Termoizolarea elevatiei fundatiei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • jeu1967
    Incepator
    • 24.iun.2017
    • 28

    #46
    Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

    Buna seara,
    Am cumpărat o casă care nu are hidroizolare a fundației,panza freatica e relativ sus,deja se vede efectul umezelei pe pereți,cca 15 cm.
    De jur împrejurul casei locul este din pietriș și umplutura de cca 60-70 cm,pus probabil când s-au construit casa.
    Intervenția trebuie făcută cât mai rapid și vreau să sap de jur împrejur pana la baza temeliei.
    Cu ce și ce materiale sa merg mai departe pentru o hidroizolare cat de cat eficienta?
    Mulțumesc anticipat.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15126

      #47
      Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

      Fundatia cum este realizata? Aveti un plan cu fundatia?

      Comentariu

      • jeu1967
        Incepator
        • 24.iun.2017
        • 28

        #48
        Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

        Postat în original de Gemini
        Fundatia cum este realizata? Aveti un plan cu fundatia?
        Nu am un așa plan și nici nu am cerut fostului proprietar.Am săpat undeva în spatele case pentru o intervenție la canalizare și tot ce pot spune că este din beton și cu o înălțime de cca.70-80 cm,iar pe langa fundație pietriș și umplutura,nu am idee de grosimea fundației,dar zidul are o grosime cam de 35-40 cm.Nu știu ce alte detalii sa va dau.
        Mulțumesc.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15126

          #49
          Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

          Zidaria de care este? Problemele pe cei 15 cm pe pereti, cum se manifesta? Aveto foto cu aceste zone? Pe care din pereti sunt? Cunoasteti daca intre fundatie si zidarie exista strat de carton bituminat sau alta hidroizolatie? Pardoseala interioara la ce cota este fata partrea superioara a elevatiei/fundatiei?

          Comentariu

          • jeu1967
            Incepator
            • 24.iun.2017
            • 28

            #50
            Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

            Buna ziua,azi am făcut săpături adică am spart undeva in spatele casei sa vad daca exista izolație intre fundație și cărămidă. Este un fel de folie de plastic și am constatat că acolo unde sunt stâlpi de beton deranjul este mai mare,adică depășește 50 cm in sus pe stâlp.Zidaria din cărămidă arsa, diferența între fundație și pardoseala interioara este de 4 cm mai mult în interior. In foto se vede un brâu negru care nu este decât polistiren nici măcar expandat și acoperit cu adeziv vopsit,asta am constatat tot azi,iar dedesubtul lui umezeala mare.
            Va rog un sfat, mulțumesc! Daca tot am spart am săpat până la baza fundației unde am dat de apa.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180419_065331.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	211,2 KB 
ID:	629877Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180419_065307.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	214,9 KB 
ID:	629878Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180419_065220.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	243,3 KB 
ID:	629879
            Ultima editare de jeu1967; 19.apr.2018, 12:25.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15126

              #51
              Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

              Foto de la spargerile respective aveti?
              Modul acela de soclu iesit in exterior este nefavorabil. Se observa umezeala peste nivelul acestui soclu, ceea ce ne duce cu gandul la posibile modificari de fundatie si umezeala pe zonele respective.
              intre zidarie si soclu/fundatie nu trebuie sa fie folie ci materiale bituminoase. Aveti ideea daca s-a consolidat cumva fundatia?

              Comentariu

              • jeu1967
                Incepator
                • 24.iun.2017
                • 28

                #52
                Răspuns la: Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

                Postat în original de Gemini
                Foto de la spargerile respective aveti?
                Modul acela de soclu iesit in exterior este nefavorabil. Se observa umezeala peste nivelul acestui soclu, ceea ce ne duce cu gandul la posibile modificari de fundatie si umezeala pe zonele respective.
                intre zidarie si soclu/fundatie nu trebuie sa fie folie ci materiale bituminoase. Aveti ideea daca s-a consolidat cumva fundatia?
                Mulțumesc ptr.raspunsul rapid.Am cumpărat anul trecut și nu am idee de consolidare.Am foto de unde am spart:-zidarie_fundatie Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180419_145356.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	317,1 KB 
ID:	629880Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180419_145356.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	317,1 KB 
ID:	629880Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180419_145140.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	323,0 KB 
ID:	629881
                De la acel soclu fals
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180419_145231.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	255,6 KB 
ID:	629882
                Baza fundației cu apa
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180419_145515.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	182,2 KB 
ID:	629883
                Mulțumesc încă odată

