Casa inteligenta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • razvyyc
    Membru Marcant
    • 04.ian.2008
    • 449

    #16
    Daca tabloul afisat mai sus este ST, atunci presupun ca ai deja o problema, deoarece nu este suficient de bine ingropat sub tencuiala.

    Comentariu

    • xena
      Membru Marcant
      • 05.aug.2007
      • 786

      #17
      Nu am avut cum sa-l ingrop mai mult deoarece peretele e doar de 12 cm; problema nu este, pt. ca acel tablou e in debara.

      Comentariu

      • xena
        Membru Marcant
        • 05.aug.2007
        • 786

        #18
        Cat priveste casa inteligenta e in "vacanta".
        A mai fost si concediul.
        Acum pun automatizarea la porti, videointerfonul si lucrez la instalatia sanitara: montare chiuvete, wc-uri, distributie interioara de apa, cada, cabina de dus.
        A, mai lucrez si la instalatia SAT; LNB quatro, 4 receptoare, antena 1,2 m offset, montura H-H (care tb cumparata).

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1440

          #19
          Postat în original de xena
          Cat priveste casa inteligenta e in "vacanta".
          A mai fost si concediul.
          Acum pun automatizarea la porti, videointerfonul si lucrez la instalatia sanitara: montare chiuvete, wc-uri, distributie interioara de apa, cada, cabina de dus.
          A, mai lucrez si la instalatia SAT; LNB quatro, 4 receptoare, antena 1,2 m offset, montura H-H (care tb cumparata).
          Desteapta casa
          sper sa o finalizezi fara sa ai probleme .Asteptam sa vedem rezultatul !
          Numai bine .

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #20
            Apropo de case inteligente: exista mai nou sisteme pentru astfel de aplicatii si de la Schneider electric, respectiv sistemul Merten KNX. In mare puteti face urmatoarele lucruri cu ajutorul acestui sistem:
            * sa poti comanda dintr-un sigur punct sau mai multe puncte dorite intreg sistemul de iluminat
            * sa poti sa controlezi sistemul de incalzire al locuintei in functie de timp si nivelul de temperatura exterior si sa reduci incalzirea cand ferestrele sunt deschise
            * sa poti sa-ti alegi diverse scenarii de climatizare (in timpul saptamanii, pe timp de vacanta, in week-end)
            * sa poti controla dintr-un singur punct sau mai multe obloanele din casa ta si acestea sa se ruleze in functie de intesitatea luminoasa sau a vantului
            * sa fi avertizat despre geamurile deschise din casa inainte sa pleci de acasa
            * iluminat automat in functie de intensitatea luminoasa de afara si de detectia prezentei
            * simularea prezentei prin aprinderea luminii in diverse camere cand esti plecat de acasa.

            Sistemul ajuta de asemenea si la economisirea energiei.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12229

              #21
              Si la boala de nervi !
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • ferox
                Incepator
                • 05.iul.2008
                • 4

                #22
                cu economia nu stiu daca exista pentru ca si sistemul in sine consuma citiva wati
                ex: pentru modulele care se baga in doza consumul e de 1W x nr module de comanda sau modul intrare, ok depinde si de tipul sistemului

                eu am gasit aceste sisteme inteligente la inels, moeller, chronos si inca nu sint convins daca vreau sa-mi instalez asa ceva, desi eram cit pe ce sa ma avint in treaba asta

                toti spun ca se poate orice dar cu ce pret? va spun sigur nu se poate orice, am pus si eu niste intrebari incuietoare legate de incalzire care n-au stiut sa-mi dea rezolvarea concreta de programare a sistemului.
                poate exista un sistem asa bun dar cit costa?

                cred ca voi face doar monitorizare si alarma pentru casa sau casa de vacanta, avind in vedere ca se pot vedea online toti parametri si cu un comunicator gsm te poate anunta direct pe telefon daca apare o problema.
                mai multe numai despre Inels stiu ca l-am testat personal
                meniul de programare e simplu si se face direct pe un IP din retea, nu are nevoie de nici un modem de conectare, programul ruleaza si de pe un stick, nu trebuie nimic instalat.

                pretul cred ca este cel mai convenabil pentru cite stie 280euro unitatea centrala si mai calculezi pentru fiecare element de comanda sau de intrare cite 20-50euro. sistemul functioneaza la 12 V
                alte detalii gasiti si la inels.com

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12229

                  #23
                  Comentez si eu ! Pe vremea comunistilor daca exista un program la lumina , caldura , gaze , temperaturi stabilitate prin lege la apa si caldura ...se numea DICTATURA ! Acum ne facem singuri programe pt lumina , caldura tot felul de sisteme programabile de parca noi sintem cu programe si necesitati zilnice identice . De regula programele sint pt masini automate ! In toate cazurile automatizarile locuintei si toate programele nu se potrivesc cu necesitatile reale....asta se numeste CASA INTELIGENTA !
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6453

                    #24
                    @ Mircea G: Daţi-mi voie să vă contrazic, pentru că:
                    1. în general, aceste dispozitive au posibilitatea programării unui ciclu de minim o săptămînă, tocmai pentru a putea face diferenţă între zile, iar în cadrul unei zile programarea cred că se poate face la minut;
                    2. au fost concepute să fie uşor de programat tocmai pentru a se putea adapta necesităţilor fiecărei locuinţe iar programarea şi-o face fiecare aşa cum crede că este cel mai bine pentru el şi/sau familia sa; dacă după o perioadă de utilizare se constată apariţia unui disconfort, se reprogramează parametrii responsabili de acest lucru.

