Casa inteligenta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #31
    Eu zic ca economia se poate face cu ajutorul acestui sistem datorita faptului ca luminezi cat ai nevoie in functie de lumina naturala, luminezi unde ai nevoie, in functie de prezenta, deci sistemul interactioneaza cu tine, nu este programat sa aprinda lumina la ora X chiar daca tu nu esti acolo, actioneaza asupra sistemului de climatizare in scopul reducerii energiei folosite atunci cand geamurile sunt deschise si caldura sau aerul rece se pierd. Desigur ca toate aceste sisteme isi au rostul intr-o casa mai mare, unde te ajuta ca sa nu mai stai sa faci diverse operatiuni pentru fiecare incapere in parte; operatiunile se fac fie automat, fie in functie de niste variabile fie la comanda utilizatorului.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • razvyyc
      Membru Marcant
      • 04.ian.2008
      • 449

      #32
      Casa inteligenta.... hmmm.... frumos spus... greu de conceput..... resurse materiale uriase utilizate....
      Probabil aceste sisteme vor avea o productie de serie si in acest fel vom asista la o scadere a preturilor lor, similar cu scaderile in domeniul telefoniei mobile. ori in cel a LCD-urilor. Pana atunci, doar persoane cu o "acoperire" financiara grozava isi pot permite un astfel de lux. Pretul unei astfel de instalatii (calculate de mine in urma cu 1 an pentru un imobil de cca. 240 mp ) treceau putin peste 10.000 euro.
      Bineinteles, daca vorbim despre o "casa inteligenta", nu doar una "semi-inteligenta", construita doar cu unitati de baza, pentru controlul luminii, temperaturii, anumitor consumatori din casa si prin utilizarea senzorilor de prezenta si luminozitate.
      Iar daca reflectam asupra faptului caci costurile instalatiei electrice ar trebui sa fie cca. 2-3 % din costurile totale ale imobilului...... Suna de parca ai avea un Mercedes ultimul tip si l-ai folosi la adusul capitelor de fan de pe plaiurile mioritice.
      Pana in prezent nu am observat nimic spectaculos la cele prezentate de xena, asta daca nu includem senzorii de prezenta, videointerfonul, descarcatorii si disjunctoarele diferentiale in randul echipamentelor inteligente. Evident suntem o mana de oameni care asteptam cu nerabdare atat finalizarea instalatiei cat si o lista de preturi.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12227

        #33
        10 000 de euro ? Perfect ! Ce stie sa faca de banii astia ? Puteti da detalii ? Eu sint un fan al gadgeturilor dar cu toate astea am inceput sa fiu mai rational .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • razvyyc
          Membru Marcant
          • 04.ian.2008
          • 449

          #34
          Suna cam asa: acces cu cartele de proximitate, videointerfon cu 2 posturi de raspuns + posibilitate de vizualizarea camerei din alte 3 locatii cu ajutorul TV-ului, protectie partiala a locuintei impotriva incendiilor, totala impotriva inundatiilor, impotriva scurgerilor de gaz.
          Controlul luminii cu senzori de miscare, controlul TV-ului la fel, difuzare sonora la deplasarea imediata din living la baia sau bucatarie comutand astfel sunetul TV-ului in acele locatii pentru a nu pierde ceva, etc
          Videocontrolul camerei copiilor, bucatariei. Controlul automat sau la comanda a jaluzelelor exterioare, aerisirea camerei programate prin utilizarea actuatoarelor. Utilizarea scenariilor de iluminat atat in prezenta persoanelor cat si in absenta lor pentru prevenirea patrunderilor prin efractie. Asigurarea luminozitatii potrivite in functie de lumina naturala. Deschiderea/inchiderea automata a usii garajului, zavorarea/ deszavorarea automata a usii garajului. Ar mai fi cate ceva.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12227

