Grunduire inainte de termoizolatie?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Catalin2005
    Incepator
    • 06.dec.2005
    • 54

    Grunduire inainte de termoizolatie?

    Este necesar sa aplicam un grund de profunzime pe tencuiala exterioara inainte de aplicarea termosistemului? Am vazut acest lucru intr-un filmulet prezentat pe mctv.ro si mi se pare totusi exagerat.
    Chiar este necesara operatiunea aceasta? De ce?
    Personal nu cred ca exista mester care sa aplice si grundul ....

    Va multumesc pt raspunsuri.
    Cu stima,

    Catalin
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15138

    #2
    Este optiunea dvs. daca nu doriti sa aplicati sistemul complet, asa cum este recomandat de producator.

    Grundul (amorsa) are rolul ei si nu vad motivul pentru care nu trebuie utilizata atat timp cat nu aduce decat beneficii iar cheltuielile implicate sunt minime.

    Ca mesterii nu parcurg aceasta etapa, nu este un argument solid. In acelasi timp as spune ca aceiasi mesteri nici macar nu curata fatada sau desprafuiesc zonele asa ca nu as lua exemplu ca pe o referinta corecta.

    Grundul mareste aderenta, stabilizeaza praful superficial etc. si va recomand sa il utilizati daca va doriti o lucrarea cat mai buna.

    Comentariu

    • Catalin2005
      Incepator
      • 06.dec.2005
      • 54

      #3
      De acord cu utilitatea acestei grunduiri dar costurile nu sunt deloc de neglijat avand in vedere ca un bidon de grund costa cca 60-70 RON...

      Daca tencuiala este executata bine si este proaspat aplicata nu s-ar putea evita grunduirea?

      Multumesc
      Cu stima,

      Catalin

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15138

        #4
        Un bidon de 10 litri acopera maxim 100 mp.
        Analizati pretul amorsei in structura termosistemului si nu in afara acestuia.

        Amorsa nu se aplica pe zone umede ci numai pe straturi uscate, cu capacitate portanta si curatate in prealabil.

        Comentariu

        • iulianchioibasu
          Incepator
          • 30.mar.2008
          • 91

          #5
          Nu este necesara folosirea de grunduri inainte de aplicarea termosistemului decat in cazurile in care suportul necesita fortificare ( este instabil , se prafuieste usor etc ) . Daca suportul este in stare buna ( ca si rezistenta ) , atunci se aplica direct adezivul fara grunduire .
          ... daca nu folosesti materiale de calitate atunci cred ca se poate ...
          IulianC. si Domus

          Comentariu

          • sriw
            Membru Marcant
            • 05.dec.2007
            • 524

            #6
            Stratul suport trebuie grunduit inainte de a fi aplicat polistirenul. Recomand sa asteptati uscarea tencuielii inainte de a aplica termosistemul.

            Nu este necesara folosirea de grunduri inainte de aplicarea termosistemului decat in cazurile in care suportul necesita fortificare ( este instabil , se prafuieste usor etc )
            Daca stratul suport este instabil,va garantez ca n-o sa-l fortificati din grund
            If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

            Comentariu

            • DEKO
              Membru
              • 16.nov.2005
              • 229

              #7
              re...

              de acord cu varianta iulian...

              Comentariu

              • iulianchioibasu
                Incepator
                • 30.mar.2008
                • 91

                #8
                Postat în original de sriw
                Stratul suport trebuie grunduit inainte de a fi aplicat polistirenul. Recomand sa asteptati uscarea tencuielii inainte de a aplica termosistemul.

