Cleme metal pentru stalpi lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Arha
    Membru
    • 24.iul.2007
    • 260

    Cleme metal pentru stalpi lemn

    Doresc sa construiesc o pergola. Stalpi vor fi din lemn 100/100/3000.
    Problema este ca nu stiu cum sa prepar betonul si adancimea gropii in care voi prinde clemele metalice.
  • Arha
    Membru
    • 24.iul.2007
    • 260

    #2
    Am reusit sa gasesc cat trebuie sa fie groapa: 300x300x450.
    Mai ramane cimentul.
    Stie cineva daca se gaseste pe piata amestec gata preparat ? Adica eu sa pun doar apa si atat!

    Arha

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12976

      #3
      Nu gasesti pe piata.
      Cumperi ciment si nisip/pietris si iti faci betonul necesar.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12086

        #4
        Re: Cleme metal pentru stalpi lemn

        Postat în original de Arha
        Doresc sa construiesc o pergola. Stalpi vor fi din lemn 100/100/3000.
        Problema este ca nu stiu cum sa prepar betonul si adancimea gropii in care voi prinde clemele metalice.
        Daca sint acei suporti care au o simpla tija metalica pentru fixare , se monteaza cu diblu chimic . Curat si rapid ! Asa trebuie sa arate un suport pentru prinderea stilpilor de lemn pe beton . Linia rosie intrerupta reprezinta nivelul betonului iar linia rosie continua nivelul final al pardoselii , mai jos cu min 5 cm fata de Fx.
        Fișiere Atașate
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Arha
          Membru
          • 24.iul.2007
          • 260

          #5
          Multumesc pentru informatii.
          A mai ramas doar betonul, beton pe care nu stiu sa il prepar !! Adica nu stiu proportile

          Ideiea este ca nu as vrea sa ma complic cu nisip ciment si alte amestecuri. Pentru 6 stalpi nu merita efortul, as cumpara ceva de-a gata !

          Merge sa torn sapa autonivelanta in loc de beton pentru fixa clemele in pamant ?

          Comentariu

          • Bill
            Membru marcant
            • 05.dec.2006
            • 419

            #6
            Asculta ce a zis @VYS.
            Ia un sac de ciment, pe el scrie retele de beton. Ia cu tine si un pix si o foaie de hartie. Faci un calcul simplu, calculezi ce volum au cele 6 gropi. Vezi si cat nisip, pietris iti trebuie. Apoi tot de unde iei cimentul tot acolo au si nisip si petris. Ti-l pune in 2-3 saci de plastic (sau cati ti-au iest din calcul) si asta e tot. Acasa iti mai trebuie o lopata si o galeata.
            Betonul e mai rezistent decat sapa (care contine numai nisip si ciment).
            Si iesi si mai ieftin.

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12086

              #7
              [quote="Arha"]Multumesc pentru informatii.
              Nu ati spus daca suportul arata ca cel din poza ? daca e asa inainte de fixarea lui in beton mai sudati doua -trei fiare perpendiculare pt a putea asigura o prindere buna .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • rxu
                Incepator
                • 05.apr.2007
                • 19

                #8
                Si eu planuiesc un deck cu pergola. Dupa mai multe cautari am decis sa bag stalpii de lemn direct in beton, dupa ce insurubez 4 -5 holzsuruburi mari in jurul lor. O sa sap groapa, o sa cumpar o galeata de preparat mortar careia o sa-i tai fundul. In locul fundului o sa introduc betonul obtinand in acest fel un trunchi de con cu un stalp in el. Ansamblul il cobor in groapa dupa ce am pus un strat de pietris.Acopar cu pamant de jur imprejur si batatoresc bine. Operatiunea de turnare poate fi facuta si pe pozitie, adica direct in groapa cu conditia sa pozitionezi bine stalpii si sa-i ancorezi in 3 locuri pentru a sta dtrepti.

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12086

                  #9
                  Postat în original de rxu
                  Si eu planuiesc un deck cu pergola. Dupa mai multe cautari am decis sa bag stalpii de lemn direct in beton, dupa ce insurubez 4 -5 holzsuruburi mari in jurul lor. O sa sap groapa, o sa cumpar o galeata de preparat mortar careia o sa-i tai fundul. In locul fundului o sa introduc betonul obtinand in acest fel un trunchi de con cu un stalp in el. Ansamblul il cobor in groapa dupa ce am pus un strat de pietris.Acopar cu pamant de jur imprejur si batatoresc bine. Operatiunea de turnare poate fi facuta si pe pozitie, adica direct in groapa cu conditia sa pozitionezi bine stalpii si sa-i ancorezi in 3 locuri pentru a sta dtrepti.
                  Complicatii fara rost , rezistenta in timp minima , nerecomandat . Magazinele sint pline de suporti dedicati . Stilpul putrezeste , indiferent ce tratamente ati face inainte de introducerea lui in beton .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • Arha
                    Membru
                    • 24.iul.2007
                    • 260

                    #10
                    Si eu am avut prima data intentia de a baga stalpii de lemn direct in beton. Pe parcurs, documentandu-ma pe internet am ajuns la concluzia ca este mai indicat sa-i prinzi in cleme. Este pur si simplu mai practic!

                    Lemnul este in aer, il poti revopsi la nevoie, il poti inlocui usor.

                    Cand torni betonul in groapa trebuie sa echilibrezi doar clema, nu trebuie sa te chinui sa ti pe verticala stalpul de 2-3 metri lungime pana sa intareste betonul.

                    Comentariu

                    • Arha
                      Membru
                      • 24.iul.2007
                      • 260

                      #11
                      Asa am rezolvat cu clemele.

                      p.s: din pacate nu pot pune fotografii pentru ca da eroare site-ul

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12976

                        #12
                        Modifica dimensiunea pozele, maxim 550x550 px .
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • Arha
                          Membru
                          • 24.iul.2007
                          • 260

                          #13
                          Nu merge, poza are 336x448 si 42 kb, mesajul este:

                          Eroare de �nc�rcare: Nu am putut �nc�rca fi�ierul la ./files/sp_a0010_204.jpg.

                          cred ca inca sunt probleme cu site-ul

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6359

                            #14
                            Postat în original de Arha
                            [...] Eroare de �nc�rcare: Nu am putut �nc�rca fi�ierul la ./files/sp_a0010_204.jpg. [...]
                            Ati primit de pe acest forum mesajul de eroare scris cu diacritice? Poate este unul din efectele reviziei.

                            P.S. A incercat cineva sa scrie cu diacritice dupa aceasta revizie?
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12976

                              #15
                              Se pare ca da, este un efect secundar.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...