Sistem de izolare termica exterioare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • embedded
    Membru
    • 08.iun.2006
    • 160

    #16
    Postat în original de iulianchioibasu
    Pe net gasesti deseori informatii cu caracter general . Exista insa si detaliile ...
    dar detaliile unde le gasesti?

    Comentariu

    • iulianchioibasu
      Incepator
      • 30.mar.2008
      • 91

      #17
      La firmele furnizoare ...
      Te rog , nu ma intreba si care firme !
      IulianC. si Domus

      Comentariu

      • embedded
        Membru
        • 08.iun.2006
        • 160

        #18
        Postat în original de iulianchioibasu
        La firmele furnizoare ...
        Te rog , nu ma intreba si care firme !
        firmele furnizoare sunt (printre altele) si cele pe ale caror site scrie un coeficient de 0.35, iar nu cred ca nu ar scrie pe site-ul lor un coeficient termic mai bun...

        Comentariu

        • iulianchioibasu
          Incepator
          • 30.mar.2008
          • 91

          #19
          O.K
          Nu vreau sa te contrazic dar sunt si produse al caror coeficient este sub 0.03 ! Personal lucrez cu un astfel de produs ...
          IulianC. si Domus

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #20
            Postat în original de iulianchioibasu
            O.K
            Nu vreau sa te contrazic dar sunt si produse al caror coeficient este sub 0.03 ! Personal lucrez cu un astfel de produs ...
            cit ???? Cum ii zice la produs ?
            Cu stima.

            Comentariu

            • iulianchioibasu
              Incepator
              • 30.mar.2008
              • 91

              #21
              Vorbesc de conductivitate termica ...
              0.035 ... si nu 0.35 ( atentie ,ca nu este caramida ) este un maxim . Sunt produse care au o conductivitate mai buna decat aceasta valoare datorita procesului de fabricatie ...
              Cel mai bine este sa cautati la firmele care ofera sisteme bazate pe acest produs si sa se discute fata in fata ( nu doar pe internet ...) . Firmele / produsele sunt pe piata si nu este nevoie sa va indic un produs anume , desi as putea !
              Referitor la prima remarca ... am la activ destule temosisteme cu polistiren expandat si cu polistiren extrudat ( 5 ani ). Astfel incat vorbesc in cunostinta de cauza , nu din informatii luate de pe internet sau cataloage ! Conductivitatea termica a produsului pe care il folosesc este de 0.023 - 0.028
              ( conform rezultatelor cuprinse in agrementul tehnic ) .
              IulianC. si Domus

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #22
                Cred ca glumiti sau va arde de gluma. Cum ii zice la produs ?
                Cu stima.

                Comentariu

                • iulianchioibasu
                  Incepator
                  • 30.mar.2008
                  • 91

                  #23
                  Stimate domn .
                  Eu nu glumesc , poate altora le arde de gluma ...
                  Observ tonul pe care il folositi si cred ca cel mai indicat este sa-mi precizati care sunt agrementarile tehnice pe care va bazati . Personal ... va pot mentiona cel de la Fibran si cel de la Apla ( pe linga cel de la FibroTermica sau cel de la BASF ) . Dumneavoastra ... ?
                  O alta intrebare , daca imi permiteti : ati realizat termosisteme cu expandat si termosisteme cu extrudat - spre comparatie directa ? Aveti un feedback de la beneficiarii de termosistem cu polistiren extrudat ?
                  Eu va pot spune ca , cel mai recent termosistem cu extrudat ( 3 cm ) a adus clientului o economie de 20%-25% in ceea ce priveste costurile cu incalzirea pe perioada rece ! Nu are igrasie , nu se vad imbinarile dintre placi , nu are fisuri , peretele a iesit "ata"... este extrem de multumit si a recomandat din proprie initiativa acest sistem , mai departe ( in acest moment sunt in discutii cu vecinul sau care are o vila la rosu ) . Clientul este inginer constructor si , desi este pensionat are o vasta experienta pe santiere din Israel , Italia , Germania , Suedia iar decizia a luat-o dupa o analiza temeinica a diverse sisteme , printre care si CereTherm sau Baumit ( analiza realizata in comun cu arhitectul ) .
                  ... Ca si costuri - materiale, ce ziceti de 46.55 Ron/ m.p ( Tva si pierderi tehnologice incluse ) - cost ce presupune sistemul complet , inclusiv tencuiala decorativa silicatica 2 mm ( colorata ) si grund antialcalin ?
                  IulianC. si Domus

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6360

                    #24
                    @ iulianchioibasu: Ca sa fie clar si fara eventuale neintelegeri, Dvs. spuneti (vorbind doar de capacitatea de izolare) ca cei 10 cm de expandat pot fi inlocuiti de 5 cm de extrudat?
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #25
                      Postat în original de iulianchioibasu
                      Stimate domn .
                      Eu nu glumesc , poate altora le arde de gluma ...
                      Cum ii zice la produs ? De ce evitati acest raspuns concret ?
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • embedded
                        Membru
                        • 08.iun.2006
                        • 160

                        #26
                        Postat în original de iulianchioibasu
                        Vorbesc de conductivitate termica ...
                        0.035 ... si nu 0.35 ( atentie ,ca nu este caramida ) este un maxim . Sunt produse care au o conductivitate mai buna decat aceasta valoare datorita procesului de fabricatie ...
                        Cel mai bine este sa cautati la firmele care ofera sisteme bazate pe acest produs si sa se discute fata in fata ( nu doar pe internet ...) . Firmele / produsele sunt pe piata si nu este nevoie sa va indic un produs anume , desi as putea !
                        Referitor la prima remarca ... am la activ destule temosisteme cu polistiren expandat si cu polistiren extrudat ( 5 ani ). Astfel incat vorbesc in cunostinta de cauza , nu din informatii luate de pe internet sau cataloage ! Conductivitatea termica a produsului pe care il folosesc este de 0.023 - 0.028
                        ( conform rezultatelor cuprinse in agrementul tehnic ) .
                        0.035, am uitat eu un zero; la apla ce am gasit arata 0.03 (tot pe site), dar fata de un 0.036 cat e la n expandat, asta insemna diferenta de vreo 20%

                        Comentariu

                        • iulianchioibasu
                          Incepator
                          • 30.mar.2008
                          • 91

                          #27
                          Postat în original de Maistrul Max
                          Postat în original de iulianchioibasu
                          Stimate domn .
                          Eu nu glumesc , poate altora le arde de gluma ...
                          Cum ii zice la produs ? De ce evitati acest raspuns concret ?
                          Intr-adevar este de la "Apla" .
                          Acum ... fiti amabil si raspundeti-mi la acea intrebare : cate sisteme cu polistiren extrudat ati realizat , cate cu expandat ( macar estimativ ) si daca puteti sa-mi oferiti un feedback din partea celor ce au beneficiat de acestea ?

                          Multumesc !
                          IulianC. si Domus

                          Comentariu

                          • georgegeo
                            Incepator
                            • 25.mai.2015
                            • 0

                            #28
                            Va salut domnilor, si ca sa trec direct la subiect as avea nevoie de ceva sfaturi in ceea ce priveste fatada casei.pe care am izolat-o cu polistiren de 5 plasa ,adeziv si tinci alb de ext, acum intrebarea mea ar fi daca peste tinci se poate da cu structurata si adoua intrebare ar fi am vazut pe internet un sistem de placare a cssei cu cu un fel da caramida aparenta flexibila dintr-un material precum cartonul bitumat subtire . se merita sau nu si cam cat ar fi metru patrat.MULTUMESC ANTICIPAT o zi frumoasa

                            Comentariu

                            Procesare...