Termoizolarea elevatiei fundatiei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alexgg
    Incepator
    • 26.iun.2014
    • 2

    #31
    Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

    multumesc frumos pentru indicatii.

    ca sa recapitulez si sa fiu sigur ca am inteles corect, lucrarea mea ar tb s arate cam asa (interior->exterior)
    -elevatie beton
    -hidrolatie bituminoasa, gen plastimol, urcata 1 rand de bca mai sus decat elevatia
    -banda adeziva butil pt polistiren
    -polistiren extrudat pana la nivelul elevatie si expandat deasupra
    -tencuiala pana la nivelul solului

    corect?

    multumesc frumos inca o data

    Comentariu

    • sus
      Incepator
      • 14.aug.2013
      • 29

      #32
      Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

      Salut.

      Am inteles ca trebuie sa termoizolez soclul ( elevatia ) casei dar nu stiu exact ce materiale trebuie ( ordinea lor ).

      Precizez ca vreau sa adaug o 55-60 de cm de pamant .

      Orice raspuns este apreciat.

      Multumesc.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	trm.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	109,0 KB 
ID:	617292

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #33
        Răspuns la: Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

        Postat în original de alexgg
        ca sa recapitulez si sa fiu sigur ca am inteles corect, lucrarea mea ar tb s arate cam asa (interior->exterior)
        -elevatie beton
        -hidrolatie bituminoasa, gen plastimol, urcata 1 rand de bca mai sus decat elevatia
        -banda adeziva butil pt polistiren
        -polistiren extrudat pana la nivelul elevatie si expandat deasupra
        -tencuiala pana la nivelul solului

        corect?
        De ce urcata hidroizolatia pe primul rand de BCA? In mod normal este suficient pana la stratul de rupere capilaritate aflat sub primul rand de BCA, in rest nu e nevoie sa urcati hidroizolatia mai sus.
        Peste polistirenul extrudat trebuie aplicata masa de spaclu armata cu plasa de fibra de sticla. Atentie la calitatea polistirenului extrudat, sa fie din cel pentru soclu, care permite o aderenta mai mare - striat.

        Postat în original de sus
        Am inteles ca trebuie sa termoizolez soclul ( elevatia ) casei dar nu stiu exact ce materiale trebuie ( ordinea lor ).
        Precizez ca vreau sa adaug o 55-60 de cm de pamant.
        Exista destule mesaje pe forum, legate de aceasta problema. Va rog sa le cititi pentru a avea un punct de plecare in discutie. In cazul dvs. se curata soclul de urmele de la cofrare, se despafuieste, se lipeste polistirenul extrudat pentru soclu cu adeziv pentru polistiren, se fixeaza cu dibluri, se spalcuieste suprafata si se armeaza cu plasa de fibra de sticla de 160, se amorseaza si se aplica tencuiala decorativa sau alte placi decorative.

        Comentariu

        • alimos
          Incepator
          • 11.mar.2018
          • 5

          #34
          Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

          Salut comunitate! Va urmaresc de peste 4 ani si daca sunt aici acum se datoreaza increderii pe care o acord acestui spatiu de discutii.

          Am o casuta facuta in 2014 si care a fost urmarita in etapele constructive de un neprofesionist,care chiar daca e ambitios,cat de cat priceput si interesat,ramane un neprofesio nist. EU.
          Motivul pentru care va scriu pe acest topic este urmatorul: la inghet mi se ridica trotuarul casei cativa cm(3-4) si acesta preseaza termoizolatia , care la randul ei strica decorativa de pe ea.
          Motivul este evident, ordinea operatiunilor a fost gresita. Trebuia facuta prima data termoizolatia si abia ulterior turnat trotuarul, cu acel dop de bitum intre el si termosistem.

          Acum as dori sa stiu daca pot face ceva fara sa sparg tot trotuarul care mai e si acoperit cu pavele pe nisip.

