Sistem de izolare termica exterioare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • doru968
    Incepator
    • 09.apr.2008
    • 7

    Sistem de izolare termica exterioare

    Buna ziua,
    Vreau sa renovez casa pe exterior si cu aceasta ocazie sa fac si izolare termica exterioara. Peretii sint de caramida mai veche (casa construita in 1949) dar arata destul de bine, mai putin tencuiala exterioara care se cam cojeste. Ma gindesc sa dau tencuiala veche jos, sa aplic o tencuiala exterioara noua (doar sa incarc la drept eventual cu o tencuiala mai tare cu mai mult ciment - poate mai consolideaza si mai protejeaza zidul in timp) dupa care sa vin cu polistiren expandat de 10cm cu adeziv, plasa din fibra de sticla 145g pt armare tencuieli termoizolante, apoi tencuiala decorativa. La soclu e mai bine sa folosesc polistiren extrudat de 3 sau 5cm sau tot expandat de 10 cm ?????
    Am mai auzit pe unii mesteri ca daca inaltimea peretelui e doar de 3m si pe alocuri de pina in 4m nu e nevoie sa folosesc dibluri pt ancorarea placilor de polistiren. Oare asa sa fie?????

    Oricum as vrea sa-mi spuneti ce parere aveti, gresesc undeva sau pot sa ma apuc de treaba?????
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3481

    #2
    este corect cum doriti sa realizati termosistemul...
    polistiren expandat cu densitate peste 15 kg/mc -detensionat!!
    la soclu montati polistiren extrudat.
    va recomand sa folositi diblurile de ancorare!

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #3
      Se poate renunta la tencuiala.
      Pentru soclu as alege extrudatul de 5cm.
      Avand in vedere ca diblurile sunt o masura de siguranta suplimentara iar costul lor este scazut, aplicati si cate un diblu la colturile placilor.

      Comentariu

      • iulianchioibasu
        Incepator
        • 30.mar.2008
        • 91

        #4
        Re: sistem de izolare termica exterioare

        Postat în original de doru968
        Buna ziua,
        Vreau sa renovez casa pe exterior si cu aceasta ocazie sa fac si izolare termica exterioara. Peretii sint de caramida mai veche (casa construita in 1949) dar arata destul de bine, mai putin tencuiala exterioara care se cam cojeste. Ma gindesc sa dau tencuiala veche jos, sa aplic o tencuiala exterioara noua (doar sa incarc la drept eventual cu o tencuiala mai tare cu mai mult ciment - poate mai consolideaza si mai protejeaza zidul in timp) dupa care sa vin cu polistiren expandat de 10cm cu adeziv, plasa din fibra de sticla 145g pt armare tencuieli termoizolante, apoi tencuiala decorativa. La soclu e mai bine sa folosesc polistiren extrudat de 3 sau 5cm sau tot expandat de 10 cm ?????
        Am mai auzit pe unii mesteri ca daca inaltimea peretelui e doar de 3m si pe alocuri de pina in 4m nu e nevoie sa folosesc dibluri pt ancorarea placilor de polistiren. Oare asa sa fie?????

        Oricum as vrea sa-mi spuneti ce parere aveti, gresesc undeva sau pot sa ma apuc de treaba?????

        Buna ziua

        Puteti utiliza - pe fatada - polistiren expandat ( de calitate ) sau polistirenul extrudat de fatada ( canelat) . Diblurile nu dauneaza si sunt absolut necesare la inaltimi de peste 5 -6 metri , dar daca nu este cazul si utilizezi un adeziv de calitate superioara poti sa le elimini din calcul . Decizia in acest sens iti apartine dar ... acestea nu costa mult si dau un plus de siguranta - atentie la cum sunt montate !
        Decizia de a elimina tencuiala veche si a retencui ( macar acolo unde este eliminata tencuiala veche ) - tinand cont de tipul de zidarie existent ( caramida veche ) este corecta si iti recomand sa procedezi in acest fel .
        Recomandarea mea este sa utilizezi pe fatada polistiren extrudat canelat de 5 cm grosime ( este mai eficient mai ales daca zona in care este casa este caracterizata de variatii termice accentuate ) , iar la soclu poti utiliza si o grosime de 3 cm ( 5 cm izoleaza mai bine dar tu decizi cat cheltui si ce confort termic doresti )
        In ceea ce priveste costurile o sa ramai surprins : nu este mai scump un astfel de sistem si obtii , totodata un plus de siguranta in exploatare !
        Daca vrei sa obtii durabilitate NU folosi adezivi ieftini ( in conditiile din Romania este bine sa urmaresti adezivii din segmentul de pret de peste 38 - 40 RON / sac ) . Daca optezi pentru dibluri , ai grija ca acestea sa se monteze la colturile placilor si cel putin 1 ( la polistirenul expandat ) sau 2 ( la polistirenul extrudat ) in campul acestora !
        Nu uita ca si stratul decorativ este foarte important in asigurarea unei protectii optime a termoizolatiei : alege produse de calitate , cu durata mare de viata

        Succes
        IulianC. si Domus

        Comentariu

        • doru968
          Incepator
          • 09.apr.2008
          • 7

          #5
          sistem de izolare termica exterioare

          Multumesc pt indicatii

          Totusi, intre polistiren expandat de 10cm si polistiren extrudat de 5cm(canelat) pot sa pun semnul = din punct de vedere al izolatiei termice?