            #35
            Scuze, dar nu gasesc nimic practic in toate cele enumerate mai sus . Sincer , daca ar fi sa stam la o cafea sa-mi faci o prezentare , nu vad argumentele logice cu care m-ai putea convinge de utilitatea unui sistem de acest gen . Tot ce ai propus creeaza scenarii si asta nu se potriveste cu firescul , normalitatea si lipsa de predictibilitate a actiunilor si necesitatilor unui persoane normale. Nu vad utilitatea cartelei de acces la locuinta . Videointerfonul ? da m-am gindit si eu la asta dar cum drak se face ca indiferent in cite locuri se face transmisia te vei afla in alta parte unde nu ai posibilitatea de a vedea si deschide ?? Videocontrolul altor camere ? Aberant . Poate doar la camera unui copil mic dar si aici este o problema , trebuie sa fi " undeva " pt a supraveghea ...nu este mai simplu sa vezi personal ?? Nici copilul nu poate sa mai fie mingiiat cu privirea in somn ? Trebuie virtual ? Control automat la jaluzele si lumina ...da , benga ! Uite cum stau eu la pc si ma trezesc ca incepe scenariul...se aprinde /stinge lumina , obloanele se ridica / coboara .....sa mai fiu si concentrat ....boala de inima scrie pe mine si prietenii mei devin cei de la smurd ! Usa la garaj automata ? Adica se deschide " de nebuna " ? ca daca este vorba de o simpla motorizare e banalitate . Daca e iarasi cu proximitate...aiureala . Acum sa nu crezi ca asta e mistocarie ci doar caut sa gasesc partea practica si care sa justifice investitia . Poate ar exista un segmet de piata , cei care acum se incadraza in limita de virsta 20-35 de ani . Ei sint cei care pot " inghiti " asa ceva . Ei sint generatia robotizata , informatizata , rupta de realitate . Ei sint cei care traiesc in " virtual " ( sa ma scuze Alex ! ) care nici sex nu stiu sa faca si daca fac fac pe mes , asa ca am spus tot . Rupti de semeni, deci se preteaza robotizarii . ps .noroc ca nu am acel sistem de urmarire a sonorului dupa mine . Ma duc sa fumez o cafea si sa beau o tigara (!) si asta mai lipsea , sa plece si Bee Gees dupa mine in bucatarie , ma auzea catelul , venea si el ....apoi venea nevasta ....si uite cum dadeam eu desteptarea la nici ora 6 ....Ce bine e cind nu te urmareste nimeni cu nimic ...fara camere , fara sonor ...
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • razvyyc
              Membru Marcant
              • 04.ian.2008
              • 449

              #36
              Imi cer scuze, dar de mult nu m-am mai amuzat asa de bine citind un mesaj.
              Pe bune.
              Probabil ati realizat ca si eu sunt de aceiasi parte a baricadei, adica contra implementarii unor sisteme domotice in locuintele noastre. Pe langa faptul ca sunt al dracului de scumpe, au si ele inconveniente, as zice eu destul de mari. De exemplu, daca se blocheaza managerul central? Sau are o defectiune? Pai imi lasa casa fara incalzire cand eu as fi plecat in concediu la shi.... Sau as avea un scenariu al iluminatului si in prezenta persoanelor din casa...

              Poate singurele aplicatii pot fi: videointerfonul (totusi) pentru ca ii puteti instala cate posturi de raspuns doriti, scutindu-va in acest fel de drumurile la nesfarsit pana la usa sau poartita de acces. In plus ii poate fi atasat un modul de memorie, pentru a vedea persoanele care v-au cautat in lipsa dvs. de acasa.
              In plus ar mai fi aerisirea camerelor cu ajutorul ferestrelor batante actionate electric. Aici se poate realiza partea de comanda si cu ajutorul echipamentelor clasice (banalele relee si contactoare). Mie imi este foarte utila aceasta aplicatie in cazul unei mici locuinte la tara, acolo unde nu prea ajung decat 1 data la 2 saptamani, aerisirea camerelor facandu-se de 3 ori pe zi. In acest fel am o casa mult mai primitoare atunci cand ajung in acele zone si in plus am reusit sa elimin o seama de inconveniente, tinand cont ca este o casa taraneasca, facuta din pamant.