                Nu este necesara folosirea de grunduri inainte de aplicarea termosistemului decat in cazurile in care suportul necesita fortificare ( este instabil , se prafuieste usor etc )
                Daca stratul suport este instabil,va garantez ca n-o sa-l fortificati din grund
                Sa inteleg ca vorbiti de amorse de legatura ? Atunci ... care este rolul unei amorse de legatura ?!
                ...
                Totusi ... cunosc lucrari unde s-a utilizat grund special de profunzime care a avut ca efect si fortificarea suportului - initial acesta fiind instabil datorita calitatii slabe a materialului utilizat in realizarea tencuielii ! Spre rusinea mea am patit-o chiar si la mine acasa , lasandu-ma in baza stiintei unui "meserias" ,caruia a trebuit ulterior sa-i corectez erorile !
                IulianC. si Domus

                Comentariu

                • morioka70
                  Membru
                  • 16.aug.2009
                  • 297

                  #9
                  O fi bine sa folosesc CT17 putin expirat?

                  Am un bidon de CT17 ceva mai vechi, si-n toamna asta (pe la-nceputul lui septembrie) vreau sa-mi izolez apartamentul pe afară.
                  Faţada blocului este cu zgrumţuri (că nici nu stiu cum se numesc, tehnic vorbind – vezi pozele 1, 2 si 3), existand o posibilitate mai mare a acumulării de praf, in timp. Pentru că nu vad cat de bine s-ar curaţa peretele de acest praf (daca ai da cu mătura inainte de placarea cu EPS), m-am gandit sa folosesc niste CT17 pe care l-am cumaparat anul trecut.
                  In toamna lui 2010 am avut de construit două parapete laterale din BCA la balcon, iar pentru asta am fost nevoit sa cumpar un bidon de 10 L de amorsă (grund de profunzime) Ceresit CT17 (la bidoane mai mici, de 5 L, n-aveau), din care am folosit foarte putin. După ce-am terminat treaba, restul amorsei CT17 (peste 9,5 litri!) am vrut să i-o vand cuiva la jumatate de pret, dar n-am gasit pe nimeni (trăgeam speranţe, fiindcă vecinul de-alaturi taman ce-şi renova intreg apartamentul pe interior). Negăsind nici un client, am vrut s-o arunc pe toată la canalizare, mie nemaifiindu-mi de trebuinţă. Apoi am zis totusi s-o mai pastrez un an, "că cine stie?", urmând s-o arunc de-abia dupa ce-i expiră termenul de garantie.
                  Termenul de garantie n-a fost tiparit din fabricatie pe eticheta originală, asa cum ar fi fost normal să se procedeze, ci a fost aplicat ulterior (de către "cineva"!?!), cu un aparat special, cu care lipesc ăştia prin magazine preţul produselor alimentare (vezi ultima poză). Acest abţibild poate fi lipit de catre orice neica-nimeni, in orice dugheană de la colţ de stradă. Cand am cumparat bidonul am vazut acest lucru si l-am intrebat pe cel din magazin (reprezentanţa Ceresit Piteşti, din Cart. Craiovei) cine a aplicat data expirarii. Vanzatorul a zis că producatorul a facut-o, nicidecum ei in magazin.
                  Pe hartiuţa aia galbenă zice că amorsa mea CT17 va expira pe 24 august 2011 ("Expiră: 24.08.2011" - adică mâine-poimâine). Eu apreciez c-o sa m-apuc sa termoizolez abia pe la-nceputul lui septembrie (8-10 sept), asa ca pana atunci o sa mai treacă trei săptămani.
                  Intrebări:
                  1. Are ceva daca folosesc această amorsă CT17 la maxim o luna de la data expirarii lipite pe bidon de asa-zisul "producător"?
                  2. Iar daca termenul de valabilitate a expirat mai demult
                  (de juma’ de an, să zicem, eu neavand posibilitatea sa verific acest lucru) si folosesc totusi această amorsă, poate ea sa facă mai mult rău decat bine?[/b] (să scadă si mai mult conditiile de aderenţă a adezivului la perete, adică să fie si mai nasol decat in cazul in care-as fi lipit EPS-ul direct pe zidul plin de praf!!!)