          Ma gandisem sa scot randul de pavele de langa termosistem, sa tai din polistiren ultimii 4 cm pana in trotuar,si sa pun la loc acel rand de pavele, de data asta pe adeziv CM17 in loc de nisip ca sa nu plece nisipul in golul creat sub termoizolatie.
          Intrebarea e : ce se intampla daca ramane acolo acel gol de aer si elevatia fara termoizolatie pe o zona de 5 cm?!?

          Am o alta optiune?
          Multumesc!
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #35
            Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

            Atat de mult se ridica trotuarul? Aveti sort sub el sau a fost turnat direct pe pamant?
            Cat de inalta este elevatia si la ce nivel este placa de beton fata de trotuar?

            Comentariu

            • alimos
              Incepator
              • 11.mar.2018
              • 5

              #36
              Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

              Trotuarul a fost turnat pe pamant. Are o latime cam de 50-60 cm si este turnat cu rosturi din 1.5 in 1.5 m. Problema se manifesta numai pe doua colturi ale casei, cele din fata casei. Nu mai retin exact cum sunt facute rosturile de dilatare pe aceste colturi.
              Elevatia este in aceste zone de 75-80 cm fata de nivelul trotuarului, iar temelia in pamant este de 90 cm fata de nivelul solului. Total de la talpa pana la placa de beton= 170cm. Dupa ce s-a finalizat casa la gri, s-a turnat acest trotuar, si abia ulterior s-a efectuat termoizolatia casei ( elevatie+caramida) cu acelasi termosistem de 10 cm, plasa, adeziv,decorativa.
              Ultima editare de alimos; 12.mar.2018, 07:56. Motiv: Adaugare poza

              Comentariu

              • alimos
                Incepator
                • 11.mar.2018
                • 5

                #37
                Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei


                Coltul cu pricina este cel din stanga. Acesta este si motivul pentru care am lipit peste colturile respective acele bucati de sindrila bituminoasa elastica ce permite contractarea si apoi destinderea fara efecte vizuale ulterioare. Dedesupt insa, decoratativa este fisurata prin comprimarea ei.
                Fișiere Atașate
                Ultima editare de Gemini; 13.mar.2018, 08:16.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #38
                  Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

                  Nu este nicio problema daca taiati cei 3-4cm din izolatie la partea inferioara.

                  Comentariu

                  • Adi_M
                    Incepator
                    • 30.mai.2011
                    • 57

                    #39
                    Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

                    Buna seara!
                    Desi casa casa este locuita de cativa ani soclul este inca la rosu. Vreau sa hidro si termoizolez soclul si sa realizez trotuarul perimetral din pavele. Urmeaza sa sap in jurul fundatiei (fara beci) aprox 50 cm fata de elevatie. Apoi sa aplic o membrana hidroizolanta peste care sa vina polisitren extrudat. Am 5 cm la dispozitie ca sa ajung la nivelul termosistemului de la niveului caramizii. Dupa acesti pasi pot sa vin cu pavelele pana in polistiren si ulterior sa aplic gresia pe acesta?

                    Comentariu

                    • alimos
                      Incepator
                      • 11.mar.2018
                      • 5

                      #40
                      Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

                      Multumesc pentru raspuns si incurajare.
                      Daca voi taia acei 4 cm asa cum am convenit, rezulta doua intrebari:
                      1. Golul de aer creat va afecta cumva termic structural sau functional cladirea?
                      2. Asa cum spuneam ceva mai sus, ultima pavela va trebui sa o pun pe strat de CM17 in loc de nisip ca sa nu se scurga nisipul in spatiul de dilatare creat.
                      INSA, stratul respectiv de CM17 trebuie sa fie discontinuu. Daca fac un cordon continuu de CM17, apa infiltrata in acel sant de dilatare nu are unde sa se duca si daca ingheata nu am facut nimic...
                      Apa trebuie sa se duca spre nisipul de sub pavele.
                      Corect?
                      Gresesc cu ceva? Trebuie facut altcumva?
                      Multumesc mult!
                      Ultima editare de alimos; 12.mar.2018, 19:58.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #41
                        Răspuns la: Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