          Banuiesc ca recomandarea de a-l folosi pe al doilea ar avea avantaj doar din punct de vedere al rezistentei mecanice la socuri. si dezavantaj din punct de vedere al preturilor, e corect?

          Comentariu

          • iulianchioibasu
            Incepator
            • 30.mar.2008
            • 91

            #6
            Raspuns :

            Polistirenul extrudat ( special pentru fatada ) asigura o valoarea a rezistentei la tranfer termic cu cca. 60% -70% mai mare decat polistirenul expandat .
            Costurile reale sunt cu cca. 3% mai mici in cazul termosistemului cu polistiren extrudat - vorbim de sistemul complet ! Daca comparam sistemele la aceeasi grosime a placii , termosistemul cu polistiren extrudat poate fi mai ieftin cu cca. 15% decat cel cu polistiren expandat !
            Polistirenul extrudat isi mentine neschimbata capacitatea de izolare termica si are o durata de viata mai mare .
            Valoarea rezistentei la transfer termic este determinabila si declarata in cuprinsul agrementului tehnic ( nu am vazut asta la termosistemul cu polistiren expandat )
            ...
            Toate bune !

            PS. Ceea ce ti-am spus vis-a-vis de costurile reale este ... real si se poate demonstra !!!
            IulianC. si Domus

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              De unde sunt aceste cifre: 60% mai bun, 3-5% mai scump, cu cat este mai mare durata de viata - efectiv (ani) ?

              Se pot explicita pentru a fi intelese corespunzator?
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • iulianchioibasu
                Incepator
                • 30.mar.2008
                • 91

                #8
                [quote="VYS"]De unde sunt aceste cifre: 60% mai bun, 3-5% mai scump, cu cat este mai mare durata de viata - efectiv (ani) ?

                Se pot explicita pentru a fi intelese corespunzator?[/quote

                Scuze dar am afirmat ca sistemul cu polistiren extrudat este mai ieftin , nu mai scump cu 3-5% ...
                Cifrele privitoare la performante le obtii din agrementele tehnice si , mai multe detalii , de la INCERC / ICECON . Cat despre durata de viata ... compara direct placa de polistiren expandat si cea de polistiren extrudat ( de exemplu ) .
                Dupa aceasta comparatie cred ca cea mai potrivita intrebare este care este durata de viata a polistirenului expandat ?!
                IulianC. si Domus

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  mda...
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • iulianchioibasu
                    Incepator
                    • 30.mar.2008
                    • 91

                    #10
                    Postat în original de VYS
                    mda...
                    Mda... chiar asa !
                    IulianC. si Domus

                    Comentariu

                    • Tetelu
                      Membru
                      • 03.feb.2007
                      • 122

                      #11
                      la mine in oras au izolat un bloc nou cu polistiren isopor care are nut si feder. placile sint de culoare albastra si galbena. m-am uitat pe pagina la isopor si am citit ca acest polistiren nu e expandat ci injectat. nu stiu ce sa zic, o fi buna solutia?

                      Comentariu

                      • embedded
                        Membru
                        • 08.iun.2006
                        • 160

                        #12
                        Postat în original de iulianchioibasu
                        Raspuns :

                        Polistirenul extrudat ( special pentru fatada ) asigura o valoarea a rezistentei la tranfer termic cu cca. 60% -70% mai mare decat polistirenul expandat .
                        Costurile reale sunt cu cca. 3% mai mici in cazul termosistemului cu polistiren extrudat - vorbim de sistemul complet ! Daca comparam sistemele la aceeasi grosime a placii , termosistemul cu polistiren extrudat poate fi mai ieftin cu cca. 15% decat cel cu polistiren expandat !
                        Polistirenul extrudat isi mentine neschimbata capacitatea de izolare termica si are o durata de viata mai mare .
                        Valoarea rezistentei la transfer termic este determinabila si declarata in cuprinsul agrementului tehnic ( nu am vazut asta la termosistemul cu polistiren expandat )
                        ...
                        Toate bune !