                  P.S.: Mentionez faptul ca bidonul cumparat de mine a fost protejat permanent de intemperii. L-am tinut numai in casă, pe hol, la intare, unde nu bate niciodată soarele, si unde temperatura vară-iarnă variază in limite mai mult decat rezonabile (18-28 °C).
                  Acum, dacă tot s-a ivit ocazia cu termoizolarea faţadei, ma gandesc totusi sa folosesc conţinutul acestui bidon de CT17, fiind păcat sa arunc la canal 9,5 L de amorsă expirată de-o lună (conform abţibildului ăla galben lipit, zice-se, "de către producator" - Henkel, pe numele lui!).
                  Incă o chestie. Pe eticheta originală, la paragraful “Depozitare”, spune asa: “12 luni în locuri racoroase, ferite de ingheţ”. De ingheţ a fost ferit cu siguranţă, dar partea cu depozitarea “în locuri răcoroase” n-am avut cum s-o respect (mai ales acu’, vara), că n-am pivniţă la bloc. Iar bidonul l-am desigilat hăt, anul trecut, in septembrie. Are ceva?

                  Domnule Gemini, Dvs ce ziceti, la experienţa pe care-o aveti? Zecile de bidoane de CT17 care v-au trecut prin mână tot asa arătau, cu termenul de valabilitate aplicat ulterior, folosind un banal aparat de marcat preţurile? Oare nu există posibilitatea fraudării termenului de valabilitate de catre orice vanzator cu amănuntul? (presupunînd c-a rămas cu marfa pe stoc?) Pentru că o asemena etichetă poate fi falsificată de orice gură-cască, nu-ti trebuie cine stie ce facultăţi absolvite la Oxford.
                  Cand l-am cumparat, m-am uitat atent, dar cele 8-10 bidoane de CT17 aflate atunci la vanzare in magazin arătau la fel, toate avand lipite acest abţibild galben (si toate expirau exact in aceeasi zi, pe 24 august 2011!). Insă asta nu duce la nici o concluzie, nici că DA, nici că BA.
                  Daca eram in Germania, nu mi-as fi pus problema. Dar stiti cum sună o zicală românească post-decembristă: "Trăim în România şi asta ne ocupă tot timpul!" Din păcate, as adăuga!
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    #10
                    Mi se pare tare ciudat modul de marcare, din cate stiam eu sunt toate imprimate din fabrica, pe bidon sau pe eticheta, ori termenul de expirare, ori data producerii.

                    In cazul in care este expirata, nu poate face rau pentru ca partea de rasini se separa de apa. Cu alte cuvinte vei da cu apa cu anumite resturi din compozitie si nu se va realiza efectul scontat.
                    Daca ajung maine intr-un magazin de bricolaj, o sa vad daca pe la noi este acelasi stil de etichetare, insa nu cred.

                    Poti face un test, agita bine bidonul si aplica pe o suprafata mica. Daca peste 2-3 ore se usuca si se simte ca a stabilizat urmele de praf si este oarecum rezistent la zgariere este totul OK.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • morioka70
                      Membru
                      • 16.aug.2009
                      • 297

                      #11
                      Postat în original de VYS
                      Mi se pare tare ciudat modul de marcare, din cate stiam eu sunt toate imprimate din fabrica, pe bidon sau pe eticheta, ori termenul de expirare, ori data producerii.

                      In cazul in care este expirata, nu poate face rau pentru ca partea de rasini se separa de apa. Cu alte cuvinte vei da cu apa cu anumite resturi din compozitie si nu se va realiza efectul scontat.
                      Daca ajung maine intr-un magazin de bricolaj, o sa vad daca pe la noi este acelasi stil de etichetare, insa nu cred.

