+ Răspuns la subiect
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 14 din 14

Subiect: pavare curte cu piatra

Este vorba de o piatra naturala

din experienta altora stiu ca nu o sa tina mai ales pe sapa de beton ,dusmanul este apa si inghetul .Metoda rezista max 10 ani daca este bine lucrat ca si alternativa rezistenta in timp ar fi piatra cubica bine drenata.Daca nu tine in timp o sa sara toate iar probplema principala este betonul care ramane si trebuie spart ,abia atunci incep necazurile.

Re: Este vorba de o piatra naturala

Citat Postat în original de mino
    din experienta altora stiu ca nu o sa tina mai ales pe sapa de beton ,dusmanul este apa si inghetul .Metoda rezista max 10 ani daca este bine lucrat ca si alternativa rezistenta in timp ar fi piatra cubica bine drenata.Daca nu tine in timp o sa sara toate iar probplema principala este betonul care ramane si trebuie spart ,abia atunci incep necazurile.
    Ce experienta ? Stiti ce tip de piatra doreste sa monteze ? Ce rezistenta are ? Ati pus mina concret pe o asemenea piatra ? Pentru a putea face un pavaj cu ea , pietonal sau auto , trebuie o suprafata rezistenta . Singura solutie este betonul sau o sapa stabilizata . Metoda de placare cu asemenea piatra nu poate fi decit cu adeziv si nu pe nisip .

Cred ca rezistenta pietrei este data de faptul ca vorbim de o roca vulcanica. Este 100% naturala, extrasa din munte, din jud. Harghita (carierele Vlahita). Nicinu se pune in discutie asezarea pe nisip deoarece este neuniforma, in primul rand. Avem trasa o teava sub pamant pentru caminul de scurgere (cred ca asa se zice), dar faptul ca vor fi spatii verzi de ambele parti ale aleii, paote nici nu e cazul sa se scurga apa intr-o teava, daca se face caderea spre aceste spatii, nu? Ma ingrijoreaza gandul ca poate rosturile vor crapa in timp? Recomandat-mi un material bun in aceste sens, va rog. De asemenea, m-ar interesa pretul la manopera, aproximativ bineinteles.

Si eu am pavat curtea cu piatra. Am pus spartura de piatra pe care am tasato si dupa aia am fixat dalele de piatra in pat de ciment
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	pavaj1_124.jpg‎ 
Afișări:	2241 
Mărime:	110,0 KB
ID:		36997  

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Gradina-pavare scari cu piatra de rau.
    De victor dinu în forumul Gradina / Curte
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 18.08.2009, 20:59
  2. Placare alee curte cu piatra
    De plesa_si în forumul Gradina / Curte
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 17.08.2009, 11:03
  3. Pavare curte
    De scorpionhunter în forumul Gradina / Curte
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 16.06.2008, 21:27
  4. Pavare cu piatra