Cat conteaza "firma" la instalatia electrica?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fox123
    Incepator
    • 02.feb.2008
    • 60

    Cat conteaza "firma" la instalatia electrica?

    Am terminat de curand constructia unei case la rosu si vreau sa ma apuc de instalatia electrica. Pana acum la toate materialele pe care le-am achizitionat am mers in general pe principiu "unde e mai ieftin" si nu cred ca am gresit. Problema e ca la instalatii electrice nu ma prea pricep si as avea nevoie de cateva sfaturi. Ma intereseaza cat de mult conteaza firma de unde cumperi si cat de mare e diferenta intre produse (daca exista). Respectiv la cablu de 1,5 2,5 etc sa cumpar de unde e mai ieftin sau sa cumpar de la un distribuitor care vinde produse de la Schneider Electric, Legrand, Gewiss, Mollar. Sau sa pun altfel intrebarea: La ce componente din instalatia electrica nu ar trebui sa ma zgarcesc: cablu, doze, sigurante, intrerupatorare, prize etc? Va multumesc.
  • popsi
    Membru
    • 04.ian.2008
    • 167

    #2
    La ultimele trei pozitii.

    Comentariu

    • xena
      Membru Marcant
      • 05.aug.2007
      • 786

      #3
      Eu as spune ca ar conta si prima.

      Comentariu

      • fox123
        Incepator
        • 02.feb.2008
        • 60

        #4
        La parte de sigurante m-am gandit sa merg pe Legrand sau Schneider Electric. La parte de intrerupatoare, prize m-am gandit initial sa merg pe EL-BI ca imi plac ca sunt aspectuoase (in diverse culori) dar ulterior am auzit ca sunt destul de proaste. In schimb am citit lucruri bune despre Merlin Gerin dar am inteles ca sunt cam scumpe.
        In concluzie as mai avea doua intrebari:
        1. In legatura cu ce a afirmat Xena ca ar conta si "firma" producatoare a cablului. Cablu nu e tot cablu? Ala de 1,5 nu e tot de 1,5 si daca il iau de la Romcab sau de la alta firma? Care ar fi diferente intre ele?

        2. Pe parte de intrerupatoare, prize ce marci ati recomanda care sa fie rezistente in timp, sa arate bine si nu in ultimu rand sa nu fie foarte scumpe.

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          #5
          un superb BMW e tras de cai ? ce intelegeti prin asta ?
          daca vrei sa faci treaba buna mergi peste tot cu calitate !

          Comentariu

          • traditional
            Incepator
            • 24.mar.2007
            • 17

            #6
            Cat conteaza "firma" la instalatia electrica?

            Merlin Gerin este tot Schneider Electric. Cablul de la Romcab este f.bun. Un sfat:daca folosesti aparate Legrand, Schneider sau Gewiss sa ai grija la incaperile in care pui faianta sa ingropi dozele in asa fel incat in final sa ajunga la nivelul faiantei, altfel o sa cauti alte holzsuruburi de prindere de doza (si nu se gasesc usor). Pentru dozele de 2module sa ai grija sa le cumperi cu tot cu holzsuruburi. Oricare din cei trei producatori au aparate bune. Ca pret Schneider(Merlin Gerin) este o idee mai ieftin(depinde de unde cumperi). Am observat ca multi ignora descarcatorul de JT, impamantarea si paratraznetul. Este bine sa faci totul bine. Daca pui un intrerupator ieftin, pe care-l poti schimba oricand daca nu merge nu-i bai, dar lipsa descarcatorului sau a paratraznetului la nevoie este dureroasa. Si ca totul sa fie bine, sa pui o siguranta diferentiala dupa descarcator, si sa duci nul de protectie si la lampile de iluminat (si asta multi nu o fac).

            Comentariu

            • xena
              Membru Marcant
              • 05.aug.2007
              • 786

              #7
              Postat în original de fox123
              La parte de sigurante m-am gandit sa merg pe Legrand sau Schneider Electric. La parte de intrerupatoare, prize m-am gandit initial sa merg pe EL-BI ca imi plac ca sunt aspectuoase (in diverse culori) dar ulterior am auzit ca sunt destul de proaste. In schimb am citit lucruri bune despre Merlin Gerin dar am inteles ca sunt cam scumpe.
              In concluzie as mai avea doua intrebari:
              1. In legatura cu ce a afirmat Xena ca ar conta si "firma" producatoare a cablului. Cablu nu e tot cablu? Ala de 1,5 nu e tot de 1,5 si daca il iau de la Romcab sau de la alta firma? Care ar fi diferente intre ele?

              2. Pe parte de intrerupatoare, prize ce marci ati recomanda care sa fie rezistente in timp, sa arate bine si nu in ultimu rand sa nu fie foarte scumpe.
              Am spus intr-un post anterior, ce am constatat eu cand am masurat fizic sectiunile cablurilor MYF facute de mai multi producatori. Concluzia e ca nici unul nu respecta sectiunea declarata, deci ar fi bine sa alegi (masurare si calculare) cablul cu sectiunea cea mai apropiata de ce e scris pe eticheta.

              Comentariu

              • liviu2004
                Membru marcant
                • 03.ian.2007
                • 508

                #8
                Re: Cat conteaza "firma" la instalatia electrica?

                Sau sa pun altfel intrebarea: La ce componente din instalatia electrica nu ar trebui sa ma zgarcesc: cablu, doze, sigurante, intrerupatorare, prize etc?
                La nimic.

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Apratajul Merlin Gerin are un raport calitate pret foarte bun. Sigurantele, intreruptoarele, prizele sunt cele mai importante sa fie de calitate fiind si cele mai complexe dpdv al constructiei.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  Procesare...