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15126

                  #53
                  Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

                  Folia respectiva nu avea ce cauta acolo, nu poate fi considerat strat de rupere capilaritate.
                  Este foarte posibil sa se fi realizat ceva lucrari pentru a scapa de aceleasi probleme ca cele de azi, de catre vechiul proprietar. Este clar ca strat de rupere capilaritate nuexista si umezeala urca prin zidarie.
                  Ultima foto reprezinta foto din interior? Aveti apa acumulata in beci?

                  Comentariu

                  • jeu1967
                    Incepator
                    • 24.iun.2017
                    • 28

                    #54
                    Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

                    Postat în original de Gemini
                    Folia respectiva nu avea ce cauta acolo, nu poate fi considerat strat de rupere capilaritate.
                    Este foarte posibil sa se fi realizat ceva lucrari pentru a scapa de aceleasi probleme ca cele de azi, de catre vechiul proprietar. Este clar ca strat de rupere capilaritate nuexista si umezeala urca prin zidarie.
                    Ultima foto reprezinta foto din interior? Aveti apa acumulata in beci?
                    Buna ziua.
                    Nu,apa este de la baza fundației din exterior,unde am săpat eu,dar vecinii zic că pe timpul verii se retrage.
                    Ce soluție îmi dați? Vreau să sap de jur împrejurul fundației și să pun membră cu pinteni,ajuta la ceva?

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15126

                      #55
                      Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

                      Si la ce adancime este luciul acelei ape? Membrana cu crampoane de una singura nu poate fi suficient pentru acest caz. In conditiile in care este apa in acest fel, trebuie hidroizolatie cu membrana lipita. Ulterior se poate monta protectie din membrana cu crampoane.
                      Obligatoriu montarea drenajului pentru a elimina apa respectiva de langa fundatie.

                      Comentariu

                      • jeu1967
                        Incepator
                        • 24.iun.2017
                        • 28

                        #56
                        Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

                        Postat în original de Gemini
                        Si la ce adancime este luciul acelei ape? Membrana cu crampoane de una singura nu poate fi suficient pentru acest caz. In conditiile in care este apa in acest fel, trebuie hidroizolatie cu membrana lipita. Ulterior se poate monta protectie din membrana cu crampoane.
                        Obligatoriu montarea drenajului pentru a elimina apa respectiva de langa fundatie.
                        Buna ziua,de la nivelul zidăriei pana la luciul apei este 1 metru și un pic,nu am masurat exact.Tot pentru drenaj optasem și eu, deși e destul de greu din lipsa spațiului.Presupun că trebuie făcută o groapă sub acest nivel unde sa vina acea apa și să fie îndepărtata.Daca apa vine de jos țeava de drenaj trebuie sa aibă piatra doar dedesubtul ei sau sa fie de jur împrejurul ei,pentru că apa pluviala din aceea zona este dirijată la canalizare.
                        Va urez o zi minunata!

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15126

                          #57
                          Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

                          Teava de drenaj are piatra peste nivelul ei, sa permita scurgerea apei in interiorul tevii. Pozitionarea tevii de drenaj va asigura drenarea apei peste nivelul acesteia si nu sub ea, ar trebui pozata cat mai jos.

                          Comentariu

                          • jeu1967
                            Incepator
                            • 24.iun.2017
                            • 28

                            #58
                            Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

                            Postat în original de Gemini
                            Teava de drenaj are piatra peste nivelul ei, sa permita scurgerea apei in interiorul tevii. Pozitionarea tevii de drenaj va asigura drenarea apei peste nivelul acesteia si nu sub ea, ar trebui pozata cat mai jos.
                            Mulțumesc mult pentru sfaturi,deja am inceput escavarile.voi reveni cu rezultate sau cu alte întrebări.o zi frumoasa!

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15126

                              #59
                              Răspuns la: Termoizolarea elevatiei fundatiei

                              Astptam si poze de la lucrari.

                              Comentariu

                              Procesare...