Aerisire la bloc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ovidiu Pantea

    Aerisire la bloc

    Buna,

    Locuiesc la bloc (constructie din placi beton) si doresc sa-mi renovez apartamentul. Evident, as dori confort termic sporit. Totusi, dupa cum am vazut la altii, si dupa cum am citit pe forum, exista o mare problema a vaporilor de apa (care duc la condens si mucegai).
    Solutia propusa de mine: intrucat blocul (meu) este prevazut cu coloane de aerisire (una in baie si 2 in bucatarie), m-am gandit sa le folosesc pentru aerisirea intregului apartament. Evident, daca voi pune termopane, am degeaba acele aerisiri. Vreau sa procedez in felul urmator: vreau sa trag niste tuburi pana in camerele alaturate bucatariei, tuburi ce vor 'conecta' camera cu aerisirea din bucatarie. Apoi, pentru a se produce acel vacuum, inainte de amplasarea ferestrelor, voi monta o teava (alu+plastic) de 1/2 toli sau mai groasa cu iesire in afara apartamentului. Capatul exterior va fi indoit in jos (pentru a nu patrunde apa), si ii voi aplica un filtru (o bucata de sita). In partea interioara ii voi monta un robinet, iar capatul il voi monta in spatele caloriferului. Eventual ii voi astupa capatul si ii voi aplica mai multe gaurele.
    Si acum explicatia: daca e inchisa camera (usi+ferestre+robinet), prin aerisirea blocului nu se intampla mai nimic. Dar, daca deschid robinetul, se va creea in camera un curent de aer (intra aer proaspat prin teava si iese aerul viciat prin aerisire). Datorita gaurilor aplicate tevii, aerul va fi difuzat si astfel nu va crea un curent de aer neplacut. In al doilea rand, datorita amplasarii in spatele caloriferului, pe timp de iarna aerul ce intra va fi incalzit. In al treilea rand, robinetul este util pentru a regla debitul de aer care va circula prin camera.
    La fel as dori sa procedez in cazul bucatariei si a baii. Evident, voi trage tevi pana in fiecare incapere si fiecare teava va fi prevazuta cu acel robinet.
    As dori sa 'aud' niste pareri in legatura cu acest 'sistem' de aerisire.

    O zi buna!
  • Avatar Vizitator

    #2
    Pare realizabil
    Problema este ca nu poti controla prea bine directia de deplasare a aerului
    Se poate ca sa vina aer de pe coloana si sa intre in casa, in functie de vintul care bate afara si de configuratia blocului


    Dar da un ochi si peste HRV

    Comentariu

    • Ovidiu Pantea

      #3
      Salut,

      Multumesc pentru impresii. Blocul meu are 10 etaje. Eu stau la 4. Parerea mea este ca acea coloana de aerisire se comporta ca un horn. Adica trage in sus aerul. Exista o aerisire in bucatarie (si inca una in camara din bucatarie) tocmai pentru a aerisi in cazul unor scurgeri de gaz. De fiecare data cand vin in control cei de la gaz, verifica si aerisirea aia (pun o bricheta aprinsa in apropiere si vad daca flacara se indreapta sau nu spre aerisire).

      M-am uitat si la HRV-uri, dar cred ca asa e cel mai simplu si cel mai ieftin. Avand in vedere si faptul ca e destul de mare HRV-ul (pentru un apartament cu 2 camere)...

      Si alte idei sunt bine venite.

      Mersi

      Comentariu

      • cristianhaulica
        Incepator
        • 22.iun.2005
        • 59

        #4
        Hmmm...
        Ideea e realizabila... DAR:

        Daca un vecin de mai jos ji-a montat un ventilator pe aerisire (pt a elimina mai rapid imezeala din baie de ex), e foarte posibil ca presiunea suplimentara sa schimbe sensul de circulatie a aerului in ventilatia dumneavoastra.

        Apoi... toate aceste "tevi" nu stiu cit de estetice vor fi (banuiesc ca vor fi tevi flexibile de 10-12 cm diametru)....