                      Poti face un test, agita bine bidonul si aplica pe o suprafata mica. Daca peste 2-3 ore se usuca si se simte ca a stabilizat urmele de praf si este oarecum rezistent la zgariere este totul OK.
                      1. D-le Viorel, ia să dati si Dvs fuga maine la un magazin de bricolaj, sa vedem, in Craiova tot asa vând ăstia de la Henkel amorsa CT17, la bidoane marcate manual, cu aparat de lipit preţul pe pachetele de pufuleţi, eugenii si biscuiţi? (a se citi: "produse alimentare")

                      2. O sa fac testul recomandat, mai ales că am si cu ce si pe ce! Agit bine bidonul inainte, torn grund intr-o cutiuţă mică, apoi dau pe niste blocuri de BCA pe care le tin in balcon pe post de "scăunel", când inchid geamul de sus la fereastra de la balcon (BCA-urile mi-au ramas de anul trecut si mi-e mila sa le-arunc, că sunt aproape intrergi).
                      O sa va tin la curent si-o sa va spun ce aspect va căpăta suprafaţa după 4-5 ore de la grunduire.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15138

                        #12
                        Sunt bune sfaturile colegului de forum.
                        Personal nu am vazut pana acum nici un bidon de amorsa care sa aiba termenul de garantie marcat in modul prezentat de dvs. Acelais lucru este valabil pentru sacii de adeziv, galetile cu vopsea lavabila, amorse, vopsele etc.
                        Ramane totusi de verificat informatia.
                        Daca s-a separat apa de restul substantelor din compozitia amorsei si la agitare nu se recombina, obtinand produsul initial atunci avem o problema, produsul nu se mai poate utiliza astfel incat sa realizeze corect tratarea suprafetei in cauza. Daca exista schimbari de culoare, miros, consistenta avem iarasi un produs compromis.
                        In caz contrar, dam cu apa pe pereti, nu s epoate intampla nimic care sa impiedice aderenta adezivului pentru polistiren.
                        Inainte de amorsare este recomandat sa inlaturati toate neregularitatile/asperitatile suprafetei pentru a elimina materialele slab rezistente. Se amorseaza si se poate aplica direct polistirenul utilizand metoda de lipire in pat continuu.
                        Acum se gaseste grundul Ceresit CT 17 si la bidoane de 2L.

                        Comentariu

                        • morioka70
                          Membru
                          • 16.aug.2009
                          • 297

                          #13
                          Totu-i bine cand se termina cu bine!

                          Postat în original de VYS
                          Poti face un test, agita bine bidonul si aplica pe o suprafata mica. Daca peste 2-3 ore se usuca si se simte ca a stabilizat urmele de praf si este oarecum rezistent la zgariere este totul OK.
                          Postat în original de morioka70
                          O sa fac testul recomandat, mai ales că am si cu ce si pe ce! Agit bine bidonul inainte, torn grund intr-o cutiuţă mică, apoi dau pe niste blocuri de BCA ...
                          ... O sa va tin la curent si-o sa va spun ce aspect va căpăta suprafaţa după 4-5 ore de la grunduire.
                          Doamnelor, domnişoarelor si domnilor, "Breaking news!", ca să zic asa . Am promis că revin cu noutăti, asadar iată-le:
                          Gata, am testat grundul CT17 din bidonul-problemă, despre care credeam că are termenul de valabilitate "expirat". Am mânjit aseara cu pensula (pe la ora 17) o zona dintr-un BCA, iar acum, in dimineata asta, m-am dus să văd minunea. Merge, domnilor! Uraaa!!!
                          Am încercat suprafata si cu degetul si cu unghia, atat pe zona cu, cat si pe zona fără. Diferenta se simte! Acolo unde am dat cu CT17, stratul superficial s-a "gălbejit", s-a întărit putin si nu se mai ia var pe mana, cand dai cu degetul. Iar unghia parca alunecă, nu e ca in zona negrunduită, unde ai senzatia că-ti plimbi unghia pe pila de unghii, tocindu-o. (unghia, nu pila!)