                        PS. Ceea ce ti-am spus vis-a-vis de costurile reale este ... real si se poate demonstra !!!
                        din ce am gasit eu pe internet, cel extrudat are un coeficient de transfer termic de 0.32-0.35W/mpK, iar cel expandat are 0.37-0.41W/mpk, ceea ce nu inseamna 60-70%, maxinm vreo 20%

                        Comentariu

                        • iulianchioibasu
                          Incepator
                          • 30.mar.2008
                          • 91

                          #13
                          Postat în original de embedded
                          Postat în original de iulianchioibasu
                          Raspuns :

                          Polistirenul extrudat ( special pentru fatada ) asigura o valoarea a rezistentei la tranfer termic cu cca. 60% -70% mai mare decat polistirenul expandat .
                          Costurile reale sunt cu cca. 3% mai mici in cazul termosistemului cu polistiren extrudat - vorbim de sistemul complet ! Daca comparam sistemele la aceeasi grosime a placii , termosistemul cu polistiren extrudat poate fi mai ieftin cu cca. 15% decat cel cu polistiren expandat !
                          Polistirenul extrudat isi mentine neschimbata capacitatea de izolare termica si are o durata de viata mai mare .
                          Valoarea rezistentei la transfer termic este determinabila si declarata in cuprinsul agrementului tehnic ( nu am vazut asta la termosistemul cu polistiren expandat )
                          ...
                          Toate bune !

                          PS. Ceea ce ti-am spus vis-a-vis de costurile reale este ... real si se poate demonstra !!!
                          din ce am gasit eu pe internet, cel extrudat are un coeficient de transfer termic de 0.32-0.35W/mpK, iar cel expandat are 0.37-0.41W/mpk, ceea ce nu inseamna 60-70%, maxinm vreo 20%
                          Din agremente tehnice ... polistirenul extrudat la care ma raportez are o conductivitate termica de 0.023-0.28 W/m.p K . Exista diferente generate de tehnologia de fabricatie si caracteristicile generale !
                          Intreb ... daca tot cunoasteti conductivitatea termica a polistirenului expandat atunci v-ar fi destul de simplu sa declarati si rezistenta la transfer termic a unui termosistem cu acest polistiren , nu-i asa ?!
                          Bineinteles ca vorbesc de valori declarate in cuprinsul unui agrement tehnic , nu povesti !
                          Dar ... cred ca ar fi mai dificil ! Eu personal am studiat mai multe agremente tehnice si nu am vazut declarata aceasta valoare ESENTIALA !
                          Poate ca totusi ...
                          IulianC. si Domus

                          Comentariu

                          • embedded
                            Membru
                            • 08.iun.2006
                            • 160

                            #14
                            Postat în original de iulianchioibasu
                            Postat în original de embedded
                            Postat în original de iulianchioibasu
                            Raspuns :

                            Polistirenul extrudat ( special pentru fatada ) asigura o valoarea a rezistentei la tranfer termic cu cca. 60% -70% mai mare decat polistirenul expandat .
                            Costurile reale sunt cu cca. 3% mai mici in cazul termosistemului cu polistiren extrudat - vorbim de sistemul complet ! Daca comparam sistemele la aceeasi grosime a placii , termosistemul cu polistiren extrudat poate fi mai ieftin cu cca. 15% decat cel cu polistiren expandat !
                            Polistirenul extrudat isi mentine neschimbata capacitatea de izolare termica si are o durata de viata mai mare .
                            Valoarea rezistentei la transfer termic este determinabila si declarata in cuprinsul agrementului tehnic ( nu am vazut asta la termosistemul cu polistiren expandat )
                            ...
                            Toate bune !

                            PS. Ceea ce ti-am spus vis-a-vis de costurile reale este ... real si se poate demonstra !!!
                            din ce am gasit eu pe internet, cel extrudat are un coeficient de transfer termic de 0.32-0.35W/mpK, iar cel expandat are 0.37-0.41W/mpk, ceea ce nu inseamna 60-70%, maxinm vreo 20%
                            Din agremente tehnice ... polistirenul extrudat la care ma raportez are o conductivitate termica de 0.023-0.28 W/m.p K . Exista diferente generate de tehnologia de fabricatie si caracteristicile generale !
                            Intreb ... daca tot cunoasteti conductivitatea termica a polistirenului expandat atunci v-ar fi destul de simplu sa declarati si rezistenta la transfer termic a unui termosistem cu acest polistiren , nu-i asa ?!
                            Bineinteles ca vorbesc de valori declarate in cuprinsul unui agrement tehnic , nu povesti !
                            Dar ... cred ca ar fi mai dificil ! Eu personal am studiat mai multe agremente tehnice si nu am vazut declarata aceasta valoare ESENTIALA !
                            Poate ca totusi ...
                            nu cunosc eu coeficientul de transfer, l-am luat de pe unele site-uri de la noi, iar coeficenti mai mici eu nu am gasit ...

                            Comentariu

                            • iulianchioibasu
                              Incepator
                              • 30.mar.2008
                              • 91

                              #15
                              Pe net gasesti deseori informatii cu caracter general . Exista insa si detaliile ...
                              IulianC. si Domus

                              Comentariu

                              Procesare...