Grunduire inainte de termoizolatie?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • morioka70
    Membru
    • 16.aug.2009
    • 297

    #16
    Postat în original de VYS
    Se pare ce este un mod de marcare real si agreat nu doar de un producator ci de mai multi. La bidoanele de amorsa de 5-10 litri, la trei producatori am observat ca este acelasi stil. O eticheta (dar alba, nu galbena) ce mentioneaza lotul si data productiei iar pe cealalta data expirarii.
    Nu acelasi sistem este utilizat la galetile cu chit de rosturi (CE 40) la care inscrisul este realizat pe cantul capacului.

    Probabil este o chestiune legata strict de posibilitatile tehnice, la chitul de rosturi capacul este circular, destul de mare si accesibil pentru a realiza inscriptionarea pe masinile speciale iar la bidoanele de amorsa dopul mic nu permite aceasta operatiune. Cam asta ar fi explicatie pe care o gasesc momentan.
    Măi, să fie! Si pe bizonii de la Ceresit nu-i duce mintea sa inscriptioneze data fabricatie (expirarii) si-n altă parte? Ce, ii obligă cineva s-o facă numai pe dopu-ăla de culoare albastră? Parcă stiam că scrisul negru pe fond albastru nu se observă bine, neavând un contrast prea mare.
    Puteau foarte simplu s-o inscriptioneze direct pe etichetele alea mari, de culoare alb cu roz, care vin lipite pe "faţa" si pe "spatele" bidonului. Pe acele etichete ale fabricantului există, slava Domnului, suficient spatiul liber de culoare albă:
    - pe eticheta-faţă = acolo unde scrie mare, cu caractere roz, pe verticală, "CT17"
    - pe eticheta-spate = jos de tot, sub instructiunile de folosire
    Ca sa vă faceti o idee, uitati-va la pozele anterioare, cele in care era fotgrafiat bidonul de 10L. Asadar, spatiu liber ar fi fost arhi-suficient, dar dacă pe tovarăşii de la Ceresit nu-i duce mintea!...
    Acesta a fost motivul pentru care atunci, la cumpărare, m-am uitat chiorâş la abţibildu-ăla galben, ca curca-n lemne, pardon de expresie! Cand tu, ca fabricant, ai destul loc liber unde ai putea aplica ştampila de producător, cu data fabricatiei sau expirarii, si totusi n-o faci, insemană că ceva este putred in Danemarca. Ăsta-i primul lucru care-ti trece prin cap, intr-o ţarişoară ca a noastră!
    Dacă s-ar dori cu-adevărat, cred că si la bidoanele de 2L s-ar putea gasi pe eticheta fabricantului un loc liber, de minim 1 x 2 cm, in care, cu tuş negru, să fie ştanţată data expirării (fabricatiei).
    Postat în original de VYS
    Asa că, Morioka, stai linistit in privinta magazinului respectiv. Se pare ca sunt oameni corecti, contrar asteptarilor noastre meschine, mama ei de democratie! S-a dus increderea si ne gandim numai la partile negative.
    Gata, acum m-am linistit definitiv in privinta grundului de profunzime CT17.

    Postat în original de VYS
    Sa ai spor la lucru!
    Spasiva, ca să zic asa!
    De lucru o sa m-apuc abia pe la-nceputul lui septembrie. Pan-atunci trebuie sa cumpăr toate materialele necesare. C-apoi e mai greu: eu s-alerg ca disperatu' prin oras, după incă 2 saci de adeziv si 15 metri de plasă de fibră de sticlă, iar băietii, nesupravegheati fiind, să exerseze cine stie ce "invenţii ştiinţifice" (nebrevetate incă!) pe izolatia mea.
    De-aia ziceam că vreau să stau tot timpul cu ochii si biciul pe ei, ca sa nu facă prostii.

    Comentariu

    Procesare...