        Robinetul la priza de aer din spatele caloriferului.... ar trebui sa fie amplasat afara, caci nu cred ca-l puteti inghesui in spatiul dintre calorifer si perete.
        Si oricum nu cred ca ar fi eficient sa umblati mereu la acesta pt a regla curentul de aer. Ginditiva ca daca vintul bate dinspre partea unde e pozitionata priza de aer va crea o presiune care va mari debitul de aer care circula prin aerisirea dumneavoastra. Iar daca vintul va bate din sens opus....

        O slutie mai simpla de aerisire e acea bagheta/clapeta cu care pot fi dotate termopanele, si acarei deschidere poate fi reglata pt a permite intrarea aerului. Astfel, daca nu aveti usi interioare etanse (doar nu traiti intr-un submarin ), se va produce un curent de aer spre aerisirile de la baie bucatarie, datorita efectului de horn al acestora.

        Oricum ati face, aerisire = pierdere de caldura. Trebuie numai sa va ginditi numai la o modalitate prin care sa pierdeti cit mai putina caldura si sa realizati totusi o aerisire eficienta.

        Eu intentionez sa-mi fac o aerisire la baie, ceva de genul ventilator+tub pina afara+temporizator, astefl incit aerisirea sa functioneze numai cit e nevoie. (Aerul va intra prin aerisirea de la bucatarie sau prin geamul de la baie care dau in balcon ... care are la rindul lui o aerisire pasiva.
        Bineinteles ca si la bucatarie voi monta o hota cu iesire direct afara.
        La camera va trbui totusi sa deschid geamul manual.

        Comentariu

        • tudoradrian
          Incepator
          • 07.dec.2005
          • 1

          #5
          Re: aerisire la bloc

          Postat în original de Ovidiu Pantea
          Buna,

          Locuiesc la bloc (constructie din placi beton) si doresc sa-mi renovez apartamentul. Evident, as dori confort termic sporit. Totusi, dupa cum am vazut la altii, si dupa cum am citit pe forum, exista o mare problema a vaporilor de apa (care duc la condens si mucegai).
          Solutia propusa de mine: intrucat blocul (meu) este prevazut cu coloane de aerisire (una in baie si 2 in bucatarie), m-am gandit sa le folosesc pentru aerisirea intregului apartament. Evident, daca voi pune termopane, am degeaba acele aerisiri. Vreau sa procedez in felul urmator: vreau sa trag niste tuburi pana in camerele alaturate bucatariei, tuburi ce vor 'conecta' camera cu aerisirea din bucatarie. Apoi, pentru a se produce acel vacuum, inainte de amplasarea ferestrelor, voi monta o teava (alu+plastic) de 1/2 toli sau mai groasa cu iesire in afara apartamentului. Capatul exterior va fi indoit in jos (pentru a nu patrunde apa), si ii voi aplica un filtru (o bucata de sita). In partea interioara ii voi monta un robinet, iar capatul il voi monta in spatele caloriferului. Eventual ii voi astupa capatul si ii voi aplica mai multe gaurele.
          Si acum explicatia: daca e inchisa camera (usi+ferestre+robinet), prin aerisirea blocului nu se intampla mai nimic. Dar, daca deschid robinetul, se va creea in camera un curent de aer (intra aer proaspat prin teava si iese aerul viciat prin aerisire). Datorita gaurilor aplicate tevii, aerul va fi difuzat si astfel nu va crea un curent de aer neplacut. In al doilea rand, datorita amplasarii in spatele caloriferului, pe timp de iarna aerul ce intra va fi incalzit. In al treilea rand, robinetul este util pentru a regla debitul de aer care va circula prin camera.
          La fel as dori sa procedez in cazul bucatariei si a baii. Evident, voi trage tevi pana in fiecare incapere si fiecare teava va fi prevazuta cu acel robinet.
          As dori sa 'aud' niste pareri in legatura cu acest 'sistem' de aerisire.

          O zi buna!
          tudoradrian

          Comentariu

          • Oprean Marius
            Incepator
            • 10.apr.2005
            • 79

            #6
            Mie mi se pare beton ideea, mai ales daca realizati sistemul cat mai estetic si cat mai discret.
            Eu fac lucrul acesta prin fantele de la spoturi. Cand dau drumul la ventilator sa scot aerul din casa imi intra aer (din gresala, dar tot raul spre bine )din pod, prin fantele de la spoturi, acestea fiind fierbinti aerul proaspat intra cald in camera
            Marius O.