                    Nu cred că se poate face o paralelă între cele două noţiuni, dictatura şi automatizarea. Doar dacă începem să ne răzvrătim împotriva dictaturii impuse de ciclurile "zi-noapte", "primăvară-vară-toamnă-iarnă", "viaţă-moarte" s.a.m.d.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12229

                      #25
                      E parerea dvs ! Indiferent cit de sofisticat ar fi un dispozitiv de programare , inevitabil , programul ne va deveni incomod si utilizatorul va trebui sa se " plieze " pe program "! Total aiurea ! Vreti exemple de minima automatizare si maxima aiureala ?
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • alex virtual
                        Living Legend
                        • 19.mai.2007
                        • 1440

                        #26
                        Postat în original de Mircea G
                        E parerea dvs ! Indiferent cit de sofisticat ar fi un dispozitiv de programare , inevitabil , programul ne va deveni incomod si utilizatorul va trebui sa se " plieze " pe program "! Total aiurea ! Vreti exemple de minima automatizare si maxima aiureala ?
                        Mircea nu fi rau . Un sistem ca acesta are atat avantaje cat si dejavantaje . Fiecare pe placul lui . In plus acum suntem democrati
                        Salutare .

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12229

                          #27
                          Postat în original de alex virtual
                          Postat în original de Mircea G
                          E parerea dvs ! Indiferent cit de sofisticat ar fi un dispozitiv de programare , inevitabil , programul ne va deveni incomod si utilizatorul va trebui sa se " plieze " pe program "! Total aiurea ! Vreti exemple de minima automatizare si maxima aiureala ?
                          Mircea nu fi rau . Un sistem ca acesta are atat avantaje cat si dejavantaje . Fiecare pe placul lui . In plus acum suntem democrati
                          Salutare .
                          Daca eu sint " rau " si vad dezavantajele , te rog sa precizezi citeva avantaje !
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1440

                            #28
                            De exemplu : Daca pleci in concediu poti programa aprinderea luminilor in casa la anumite intervale de timp . O casa complet "intunecata" reprezinta o atractie mare pentru vizitatori nedoriti .
                            Cand vi de la servici casa te poate intampina cu lumina "deschisa " .
                            Poti comanda lumina in diferite camere doar dintr-un singur loc .
                            Sunt banale in zilele noastre : senzori de miscare sau intrerupatoarele cruce de exemplu , chesti care in trecut erau foarte inteligente nu ? acum gandestete cat de utile sunt !
                            Pe deasupra ai o casa inteligenta care gandeste in locul tau fara sa te deplasezi din fotoliul sufrageriei unde stai comod si privesti tv sau lucrezi la PC .
                            Salutare .

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12229

                              #29
                              Postat în original de alex virtual
                              De exemplu : Daca pleci in concediu poti programa aprinderea luminilor in casa la anumite intervale de timp . O casa complet "intunecata" reprezinta o atractie mare pentru vizitatori nedoriti .
                              Cand vi de la servici casa te poate intampina cu lumina "deschisa " .
                              Poti comanda lumina in diferite camere doar dintr-un singur loc .
                              Sunt banale in zilele noastre : senzori de miscare sau intrerupatoarele cruce de exemplu , chesti care in trecut erau foarte inteligente nu ? acum gandestete cat de utile sunt !
                              Pe deasupra ai o casa inteligenta care gandeste in locul tau fara sa te deplasezi din fotoliul sufrageriei unde stai comod si privesti tv sau lucrezi la PC .
                              Salutare .
                              Alex , ai imbatrinit ! Ce am nevoie sa fac casa orga de lumini acum cind hotii lucreaza la vedere ? De unde stie casa cind vin de la servici daca nu am un program stabil ? Am nevoie sau e util sa ma astepte cu lumina aprinsa ? Foarte util sa te joci cu lumina dintr-un singur loc ! Cind altii vor sa doarma sau sting lumina tu o aprinzi ! Si unde ar fi locul acela ca sigur mereu ai fi in alta parte ? Sincer m-ar speria sa gindeasca ea in locul meu ! Singura chestie pe care chiar o vad utila este lumina cap scara/cruce . Senzorii au si ei probleme .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • alex virtual
                                Living Legend
                                • 19.mai.2007
                                • 1440

                                #30
                                Bine Mircea cum spui tu ! Te salut .

                                Comentariu

                                Procesare...