                        Postat în original de Adi_M
                        Desi casa casa este locuita de cativa ani soclul este inca la rosu. Vreau sa hidro si termoizolez soclul si sa realizez trotuarul perimetral din pavele. Urmeaza sa sap in jurul fundatiei (fara beci) aprox 50 cm fata de elevatie. Apoi sa aplic o membrana hidroizolanta peste care sa vina polisitren extrudat. Am 5 cm la dispozitie ca sa ajung la nivelul termosistemului de la niveului caramizii. Dupa acesti pasi pot sa vin cu pavelele pana in polistiren si ulterior sa aplic gresia pe acesta?
                        Sigur se poate face lucrarea mentionata de dvs. Ne aratati cateva foto cu acest soclu. Hidroizolatia nu este necesara intotdeauna. Ce inaltime are soclul?

                        Postat în original de alimos
                        1. Golul de aer creat va afecta cumva termic structural sau functional cladirea?
                        2. Asa cum spuneam ceva mai sus, ultima pavela va trebui sa o pun pe strat de CM17 in loc de nisip ca sa nu se scurga nisipul in spatiul de dilatare creat.
                        INSA, stratul respectiv de CM17 trebuie sa fie discontinuu. Daca fac un cordon continuu de CM17, apa infiltrata in acel sant de dilatare nu are unde sa se duca si daca ingheata nu am facut nimic. Apa trebuie sa se duca spre nisipul de sub pavele. Corect? Gresesc cu ceva? Trebuie facut altcumva?
                        1. Exclus sa aiba vreun aspect negativ in afara faptului ca zona ramane descoperita de izolatie dar fiind la partea inferioara si o suprafata mica, nu poate fi decat o chestiune punctuala cu relevanta nesemnificativa.
                        2. Sigur, se poate utiliza putin mortar pe partea dinspre perete pentru a inchide patul de nisip sau puteti adauga mortar sub toate pavelele afectate de modificare. Cata apa credeti ca poate ajunge in acea zona? Se va scurge prin rostul dintre trotuar si perete sau va fi absorbita. Daca doriri, puteti plasa un mic tub de drenaj sub pavela si apoi aplicati mortarul sau adezivul. In tub de cativa 5-10mm cu panta corecta si care sa descarce condens sau apa inspre nisip, asa o sa stati mai linistit in privinta acestui aspect.

                        Comentariu

                        • alimos
                          Incepator
                          • 11.mar.2018
                          • 5

                          #42
                          Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

                          Va multumesc mult pentru precizari. Chiar m-am linistit acum. La vara o sa fac fanta aceea de dilatare la baza termosistemului, ca sa pot face soclul cu un material decorativ rigid( imitatie de piatra), fara riscul de a crapa la iarna...Mersi inca odata!

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #43
                            Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

                            Ar trebui vazut de ce se ridica trotuarul atat de mult. In acea zona se acumuleaza apa, este o alta calitate a solului, nu a fost tasat?

                            Comentariu

                            • Adi_M
                              Incepator
                              • 30.mai.2011
                              • 57

                              #44
                              Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

                              Multumesc pt raspuns, o sa revin si cu imagini dar am o nelamurire. Intru-un topic pe acest forum am gasit o imagine postata care imi raspunde la multe nelamuriri pe care le am dar nu inteleg unele aspecte:
                              - Daca vin cu pavajul pana in soclu si polistirenul pleaca din pavaj nu se intrerupe termoizolatia de la pavaj in jos. Nu era mai bine sa fie continuua si mai jos de pavaj?
                              - Folia de cauciuc nu permite infiltrarea apei in fundatia casei dar unde se va scurge apa inflitrata iar primavara ciclul inghet/dezghet nu poate sa-mi ridice pavelele?
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15141

                                #45
                                Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

                                Izolatia ar trebui sa fie cel putin pana la nivelul solului sau maijos, depinde cum este elevatia si nivelul placii de la parter.
                                Nu as monta pavelele sub izolatie. Pavelele se monteaza fie pe un suport de beton, fie pe pat de piatra, evident cu nisipul de pozare aferent. Montajul corect si pregatirea substratului nu ar trebui sa duca la ridicarea trotuarului cu pavele.

                                Comentariu

                                Procesare...