nici placile de gips-carton cu toate ca n-am vazut meserias roman care sa nu faca asta din motivatia ca apar fisuri daca nu se lipesc placile de gips carton si de profilele UW...

                          Ma gandesc insa sa suplimentez rigiditatea peretelui cu niste profile orizontale intermediare...?

                          Teoretic, se poate proceda astfel.
                          Practic, depinde de ce gasiti cand desfaceti.

                          Comentariu

                          • shumilica
                            Incepator
                            • 16.mar.2016
                            • 6

                            Răspuns la: Perete de compartimentare

                            Am reusit pana la urma sa gasesc un profil in tavan, de care am prins profilul UW al peretelui. Aveti poze atasate.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • doru_marciuc
                              Living Legend
                              Expert amenajari
                              • 01.oct.2012
                              • 1393

                              Răspuns la: Răspuns la: Perete de compartimentare

                              Postat în original de shumilica
                              Am reusit pana la urma sa gasesc un profil in tavan, de care am prins profilul UW al peretelui. Aveti poze atasate.
                              Pare OK! Dacă placați dublu, se poate câștiga ceva în plus la confortul acustic.

                              Comentariu

                              Procesare...