                          Postat în original de Gemini
                          Personal nu am vazut pana acum nici un bidon de amorsa care sa aiba termenul de garantie marcat in modul prezentat de dvs. Acelais lucru este valabil pentru sacii de adeziv, galetile cu vopsea lavabila, amorse, vopsele etc. Ramane totusi de verificat informatia.
                          Păi, tocmai asta m-a pus si pe mine pe ganduri, faptul că bidonul nu avea data fabricatie/expirarii imprimată direct pe ambalajul (eticheta) original(ă), asa cum au sacii de adeziv si găletile de vopsele, de exemplu. De-aia l-am si intrebat "de sănătate" pe Vasilică ăla din magazin. Si ce magazin, "ditamai" reprezentanţa Ceresit Pitesti, din Cart. Craiovei! De fapt, ăsta a si fost motivul pentru care, cu toate ca aveam indoieli, am zis totusi să risc si sa cumpăr bidonul ăla de 10 L, fiindcă-l iau de la reprezentanta Ceresit, nu de la orice terchea-berchea. Că dac-as fi văzut acest lucru la un dughenar, i-as fi dat cu FLIT* imediat! (*FLIT = FLy Insect Toxing)
                          Cine stie care este explicatia lipirii datei expirarii pe o banală hârtiuţă galbenă, asemeni lipirii preturilor pe marfurile alimentare?!
                          Mă gandesc că n-ar strica sa le trimit o jalbă (un mail) cu intrebări (si cu pozele cu bidonul de CT17) si celor de la Organizatia de Partid Bucureşti, adică reprezentantei Ceresit Romania, sa vedem, tovarăşii de-acolo ce raspuns imi dau. Să-i iau de guler si sa-i scutur niţel: "Pen' ce, măi, musiu, s-a procedat asa, de-ati lipit data de expirare a produsului pe o mini-etichetă galbenă, ce poate fi falsificată de orice aurolac cu 4 clase elementare?"

                          Postat în original de Gemini
                          Daca s-a separat apa de restul substantelor din compozitia amorsei si la agitare nu se recombina, obtinand produsul initial, atunci avem o problema, produsul nu se mai poate utiliza, astfel incat sa realizeze corect tratarea suprafetei in cauza. Daca exista schimbari de culoare, miros, consistenta avem iarasi un produs compromis.
                          Cand m-am uitat in primăvara asta la bidon, componentele se decantaseră, sus era aproape transparent, iar jos era o suspensie maronie-difuză (bidonul nu-l mai miscasem din loc de-un car de vreme).
                          In schimb, aseara, după ce l-am agitat un minut, a devenit iarasi alb-lăptos (opac) în toată masa de lichid. De schimbat mirosul nu stiu daca si l-a schimbat intre timp, că vorb-aia, asta-i de-abia a doua oara cand dau cu nasul de asa ceva. Ce sa zic, miroase a substante chimice, indescriptibilă senzatie! Aduce oarecum cu mirosul de ierbicide, dar vaaag de tot - că alea put de nu poti să stai langă ele.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15138

                            #14
                            Este in regula, testul este relevant si va permite utilizarea produsului.

                            Asteptam sa vedem ce gaseste VYS pe teren!

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12977

                              #15
                              Ei bine, tzapa!

                              Se pare ce este un mod de marcare real si agreat nu doar de un producator ci de mai multi. La bidoanele de amorsa de 5-10 litri, la trei producatori am observat ca este acelasi stil. O eticheta (dar alba, nu galbena) ce mentioneaza lotul si data productiei iar pe cealalta data expirarii.
                              Nu acelasi sistem este utilizat la galetile cu chit de rosturi (CE 40) la care inscrisul este realizat pe cantul capacului.

                              Probabil este o chestiune legata strict de posibilitatile tehnice, la chitul de rosturi capacul este circular, destul de mare si accesibil pentru a realiza inscriptionarea pe masinile speciale iar la bidoanele de amorsa dopul mic nu permite aceasta operatiune. Cam asta ar fi explicatie pe care o gasesc momentan.

                              Asa ca, Marioka, stai linistit in privinta magazinului respectiv. Se pare ca sunt oameni corecti, contrar asteptarilor noastre meschine, mama ei de democratie! S-a dus increderea si ne gandim numai la partile negative.

                              Sa ai spor la lucru!
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...