Termoizolarea elevatiei fundatiei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12204

    #16
    Postat în original de raduca
    Postat în original de MIRCEA MAXIMG
    Cred ca este o neintelegere. [...]
    Aveti dreptate, greseala mea: din viteza am scris "intre izolatia soclului si trotuar" in loc de "intre termoizolatia soclului si trotuar".
    Indiferent de modul in care este finisat soclul ( curat , hidroizolat sau termoizolat ) , daca se face un trotuar alaturat trebuie etansata racordarea cu un material impermeabil si elastic .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6878

      #17
      Postat în original de raduca
      Postat în original de Maistrul Max
      @Raduca: ce te nelinisteste? [...]
      Nu sint nelinistit, doar curios.
      Am vorbit cu cineva care a mers de mai multe ori in Italia (e constructor, iar deplasarile au fost in interes profesional) si care mi-a spus ca acolo, intre izolatia soclului si trotuar, se lasa un spatiu suficient de mare ca apa (cea care patrunde acolo si care ingheata) sa nu deterioreze termosistemul.
      Raduca pai ce ai pictat tu acolo este gresit. Nu asa se termoizoleaza un soclul care are trotuar.
      Cu stima.

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6451

        #18
        Postat în original de Maistrul Max
        Raduca pai ce ai pictat tu acolo este gresit. [...]
        Tot ce se poate, asa ca astept corectia.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6878

          #19
          Daca se doreste termoizolatia soclului stii ca termoizolatia trebuie sa plece de la circa 20-30 cm sub nivelul solului. In atare situatie dupa ce se face hidroizolatia si se monteaza termoizolatia se toarna trotuarul lasand un rost de 1-1,5 cm latime intre trotuar si polistirenul extrudat.
          Acest rost ulterior se mateaza cu un strat de nisip (2/3 din inaltime) si un strat (1/3 grosime) din mastic bituminos ori cu un chit special.
          Asta ar fi o solutie.
          Cu stima.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6451

            #20
            Postat în original de Maistrul Max
            Daca se doreste termoizolatia soclului stii ca termoizolatia trebuie sa plece de la circa 20-30 cm sub nivelul solului. [...]
            Corect, Max.
            Dar problema este ca ce am postat eu nu e o varianta ce va fi aplicata in viitor la o casa ce abia se construieste. In fapt, casa si trotuarul exista deja, iar omul nu se mai apuca sa sparga trotuarul si sa sape in jurul fundatiei, asa ca revin cu intrebarea: care ar fi cea mai buna varianta in acest caz?
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12204

              #21
              Postat în original de raduca
              Postat în original de Maistrul Max
              Daca se doreste termoizolatia soclului stii ca termoizolatia trebuie sa plece de la circa 20-30 cm sub nivelul solului. [...]
              Corect, Max.
              Dar problema este ca ce am postat eu nu e o varianta ce va fi aplicata in viitor la o casa ce abia se construieste. In fapt, casa si trotuarul exista deja, iar omul nu se mai apuca sa sparga trotuarul si sa sape in jurul fundatiei, asa ca revin cu intrebarea: care ar fi cea mai buna varianta in acest caz?
              Varianta aratata de dvs . Nimeni nu va sparge trotuarul !
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6878

                #22
                Postat în original de raduca
                Corect, Max.
                Dar problema este ca ce am postat eu nu e o varianta ce va fi aplicata in viitor la o casa ce abia se construieste. In fapt, casa si trotuarul exista deja, iar omul nu se mai apuca sa sparga trotuarul si sa sape in jurul fundatiei, asa ca revin cu intrebarea: care ar fi cea mai buna varianta in acest caz?
                Daca trotuarul exista se incepe prima data montand pe muchia dintre trotuar si perete o fasie de banda hidroizolatoare, care poate sa fie chiar din membrana, in asa fel incat pe orizontala sa aibe latimea termoizolatie iar pe verticala 15-20 cm. Se monteaza apoi hidroizolatia pe verticala din membrana bituminoasa + termoizolatia.
                Intre partea inferioara a termoizolatiei si trotuar se chituieste cu un chit bituminos dupa care se aplica masa de spaclu+finisajul dorit.
                Cu stima.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6451

                  #23
                  Multumesc.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • ccamilaka
                    Incepator
                    • 27.mai.2008
                    • 5

                    #24
                    umezeala

                    ajutati-ma pt un perete ud la 1 m de la sol; refac trotuarul deteriorat(sursa umezelii) si astept sa se usuce peretele pana sa ma apuc de hidro-termo izolatie??

                    Comentariu

                    • ccamilaka
                      Incepator
                      • 27.mai.2008
                      • 5

                      #25
                      maestre Max, urmaresc de ceva vreme tot ce s-a spus aici despre temelii si trotuare, capilaritate si umezeala, va rog sa ma sfatuiti daca sa astept uscarea peretelui (poate vine vara!!) pana la continuarea lucrarilor pe un perete UD, parter, trotuar distrus

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        #26
                        Este necesar sa dezveliti zonele ude (indepartati straturile afectate), lasati sa se usuce si apoi refaceti suprafetele.

                        Comentariu

                        • gmcalarasi
                          Incepator
                          • 21.feb.2008
                          • 14

                          #27
                          Daca nu se doreste izolarea fundatiei cu polistiren , se poate cobora undeva la 20 cm sub nivelul solului sau puteti sa va opriti la nivelul trotuarului daca acesta este turnat.

                          Banuiesc ca doar termoizolatia nu este necesara pe toata adancimea fundatiei, iar hidroizolatia trebuie facuta pe toata adancimea de fundare.
                          Corect?
                          Nu am gasit raspunsul de aceasta intrebare.
                          Ce adancime trebuie termoizolatie (fundatie fiind 90cm in pamant, 40cm afara -nu exista trotoar)
                          Ce adancime trebuie hidroizolatie
                          Care este mai bine, carton si bitum, sau folie cu crampoane, si dece?
                          Cum sa nivelezi fundatie nedrept? -adica, fundatie a fost turnat folosind sapatura pt cofrag

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            #28
                            In mod normal, hidroizolatia se aplica pe intreaga suprafata a fundatiei.
                            In cazul mentionat de dvs. nu cred ca este o idee buna dezvelirea unei fundatii turnate direct in pamant si care va avea o suprafata extrem de denivelata.
                            Daca doriti sa termoizolati soclul, puteti aplica atat hidroizolatia cat si termoizolatia putin sub nivelul solului - circa 20 cm. Ulterior trebuie sa realizati trotuarul.
                            Pentru hidroizolare puteti utiliza o membrana bituminoasa.

                            Comentariu

                            • alexgg
                              Incepator
                              • 26.iun.2014
                              • 2

                              #29
                              Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

                              buna ziua,

                              am si eu o intrebare, termoizolatia care este ingropata in pamant se tencuieste? daca da, cu tencuiala normala care se foloseste si la pereti?

                              multumesc

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15019

                                #30
                                Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

                                Nu are nevoie de tencuire sau spacluire. Se poate lasa neacoeprita suprafata polistirenului extrudat sau se acopera cu o membrana geotextila pentru protectie.

                                Comentariu

                                Procesare...