              Inca ceva: execut instalatii electrice de cca. 3 ani si tin sa o fac in conformitate cu toate normativele citite; in tot acest timp eu nu am incercat sa gasesc argumente pentru a convinge clientul, eu doar incerc ca ideile lor sa fie puse in aplicare in conformitate cu normativele in vigoare. Iar daca careva insista pe o chestie ilogica si periculoasa pentru locuinta lui, prefer sa renunt la executarea ei.

              Comentariu

              • alexis
                Living Legend
                • 05.nov.2006
                • 1318

                #37
                [quote="Mircea G"]
                Am ras si eu cu pofta! . Aveti dreptate, unele lucruri tind spre absurd. Mai tineti minte reclama: " Ia sa vedem noi, Gicule! cum ai lasat tu lumina la baie aprinsaaa!... Sa ajungi sa fi vanat de propriile sisteme de supraveghere. Mai bine fara.
                faci o casa si pentru urmasii tai

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12227

                  #38
                  Daca v-am amuzat putin . tot e bine . Sa nu se supere fanii automatizarilor excesive , poate eu gindesc, in privinta asta , mai lent jdhsbx bnkzjcbl xuahj....pardon ! ramasesem cu ochii fixati in ecran si - Casa- (!) a crezut ca am adormit asa ca a stins lumina Spor la automatizari !
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • leon
                    Membru Marcant
                    • 19.sep.2006
                    • 903

                    #39
                    Postat în original de Consultant electrice
                    Apropo de case inteligente:...

                    Comentariu

                    • Manuela M
                      Incepator
                      • 12.oct.2008
                      • 2

                      #40
                      Postat în original de xena
                      Crezi?
                      Fii cuminte. Cand termin am sa postez lista de cheltuieli.
                      Nu te gandi ca ma dau banii afara din casa!

                      Comentariu

                      • Manuela M
                        Incepator
                        • 12.oct.2008
                        • 2

                        #41
                        Postat în original de xena
                        Crezi?
                        Fii cuminte. Cand termin am sa postez lista de cheltuieli.
                        Nu te gandi ca ma dau banii afara din casa!
                        Buna ! Am gasit de curand acest forum si m-am dus la pagina 1 ca sa pot citi de la inceput, despre ce casa inteligenta vorbesti. Dar nu am gasit scris de la inceput, de la pagina 1 pana la pagina 3, unde s-a ajuns acum. Te rog spune-mi si mie ce ti-ai facut inteligent la casa, de unde le-ai luat si cat te-a costat ?
                        Multumesc !

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #42
                          In dreapta jos click pe "1" si va aparea pagina 1!

                          Este vorba de automatizarile din locuinte si sisteme integrate care fac acest lucru.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • vietnam
                            Incepator
                            • 15.oct.2008
                            • 13

                            #43
                            Casa inteligenta

                            Vreau sa fac ca prin inflarosu sa pot aprinde lumina, pentru inceput.... mai sunt mai multe idei....dar macar sa o rezolv pe asta. aveti idee cam ce mi-ar trebui sa ca sa fac un mecanism ca sa poata sa mearga prin telecomanda ?

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6453

                              #44
                              De ce vreţi să reinventaţi cuiul?
                              Există deja întrerupătoare acţionate de unde în infraroşu, mai exact, de orice telecomandă.


                              P.S. Poate ar fi util să citiţi topicul cu acelaşi nume de la http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=14871
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • ar14rai
                                Incepator
                                • 26.sep.2008
                                • 24

                                #45
                                Am telecomanda la poarta de la garaj. O folosesc si la poarta din curte. Mai are doua butoane. Unul o sa-l folosesc pt lumina interioara, altul am sa incerc sa armez alarma de la masina (sau casa). All in one. Am crezut ca subiectul se refera la full automatizari: lumini care se aprind prin voce, TV, cuptor cu microunde, alarma cu transmitere de SMS, (chiar si cazan termic), robot interactiv, astea ar fi mai interesante... adica mai inteligente la o casa.
                                Subiectul e bun... pt cine are bani. Pt altii... exercitii de imaginatie (ca mine)...
                                E pacat sa nu faci binele pe care poti sa-l faci!
                                Dumnezeu sa lucreze asupra voastra!

                                Comentariu

                                Procesare...