            Comentariu

            • bchiriac
              Incepator
              • 19.apr.2016
              • 15

              #7
              Răspuns la: aerisire la bloc

              Bună ziua,

              La un apartamentm într-un bloc (1983-1985), P+9 etaje, baia nu are geam și coloana de aerisire este astupată de faianță. Cum pot face să dezastup aerisirea fără să stric mai mult de o placă de faianță. Menționez că la baie nu am nici un perete exterior ca să fac gaură de aerisire.

              S-a mai lovit cineva de problema asta?

              Mulțumesc!

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                Răspuns la: Aerisire la bloc

                Greu de spus cum localizati aerisirea daca asta e problema. Scoaterea unei singure placi de faianta nu este o problema, numai sa fie cea corecta.
                Dincolo de aceasta placa de faianta, aerisirea respectiva trebuie sa fie si functionala, sa circule aerul din interior spre exterior.

                Comentariu

                • intransingentul
                  Living Legend
                  • 26.iul.2012
                  • 1008

                  #9
                  Răspuns la: Aerisire la bloc

                  Aerisirile sunt pozitionate in acelasi loc si la celelalte apartamente.
                  Rugati un vecin de pe coloana dumneavoastra sa va dea voie sa masurati.
                  De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #10
                    Răspuns la: Aerisire la bloc

                    Teoretic asa poate fi insa nu este garantata pozitionarea pe o singura placa de faianta. Chiar daca se sparge mai mult de o placa, se poate finisa frumos si fara faianta.

                    Comentariu

                    • intransingentul
                      Living Legend
                      • 26.iul.2012
                      • 1008

                      #11
                      Răspuns la: Aerisire la bloc

                      Postat în original de Gemini
                      Teoretic asa poate fi insa nu este garantata pozitionarea pe o singura placa de faianta. Chiar daca se sparge mai mult de o placa, se poate finisa frumos si fara faianta.
                      Daca ne luam dupa legile lui Murphy, posibil sa fie nevoie sa se sparga patru placi.
                      Dar daca stim exact unde este gaura poate taiem placile cu flexul exact pe conturul gauri de aerisire si apoi se monteaza o grila de aerisire si este posibil sa iasa bine.
                      De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1395

                        #12
                        Răspuns la: Aerisire la bloc

                        Postat în original de intransingentul
                        Aerisirile sunt pozitionate in acelasi loc si la celelalte apartamente.
                        Rugati un vecin de pe coloana dumneavoastra sa va dea voie sa masurati.
                        Nu neaparat. Daca este varianta cu mai mult de 2 tuburi de aerisire,locul de amplasare difera stinga-dreapta in functie de tubul la care este conectat.
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        • bchiriac
                          Incepator
                          • 19.apr.2016
                          • 15

                          #13
                          Răspuns la: Aerisire la bloc

                          Mulțumesc pentru răspunsuri. Da așa m-am gândit și eu să măsor la alt vecin poziționarea. Pe mine mă interesează cum să dau jos una două plăci fără să le afectez pe celelalte. Deci o variantă ar fi flexul, mai sunt și alte metode?

                          Comentariu

                          • uceniculgica
                            Membru Marcant
                            • 10.ian.2013
                            • 572

                            #14
                            Răspuns la: Aerisire la bloc

                            Postat în original de bchiriac
                            Pe mine mă interesează cum să dau jos una două plăci fără să le afectez pe celelalte. Deci o variantă ar fi flexul, mai sunt și alte metode?
                            cu flexul faci mult praf
                            cu bormasina faci mai multe gauri in placa vizata, cu o dalta ingusta sau o surubelnita si un ciocan incepi sa spargi si dezlipesti bucatile dinspre centru spre marginea placii cu atentie sporita la margini sa nu ciobesti placile invecinate

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              #15
                              Răspuns la: Aerisire la bloc

                              Cu gaurire multipla si spargere placa din interior spre laterale este mai curat. Se va curata mai intai chitul de rosturi de pe contulul placii de faianta.

                              Comentariu

                              Procesare...